Radio Kraków

zdrowie

Fundacja Mam Marzenie świętuje swoje 20. urodziny

Marzenia chorych dzieci bywają niesamowite

Strzeż siebie i swoje dziecko przed niedobrym stresem

V spotkanie w Radiowej Familijnej Akademii Medycznej z dr Moniką Mach-Tomalską

Familijna Radiowa Akademia Medyczna - spotkanie III

Jak leczyć pierwsze oznaki przeziębienia? Katarzyna Pelc rozmawia z dr Moniką Mach-Tomalską, pediatrą, immunologiem klinicznym z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Czym różni się skok ciśnienia od nadciśnienia tętniczego?

  • date_range 2019-03-21
W cyklu Pora na doktora wracamy do tematu nadciśnienia tętniczego. Zastanowimy się - czym różni się skok ciśnienia od nadciśnienia tętniczego? Wioletta Gawlik rozmawia z dr Renatą Rajtar-Salwą - kardiologiem, internistą ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Zimne dłonie to objaw problemów z krążeniem?

  • date_range 2019-02-19
"Masz zimne dłonie, masz problem z krążeniem" - zwykło się mówić. Jednak zamiast do kardiologa, należy udać się do dermatologa, choć wcześniej dolegliwości należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu - mówi dr Renata Rajtar-Salwa, kardiolog, internista ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Plusy i minusy stosowania botoksu

  • date_range 2018-12-19
Najbardziej popularnym zabiegiem medycyny estetycznej jest botoks, czyli zmniejszanie zmarszczek przy pomocy toksyny botulinowej. O plusach i minusach tego zabiegu rozmawiają dr Paweł Brzewski, dermatolog z CM UJ i Wiola Gawlik.

Utrata dziecka nienarodzonego

  • date_range 2018-10-31
15 października obchodziliśmy Dzień Dziecka Utraconego. W cyklu Pora na doktora poruszamy temat utraty dziecka nienarodzonego. O poronieniu rozmawiają prof. Hubert Huras, kierownik Oddziału Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Wioletta Gawlik.

Rak jelita grubego - łatwy do wykrycia i leczenia

  • date_range 2018-10-15
Nowotwór jelita grubego jest bardzo niebezpieczny. Prawie nie daje objawów, a jest drugim pod względem częstości zachorowań na świecie. Jednak onkologom udało się go przechytrzyć. W jaki sposób? O to dr Zbigniewa Darasza specjalistę chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej z Centrum Onkologii w Krakowie pyta Wioletta Gawlik.

Astma sieje coraz większe spustoszenie

  • date_range 2018-10-08
To nie jest choroba, która rozwija się tylko w młodym wieku. Sieje coraz większe spustoszenie - również u dorosłych. Porą jesienną daje się szczególnie we znaki. O astmie rozmawiają dr Marcel Mazur, alergolog z Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Wioletta Gawlik.

Dlaczego kobiety nie korzystają z bezpłatnych badań cytologicznych?

  • date_range 2018-07-24
Dlaczego kobiety nie korzystają z bezpłatnych badań cytologicznych? Nie wiedzą gdzie mogą to zrobić, czy nie ufają wysyłanym do nich zaproszeniom na takowe badania? Przez to, że owe zaproszenia są ignorowane, ośrodki mogące przeprowadzić bezpłatne badania, dostają mniej środków na profilaktykę. O szczegółach rozmawiają Piotr Gołdziński, inicjator działań na rzecz edukacji i promocji zdrowia i Wioletta Gawlik.

Czy wynik meczu może wywołać zawał serca?

  • date_range 2018-06-25
Najgorszy dla serca jest remis. Napierający, promieniujący ból za mostkiem to typowe objawy zawału serca, ale symptomy mogą różnić się pod względem płci. Inaczej zawał objawia się u kobiet, inaczej u mężczyzn. O szczegółach rozmawiają prof. Piotr Jankowski - kardiolog z Instytutu Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Wiola Gawlik.

Pierwsza pomoc w pigułce

  • date_range 2018-06-08
Jak pomóc osobie, która straciła przytomność? Na przypomnienie sobie zasad udzielania pierwszej pomocy nigdy nie jest za późno! Na ten temat rozmawiają Paweł Łukasiewicz, ratownik medyczny z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i Wiola Gawlik.

Macierzyństwo w późnym wieku

  • date_range 2018-06-04
W gabinetach ginekologicznych spotyka się pacjentki młode między 20. a 25. rokiem życia lub starsze po 35. roku życia. Im starsza pacjentka, tym większe ryzyko schorzeń typu nadciśnienie, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, otyłość, dlatego te ciąże są ciążami wyższego ryzyka. Jeśli kobieta jest zdrowa i decyduje się na bycie mamą, to nie ma górnej granicy wiekowej. Dopóki pacjentka jest płodna, może zostać mamą. Trzeba sobie zdawać sprawę, że ciąża to obciążenie dla organizmu i ryzyko wad genetycznych jest tutaj podwyższone. O późnym macierzyństwie rozmawiają prof. Hubert Huras, kierownik Oddziału Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Wiola Gawlik.

Krótki kurs korzystania z defibrylatora AED

  • date_range 2018-04-06
Pojawiają się coraz częściej w różnych miejscach użyteczności publicznej. Niewielkie kolorowe pudełka, które mogą uratować życie. Niestety zwykle obchodzimy je z rezerwą i nie potrafimy obsłużyć tego urządzenia. W "Porze na doktora" Radia Kraków krótki kurs - a przeprowadzają go Andrzej Ziarko, asystent w Instytucie Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Marzena Florkowska.

Wiosną warto zgłosić się na badania profilaktyczne

  • date_range 2018-04-06
Na wiosnę warto zwrócić baczną uwagę na nasze zdrowie i np. zgłosić się na badania profilaktyczne. Niestety podchodzimy do nich nieufnie, choć czasem są to badania ratujące życie. Z koordynatorem takich badań Piotrem Gołdzińskim rozmawia Marzena Florkowska.

Grypa dała się nam mocno we znaki

  • date_range 2018-04-06
Grypa w tym roku wyjątkowo daje się we znaki i złamała najmocniejszych, ale ciągle jeszcze nie ustępuje. Lekarze przestrzegają przed skutkami ubocznymi tego wirusa zwłaszcza u osób starszych i dzieci. Z pediatrą Wojciechem Krukiem rozmawia Marzena Florkowska.

Kiedy jechać samemu do szpitala, a kiedy dzwonić po karetkę?

  • date_range 2018-01-30
Nieoczekiwana gorączka, ucisk w sercu lub ból brzucha w środku nocy. Kiedy spokojnie możemy poczekać do rana, a w jakich sytuacjach jednak trzeba jechać do szpitala? Z dr Dorotą Sobczyk, kierującą Centralną Izbą Przyjęć Szpitala Jana Pawła II w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska.

Lekarz radzi: suplement to nie lek!

  • date_range 2016-06-08
Witaminy i suplementy coraz częściej goszczą w diecie każdego z nas. Przy gorszym samopoczuciu ratujemy się magnezem. Przy spadku odporności sięgamy po witaminę C. Kupujemy masło wzbogacone witaminą A, bo wydaje się zdrowsze. Zapominamy, że suplement to nie lek. O suplementach diety rozmawiają dr Jarosław Woroń - specjalista farmakologii klinicznej ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Wiola Gawlik.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię