Radio Kraków

zdrowie

Nie bagatelizujmy zapalenia płuc

  • date_range 2015-12-03
Rozpoczynają się „Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc” a w Radiu Kraków o zapaleniu płuc rozmawiają dr Katarzyna Kruczak - pulmonolog z Kliniki Pulmonologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Wiola Gawlik.

Wszystko o chorobie obturacyjnej płuc

  • date_range 2015-11-26
Umieralność osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc jest zbliżona do umieralności osób chorych na raka płuc. Czym więc jest POChP, skoro zbiera tak obfite żniwa? O tym rozmawiają dr n. med. Bożena Ziółkowska-Gracą - pulmonolog z Kliniki Pulmonologii Szpitala Uniwersyteckiego, Przewodnicząca Krakowskiego Oddziału Chorób Płuc i Wiola Gawlik.

Doktor radzi: Mówimy nowotwór u kobiet, myślimy rak szyjki macicy

  • date_range 2015-11-23
Okazuje się jednak, że ze względu na częstotliwość występowania wyprzedza go rak jajnika. Po przeprowadzonej w 2006 roku narodowej profilaktyce liczba zachorowań na raka szyjki macicy spadła z 4 do 3 tysięcy zachorowań rocznie. Tym samym nowotwór ten uplasował się na szóstym miejscu, a rak jajnika wyprzedził go o dwa oczka.

Doktor radzi: to łupież czy już łuszczyca?

  • date_range 2015-11-03
Łuszczyca to problem stary jak świat. Ponoć pierwszy opis obrazu klinicznego choroby, który odpowiada objawom łuszczycy, pochodzi z ok. 460–370 roku p.n.e. Jednak do dziś niewiele o niej wiemy, dlatego o łuszczycy, tuż po Światowym Dniu Walki z Łuszczycą, rozmawiają dr Paweł Brzewski z Kliniki Dermatologii CM UJ i Wiola Gawlik.

Osteoporoza - choroba wieku podeszłego?

  • date_range 2015-10-22
W Polsce mamy 2 mln 700 osób ze złamaniami osteoporotycznymi. W 2014 roku w Małopolsce odnotowano 11 050 nowych złamań. O osteoporozie w Światowym Dniu Osteoporozy rozmawiają prof. Edward Czerwiński - kierownik zakładu Chorób Kości i Stawów CM UJ, dyrektor Krakowskiego Centrum Medycyny i Wiola Gawlik.

Ma go 90% ludzi. Wirus opryszczki

  • date_range 2015-10-13
Swędzą, pieką, szczypią, a dodatkowo szpecą usta. Pęcherzyki powietrza zwane opryszczką wargową pojawiają się najczęściej przy zmianie temperatury. Skoro za oknem śnieg, to o potocznym zimnie rozmawiają dr Paweł Brzewski z Kliniki Dermatologii CM UJ i Wiola Gawlik.

Uchroń się przed "cichym zabójcą" czadem

  • date_range 2015-10-06
Nie ma koloru ani zapachu. Obezwładnia i usypia. Mimo apeli, każdego roku w Polsce w wyniku zatruć czadem umiera ok. 100 osób, z czego w Małopolsce od 10 do 20. Wraz z początkiem sezonu grzewczego po raz kolejny przypominamy jak nie dać się czadowi.

Cukier - słodki wróg

  • date_range 2015-09-22
Nie tylko czekoladki i cukierki zawierają cukier. Ten słodki wróg skrywa się w sokach owocowych, jogurtach naturalnych, kabanosach i innych produktach, których nie podejrzewalibyśmy o obecność cukru. O niebezpiecznym cukrze rozmawiają prof. Tomasz Klupa - z Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego i Wiola Gawlik.

Gdy dziecko moczy się w nocy

  • date_range 2015-07-27
Moczenie nocne u dzieci i młodzieży to bardzo częsta dolegliwość, która dotyka ponad 300 000 dzieci rocznie w Polsce. Chociaż moczenie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, okazuje się, że jest poważnym problemem nie tyle urologicznym, co psychicznym u dzieci. Moczenie nocne u dzieci można pokonać. Jak? Dowiedzą się Państwo z rozmowy dr Aleksandry Sikory-Sporek ze Szpitala Św. Ludwika w Krakowie i Wioli Gawlik.

Co piąty Polak cierpi na grzybicę stóp

  • date_range 2015-07-27
Wzrastająca liczba przypadków grzybic sprawia, że zakażenia grzybicze stają się poważnym problemem epidemiologicznym i społecznym. W wakacyjne upały, gdy baseny pękają w szwach, warto przypomnieć o zagrożeniu zarażenia się grzybami. Z doktorem Pawłem Brzewskim - specjalistą dermatologiem, wenerologiem z Kliniki Dermatologii CM UJ rozmawia Wiola Gawlik.

Fatalne skutki przeciągów i klimatyzacji

  • date_range 2015-07-22
Uwaga, latem nietrudno o... gwałtowne zmarznięcie! Przy zmianie temperatur, przy przeciągach i klimatyzacji możemy narazić się na regionalny przykurcz mięśni. O popularnym zawianiu rozmawiają dr Katarzyna Kasprzyk - neurolog z Kliniki Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego i Wiola Gawlik.

O oparzeniach słonecznych

  • date_range 2015-07-14
O tym, czym jest oparzenie słoneczne i czy kefir to skuteczny środek do walki z nim, rozmawiają dr Paweł Brzewski z Kliniki Dermatologii CM UJ i Wiola Gawlik.

Gdy w upały skóra swędzi i piecze...

  • date_range 2015-06-16
Alergia na słońce to różne zmiany skórne wywołane przez promieniowanie słoneczne. Najczęściej pojawia się opuchlizna, wysypka lub zaczerwienienie. Może zacząć się niespodziewanie i równie niespodziewanie skoczyć. A kto może być uczulony na słońce? Właściwie każdy. O alergii słonecznej rozmawiają dr Paweł Brzewski - specjalista dermatolog, wenerolog z Kliniki Dermatologii CM UJ i Wiola Gawlik - Janusz.

W czerwcu aktywność kleszczy jest największa

  • date_range 2015-06-11
W Małopolsce najwięcej występuje ich między Tarnowem a Chrzanowem, w okolicach Brzeska, na północ od Nowego Sącza i w rejonie Dąbrowy Tarnowskiej. Kleszcze mogą atakować i przenosić choroby, a jedną z nich jest kleszczowe zapalenie mózgu. O KZM rozmawiają dr Ryszard Konior - ordynator Oddziału Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Wiola Gawlik - Janusz.

Dbamy o zęby od najmłodszych lat

  • date_range 2015-06-02
Zawsze warto przestrzegać przed próchnicą. Dbać o zęby należy już od najmłodszych lat, nawet jeśli ma się tylko kilka mleczaków. Ze stomatologiem dziecięcym Małgorzatą Jamką - Kasprzyk rozmawia Wioletta Gawlik - Janusz.

Warto badać tarczycę

  • date_range 2015-05-28
Jeśli doskwierają nam duszności lub trudności w przełykaniu, to znak, że należy przebadać się w kierunku chorób tarczycy. Światowy dzień tarczycy, to idealna ku temu okazja. O problemach z tarczycą rozmawiają prof. Alicja Hubalewska - Dydejczyk - kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii CM UJ i Wioletta Gawlik - Janusz.

Sen to zdrowie

  • date_range 2015-05-21
Podczas snu następuje regeneracja całego organizmu. Nie bez kozery mówi się - sen to zdrowie. Jeśli problemy ze snem spędzają sen z powiek, to mamy do czynienia z bezsennością. O przewlekłej bezsenności rozmawiają dr Przemysław Chmielewski lekarz psychiatra oraz Wioletta Gawlik - Janusz.

Wrzody żołądka - choroba Polaków?

  • date_range 2015-05-13
Na wrzody żołądka lub dwunastnicy cierpi co dziesiąty Polak. Stosując nagminnie aspirynę i inne leki przeciwbólowe łatwo o wrzody żołądka - twierdzi prof. nauk medycznych Tomasz Mach - kierownik Oddziału Klinicznego Gastroenterologii i Hepatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. A skąd biorą się wrzody żołądka - pyta Wioletta Gawlik - Janusz.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię