zapadlisko w Trzebini
Trzebinia: wytypowano kolejne miejsca, które zostaną zbadane pod kątem dawnej eksploatacji górniczej
Państwowy Instytut Geologii wskazał 481 punktów na terenie osiedli Gaj i Siersza w Trzebini, gdzie mogą powstawać zapadliska. Wytypowano nowe miejsca, które zostaną dokładnie zbadane. Tym razem będą to badania mikrograwimetryczne wskazujące potencjalne obszary prowadzonej dawnej eksploatacji górniczej.
Mieszkańcy osiedla Gaj w Trzebini są zagubieni i wystraszeni. Boją się zapadlisk
Eksperci pod przewodnictwem głównego geologa kraju podali: już nie 90 a prawie 500 miejsc na osiedlu Gaj w Trzebini zagrożonych powstaniem zapadlisk. Z jednej strony władze samorządowe i Spółka Restrukturyzacji Kopalń zapewniają, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców bloków na tym osiedlu i nie jest konieczna ewakuacja, z drugiej zamierzają przygotować potencjalne miejsca przesiedleń w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej. Co na to sami mieszkańcy? Czują się przede wszystkim zagubieni i wystraszeni. Boją się o siebie i bliskich, ale też o swoje miejsca pracy.
Prezes SRK: do końca czerwca uruchomimy odwadnianie terenu w Trzebini
Myślę, że do końca czerwca uruchomimy odwadnianie terenu w Trzebini, zatrzyma to podnoszące się lustro wody. Mamy projekt hydrogeologiczny z miejscami, gdzie można wstawić pompy odwadniające – poinformował w czwartek prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Janusz Smoliło.
Trzecie zapadlisko w Trzebini w ciągu ostatnich dni
Kolejne zapadlisko, już trzecie w ciągu pięciu dni pojawiło się w Trzebini.
W Trzebini jest blisko 500 miejsc, gdzie mogą powstawać zapadliska
Na terenie Trzebini jest 481 miejsc zagrożonych wystąpieniem zapadlisk. 38 z nich znajduje się blisko zabudowań, między innymi bloków i domów. Wśród wytypowanych terenów znajdują się między innymi te, gdzie już kilkadziesiąt lat temu zasypywano dziury, ale nie zostało to zrobione w sposób prawidłowy.
Geomechanik o Trzebini: pogoda będzie sprzyjać powstawaniu zapadlisk
Wiosenna pogoda będzie sprzyjać intensyfikacji procesu powstawania kolejnych zapadlisk w Trzebini - powiedział PAP prof. Marek Cała, geomechanik z Akademii Górniczo-Hutniczej. Jak zauważył, na tym pogórniczym terenie poziom wód podziemnych każdego dnia podnosi się o 1-2 cm.
Kolejne zapadlisko w Trzebini; tym razem na terenie leśnym
Nowe zapadlisko powstało w Trzebini - przekazał w niedzielę rzecznik małopolskiej straży pożarnej Hubert Ciepły. Tym razem dziura w ziemi znajduje się a terenach leśnych, przy ul. Kopalnianej.
Budynki na osiedlu Gaj w Trzebini "nie powinny być zagrożone"
Spółka Restrukturyzacji Kopalń nie zbada dodatkowo terenu wokół nowo wybudowanego bloku z mieszkaniami komunalnymi na os. Gaj w Trzebini. W odpowiedzi na wniosek burmistrza Okoczuka o przeprowadzenie takich badań Spółka odpowiada, że teren ten "położony jest poza obszarem płytkiej eksploatacji górniczej, a więc poza obszarem zagrożonym".
Sprawa zapadliska na cmentarzu w Trzebini. SRK zmienia stanowisko ws. wypłaty odszkodowań
Spółka Restrukturyzacji Kopalń wycofała się z porannej informacji, której udzielił jej rzecznik Mariusz Tomalik o tym, że nie wypłaci odszkodowań dla właścicieli grobów, które zapadły się na cmentarzu na os. Gaj w Trzebini.
Co z odszkodowaniami dla właścicieli grobów, które zapadły się na cmentarzu w Trzebini?
Spółka Restrukturyzacji Kopalń orzekła, że południowa część cmentarza na os. Gaj w Trzebini jest samowolą budowlaną. W związku z tym rodzinom zmarłych, których groby we wrześniu ubiegłego roku zapadły się, Spółka nie wypłaci odszkodowań.
Trzebinia: ogródki działkowe zostaną przeniesione z powodu zagrożenia zapadliskami
Zapadliska nie dają spokoju mieszkańcom os. Gaj w Trzebini. 28 marca wielka wyrwa w ziemi powstała przy ul. Jana Pawła II, w miejscu, gdzie już kilkukrotnie była wcześniej zasypywana. Nowych i odnawiających się zapadlisk obawiają się mieszkańcy. W minioną niedzielę kolejna wyrwa na terenie południowych ogródków działkowych potwierdziła, że teren ten jest poważnie zagrożony. W związku z tym zwołano spotkanie burmistrza z działkowcami. Zdecydowano o przeniesieniu działek w inne miejsce.
Kolejne w ostatnich dniach zapadlisko w Trzebini
Jak informuje przewodniczący Rady Osiedla Siersza Mateusz Król, wtorkowe zapadlisko pojawiło się na działce gminnej na łuku ulicy Jana Pawła II. Miejsce, w którym doszło do wtorkowego zapadliska, było już nie raz zasypywane. Jak powiedział reporterce Radia Kraków Tomasz Wolny z PSP Chrzanów, nowa dziura ma 4 metry szerokości i 3 metry głębokości.
Kolejne zapadlisko na terenie ogródków działkowych w Trzebini
Ziemia ponownie zapadła się na ogródkach działkowych w Trzebini. Dziura ma wymiary 6 na 5 metrów i głębokość ok. 4 metrów. Nie ma poszkodowanych - poinformował w niedzielę rzecznik prasowy małopolskiej straży pożarnej Hubert Ciepły.
Część garaży na osiedlu Gaj w Trzebini znajduje się w strefie zagrożonej zapadliskami. "Zerwaliśmy 27 umów najmu"
Spółka Restrukturyzacji Kopalń zrywa umowy najmu garaży na os. Gaj w Trzebini. Najemcy mają je opuścić do końca marca. Władze spółki tłumaczą, że to działania prewencyjne na terenach będących własnością SRK.
Powstała podstrona portalu "Centrum geozagrożeń", prezentująca zapadliska w Trzebini
Został również uruchomiony specjalny adres e-mail oraz numery telefonu, pod którym zgłaszać można do służb geologicznych niepokojące sygnały lub ewentualne kolejne zapadliska.
Tauron Wytwarzanie: praca elektrowni Siersza nie jest zagrożona
Praca elektrowni Siersza w Trzebini nie jest zagrożona. Zapas węgla na składowisku pozwala na pracę tej jednostki nawet do trzech miesięcy – poinformowała Patrycja Hamera, rzecznik Tauron Wytwarzanie. Nasyp kolejowy uszkodzony przez zapadlisko powinien być naprawiony do końca tygodnia.
Po deszczowym dniu znów zapadła się ziemia na ogródkach działkowych w Trzebini
Ma około czterech metrów szerokości metr głębokości. Pojawiło się na terenie, który jest zamknięty do odwołania, po tym jak przeprowadzone badania wskazały, że jest on szczególnie zagrożony zapadliskami.
W Trzebini rozpoczęły się prace zabezpieczające przed kolejnymi zapadliskami
Rozpoczęły się prace uzdatniające grunt specjalną mieszankę na os. Gaj w Trzebini. Ma to ustabilizować teren i zapobiec powstawaniu kolejnych zapadlisk. Obszar, który jest objęty pierwszymi pracami, to niespełna 1 hektar. Proces zatłaczania mieszanki cementu i popiołów potrwa ok. 2,5 miesiąca. Teren ten jest oznakowany jako niebezpieczny, bo - jak przyznaje Barbara Sanocka, geolog - same prace mogą powodować powstanie kolejnych zapadlisk.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- chevron_right
Najnowsze
-
20:41
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1549 22.12.2024
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia