Radio Kraków

zapadlisko w Trzebini

Specjalistyczna pompa rozpoczęła wypompowywanie wody z terenów zapadliskowych w Trzebini

Wypompowywanie wody to - oprócz wypełniania gruntu specjalną substancją - kolejny sposób na walkę z pokopalnianymi zapadliskami. Na razie działa tylko jedna pompa, choć w każdej chwili można uruchomić też drugą.

W Trzebini rozpoczęło się wypompowywanie wody

Specjalistyczne maszyny rozpoczynają w poniedziałek wypompowywanie wody z gruntów w Trzebini. Ma to zminimalizować ryzyko powstawania kolejnych zapadlisk na tym terenie.

Na osiedlu Gaj w Trzebini trwają odwierty kontrolne na całym obszarze, gdzie stabilizowano grunt

Ma być wykonanych w sumie 12 otworów, by sprawdzić skuteczność wykonanych prac. Jak podaje Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jeśli zostanie wykryta ewentualna pustka, będzie ona natychmiast zatłaczana poprzez wykonany odwiert. Prace stabilizujące grunt powinny zakończyć się w czerwcu. To nie koniec działań, jakie SRK prowadzi obecnie na osiedlu Gaj w Trzebini.

Trzebinia w centrum politycznego sporu

Nękaną zapadliskami Trzebinię odwiedzili 16 maja politycy PO i PiS. Donald Tusk spotkał się z mieszkańcami osiedla Gaj, na którym pojawiają się wyrwy w ziemi. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wziął udział w briefingu prasowym.

Mieszkańcy osiedla Gaj w Trzebini obchodzą zakaz wstępu na cmentarz

Cmentarz na osiedlu Gaj w Trzebini na co dzień zamknięty jest łańcuchem z kłódką, a na bramie wisi tabliczka: "Teren niebezpieczny, zagrożony zapadliskami. Nie wchodzić". Jednak parafia w Sierszy, która zarządza nekropolią, otwiera ją na czas pogrzebów. Korzystają z tego mieszkańcy, którzy licznie przychodzą uporządkować groby bliskich lub zapalić znicz. Zapominają najwyraźniej, że w każdej chwili ziemia na tym terenie może się zapaść.

Jeszcze w maju w Trzebini rozpocznie się odwadnianie gruntów

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przygotowuje się do rozpoczęcia odpompowywania wód podziemnych w Trzebini. Ma się ono rozpocząć do końca maja - poinformowała w środę SRK.

Na przełomie maja i czerwca mają być pierwsze wyniki specjalistycznych badań w Trzebini

Na przełomie maja i czerwca powinny być znane pierwsze wyniki badań geofizyczno-mikrograwimetrycznych wykonywanych na wyznaczonych obszarach w Trzebini. Badania - na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń - obejmą blisko 50 hektarów.

Policjanci sprawdzają, czy jest przestrzegany zakaz wstępu na tereny zagrożone zapadliskami

Częstsze patrole policji będą pojawiać się na terenach osiedli Gaj i Siersza w Trzebini. To w związku z wprowadzonym przez wojewodę małopolskiego rozporządzeniem zakazującym poruszanie się w przestrzeni publicznej w rejonach zagrożonych zapadliskami. Za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości do 500 złotych.

W Trzebini wszedł w życie zakaz wstępu na tereny zagrożone

W Trzebini w poniedziałek weszło w życie rozporządzenie wojewody małopolskiego o zakazie wstępu na publiczne, oznakowane tereny zagrożone powstaniem zapadlisk. W weekend obszary te zostały na nowo, w sposób jednolity, oznaczone.

Radni Trzebini zaapelują do władz państwa o pomoc w sprawie zapadlisk

Radni zwrócą się do prezydenta, premiera oraz obu izb parlamentu z apelem o pomoc finansową w związku z zapadliskami, oraz w kwestii prac nad specustawą dla Trzebini. Decyzja w tej sprawie została podjęta podczas czwartkowej rady miasta.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię