Radio Kraków

zapadlisko w Trzebini

Na osiedlu Gaj w Trzebini trwają odwierty kontrolne na całym obszarze, gdzie stabilizowano grunt

Ma być wykonanych w sumie 12 otworów, by sprawdzić skuteczność wykonanych prac. Jak podaje Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jeśli zostanie wykryta ewentualna pustka, będzie ona natychmiast zatłaczana poprzez wykonany odwiert. Prace stabilizujące grunt powinny zakończyć się w czerwcu. To nie koniec działań, jakie SRK prowadzi obecnie na osiedlu Gaj w Trzebini.

Trzebinia w centrum politycznego sporu

Nękaną zapadliskami Trzebinię odwiedzili 16 maja politycy PO i PiS. Donald Tusk spotkał się z mieszkańcami osiedla Gaj, na którym pojawiają się wyrwy w ziemi. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wziął udział w briefingu prasowym.

Mieszkańcy osiedla Gaj w Trzebini obchodzą zakaz wstępu na cmentarz

Cmentarz na osiedlu Gaj w Trzebini na co dzień zamknięty jest łańcuchem z kłódką, a na bramie wisi tabliczka: "Teren niebezpieczny, zagrożony zapadliskami. Nie wchodzić". Jednak parafia w Sierszy, która zarządza nekropolią, otwiera ją na czas pogrzebów. Korzystają z tego mieszkańcy, którzy licznie przychodzą uporządkować groby bliskich lub zapalić znicz. Zapominają najwyraźniej, że w każdej chwili ziemia na tym terenie może się zapaść.

Jeszcze w maju w Trzebini rozpocznie się odwadnianie gruntów

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przygotowuje się do rozpoczęcia odpompowywania wód podziemnych w Trzebini. Ma się ono rozpocząć do końca maja - poinformowała w środę SRK.

Na przełomie maja i czerwca mają być pierwsze wyniki specjalistycznych badań w Trzebini

Na przełomie maja i czerwca powinny być znane pierwsze wyniki badań geofizyczno-mikrograwimetrycznych wykonywanych na wyznaczonych obszarach w Trzebini. Badania - na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń - obejmą blisko 50 hektarów.

Policjanci sprawdzają, czy jest przestrzegany zakaz wstępu na tereny zagrożone zapadliskami

Częstsze patrole policji będą pojawiać się na terenach osiedli Gaj i Siersza w Trzebini. To w związku z wprowadzonym przez wojewodę małopolskiego rozporządzeniem zakazującym poruszanie się w przestrzeni publicznej w rejonach zagrożonych zapadliskami. Za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości do 500 złotych.

W Trzebini wszedł w życie zakaz wstępu na tereny zagrożone

W Trzebini w poniedziałek weszło w życie rozporządzenie wojewody małopolskiego o zakazie wstępu na publiczne, oznakowane tereny zagrożone powstaniem zapadlisk. W weekend obszary te zostały na nowo, w sposób jednolity, oznaczone.

Radni Trzebini zaapelują do władz państwa o pomoc w sprawie zapadlisk

Radni zwrócą się do prezydenta, premiera oraz obu izb parlamentu z apelem o pomoc finansową w związku z zapadliskami, oraz w kwestii prac nad specustawą dla Trzebini. Decyzja w tej sprawie została podjęta podczas czwartkowej rady miasta.

Woda pobrana z ujęcia na osiedlu Gaj w Trzebini nie jest skażona i jest zdatna do spożycia

Są wyniki próbek wody pobranych w ujęciach przy osiedlu Gaj w Trzebini. Woda była sprawdzana pod kątem ewentualnego skażenia po tym, jak we wtorek doszło do awarii kolektora ściekowego na tym osiedlu. Przyczyną uszkodzenia rury było poniedziałkowe zapadlisko. Po przeprowadzonych badaniach wiadomo już, że woda nadaje się do spożycia.

Wojewoda wydał zakaz przebywania na terenach zagrożonych zapadliskami w Trzebini

Czasowy zakaz przebywania na terenach oznaczonych jako zagrożone zapadliskami w Trzebini wydał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zakończył się sztab kryzysowy ws. zapadliska, które uszkodziło kanalizację w Trzebini

W siedzibie Wodociągów Chrzanowskich odbyła się narada sztabu kryzysowego. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele sanepidu, strażaków, Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz władze Trzebini. To w związku z uszkodzeniem kanalizacji, do którego przyczyniło się powstałe w poniedziałek na terenie Trzebini zapadlisko.

Zapadlisko w Trzebini uszkodziło miejską kanalizację na osiedlu Gaj

Trwa usuwanie ścieków z uszkodzonego kolektora. W środę zbierze się sztab kryzysowy - podaje portal przełom.pl.

Apel o wsparcie finansowe dla Trzebini, borykającej się z problemem zapadlisk

Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego z klubu Radnych Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska apelują o przekazanie miliona złotych dla Trzebini. Pieniądze mają pochodzić z budżetu Małopolski.

Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini

Jak podaje Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kapolń, nowe zapadlisko znajduje się na obszarze obecnie uzdatnianym - w pasie leśnym przy ul. Jana Pawła II pomiędzy blokami na os. Gaj a ogródkami działkowymi.

Łukasz Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych zapadliskami

Na tereny zagrożone zapadliskami w Trzebini nie będzie można wejść? "Rozważam wydanie rozporządzenia dotyczącego wprowadzenia zakazu przebywania mieszkańców na tych terenach" - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków wojewoda małopolski, Łukasz Kmita. "Mieszkańcy wchodzą do lasu i oglądają oznaczone miejsca. Może być to dla nich niebezpieczne. W sprawie zakazu chcemy mieć także zgodę samorządu Trzebini. Mieszkańcy którzy przekraczaliby taką granicę, musieliby się liczyć z interwencją policji" - dodał wojewoda.

Trzebinia: Powiększyło się zapadlisko przy ul. Jana Pawła II

W sobotę małopolscy strażacy zostali wezwani do zabezpieczenia zapadliska w Trzebini. Okazało się, że jest to powiększony lej, który 12 kwietnia pojawił się na ogródkach działkowych przy ul. Jana Pawła II.

Będzie specustawa dla Trzebini

W najbliższą środę 19 kwietnia, w Ministerstwie Aktywów Państwowych w trybie pilnym odbędzie się posiedzenie z udziałem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, burmistrza Trzebini Jarosława Okoczuka i przedstawicieli Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Tematem obrad będzie stworzenie specjalnej specustawy dla Trzebini

Trzebinia: wytypowano kolejne miejsca, które zostaną zbadane pod kątem dawnej eksploatacji górniczej

Państwowy Instytut Geologii wskazał 481 punktów na terenie osiedli Gaj i Siersza w Trzebini, gdzie mogą powstawać zapadliska. Wytypowano nowe miejsca, które zostaną dokładnie zbadane. Tym razem będą to badania mikrograwimetryczne wskazujące potencjalne obszary prowadzonej dawnej eksploatacji górniczej.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię