- A
- A
- A
Tarnów: Czy tutaj chce się żyć? PODSUMOWANIE
Podczas debaty, która odbyła się w auli tarnowskiej PWSZ doszło do płomiennej dyskusji, w której uczestnicy przerzucali się argumentami.Debata Radia Kraków w Tarnowie
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 13
Na początku debaty prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała odniósł się do dyskusji, która przez kilka tygodni toczyła się w komentarzach na stronie internetowej Radia Kraków i na radiowym Facebooku. "Ta dyskusja była interesująca. Tezy, jakie padły nie są jednak znamienne tylko dla Tarnowa. Dokładnie taka sama dyskusja prowadzona jest na forach samorządowych różnych miast. Poznań np. stracił 100 tysięcy mieszkańców. Tarnów stracił 5 tys. ale 4 tys. zamieszkały na obrzeżach miasta. Problemem jest bezrobocie. Mieszkańcy na to wskazują a my to analizujemy. Prowadzimy ankiety i dyskusje. Nie robimy tego tylko w internecie, rozmawiamy o tym z ludźmi. Z drugiej strony 80% mieszkańców pokazuje Tarnów, jako miasto, gdzie warto żyć. Teza jest inna niż pańska." - mówił prezydent Ścigała.
Tarnów: Czy tutaj chce się żyć? ZAPIS DEBATY
Tarnów: Czy tutaj chce się żyć? DEBATA
Rektor tarnowskiej PWSZ, Stanisław Komornicki , który nie jest rodowitym tarnowianinem opowiadał o swoich wspomnieniach miasta i o szkole, którą prowadzi. "Jestem z tym miastem związany od 17 lat. Powstanie PWSZ było pomysłem władz Tarnowa. My nie wzięliśmy się z niczego. Szkoła została zbudowana w pewnym celu. Tarnów jest lokalnym centrum kultury i biznesu. Staramy się wpływać na rozwój miasta. Kształcimy kadry i z przyjemnością widzę, że mamy słuchaczy na kierunkach inżynierskich. A jeszcze niedawno wydawało się, że będzie źle. Każdy decyduje o swoim losie, my dajemy tylko ofertę. Nie uczelnia odpowiada za to, że absolwent nie może znaleźć pracy. Student musi pomyśleć, co mu da pracę. My staramy się pomagać, ale nie możemy wyręczać."
Po tej gorzkiej diagnozie rektor ogłosił, że od tego roku na PWSZ otwarty zostanie nowy kierunek magisterski - pielęgniarstwo.
Czy tutaj chce się żyć? Tarnowianie o Tarnowie
Co dalej z marzeniami o Akademii Tarnowskiej?
Dyrektor artystyczna Teatru im. L. Solskiego próbowała odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w Tarnowie jest pusto, jednak do konkluzji nie doszło. "Zastanawiałam się nad przyczynami. Teraz do Krakowa jedzie się 50 minut. Jest uroda miasta, klimat. Dlaczego? Myślę, że problemem jest wyludnienie centrum albo fakt, że w centrum nie mieszkają ludzie młodzi. Kto tam mieszka? Słyszałam, że połowa kamienic w centrum należy do kościoła. Może trzeba sprzedać te mieszkania młodym ludziom. W te żyły trzeba wtłoczyć krew. Tarnowski rynek jest jedynym, jaki znam, gdzie nie ma sklepu nocnego. Na każdym rynku są jakieś sklepy, fryzjer, kosmetyczka. Ludzie chodzą, witają się. Tutaj tego nie ma. To jakiś rodzaj poezji, ale trudnej na dłuższą metę. Cieszę się, że jest PWSZ i studenci, ale może ich niedobór to powoduje?"- pytała Ewelina Pietrowiak.
Pietrowiak była zdziwiona statystykami przytaczanymi przez Ryszarda Ścigałę, szczególnie tymi dotyczącymi poziomu życia mieszkańców. Prezydent miasta skomentował to dosadnie : "Z liczbami się nie dyskutuje. One są obiektywne. My możemy powiedzieć o sumie wpływów na mieszkańca. Mam jeszcze jeden argument - ani pani Ewelina, ani pan rektor nie mieszkają w Tarnowie. Chociaż ich PIT-y bardzo by się nam przydały".
Tarnów duży czy większy? DYSKUSJA
Emocje tonowała Ewelina Pietrowiak - "Nikt z nas nie ma złej woli. Ta dyskusja jest po to, żeby ludzi przyciągnąć. Wynikiem tego, że sklepy są zamykane ma być próba odpowiedzi co zrobić, żeby przyciągnąć inwestorów? Coś trzeba zrobić." - podsumowała debatę dyrektor teatru.
Po debacie przeznaczyliśmy dużo czasu na opinie z sali. Na pytanie, ile z obecnych na sali osób zamierza pozostać a ile wyjechać z Tarnowa, z kilkudziesięciu osób ledwie kilka przyznało, że nie zamierza opuszczać swojego miasta. Pozostali przyznawali, że często decyzję o wyjeździe determinują warunki na rynku pracy a nie niechęć do miasta.
RADIO KRAKÓW
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
11:13
Pięć osób poszkodowanych w wypadku w Tarnowie. Kierowca był pijany
-
11:02
Szlachetna Paczka otworzyła bazę rodzin. 1 100 potrzebujących wsparcia w Małopolsce
-
10:36
Słoneczny poranek w nowohuckim Łęgu
-
10:25
"Do góry nogami" , czyli nie tyllko o nietoperzach
-
09:56
Milion zablokowanych SMS-ów od oszustów. CERT Polska apeluje o ostrożność
-
09:01
W Krakowie będzie można zwiedzić niedostępne na co dzień miejsca
-
08:43
Toksykolog alarmuje: Środki gryzoniobójcze mogą zmienić dom w śmiertelną pułapkę
-
07:41
Będą ostrzejsze kary dla piratów drogowych
-
07:03
PKP Intercity ogłasza promocję - bilet z Krakowa do Warszawy za 49 zł, dla dzieci za 1 zł
-
23:16
Polska reprezentacja rozbita w Porto
-
22:08
Ewolucja podzieliła nas na "demokratów" i "republikanów".Wybory mamy w genach.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze