zapadlisko w Trzebini
Mieszkańcy Trzebini po dwóch latach mogą we Wszystkich Świętych odwiedzić cmentarz na osiedlu Gaj
Pierwszy raz od dwóch lat mieszkańcy Trzebini wejdą na cmentarz na osiedlu Gaj podczas święta Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny. Po tym, jak w 2022 roku ziemia pochłonęła tu aż 61 ciał zmarłych, zagrożona część cmentarza była niedostępna. Prace zabezpieczające niestabilny grunt potrwały rok i zakończyły się w sierpniu.
Czy cmentarz w Bolesławiu może się zapaść?
Czy cmentarz w Bolesławiu podzieli los nekropolii z Trzebini? Odwierty wykonane na terenie bolesławskiego cmentarza wykazały, że pod ziemią znajdują się pustki. W sumie mowa o 24-metrowej powierzchni z zagłębieniami od 1,5 do 4 metrów głębokości. Czy ziemia może się zapaść i kiedy? Na to pytanie na razie nikt nie zna odpowiedzi. Dlatego na cmentarzu w Bolesławiu obowiązuje ograniczony dostęp do części grobów.
Kolejny małopolski cmentarz zagrożony zapadliskami. Są ograniczenia wstępu
Z powodu zagrożenia potencjalnymi zapadliskami po dawnej działalności górniczej wprowadzone zostały ograniczenia w korzystaniu z cmentarza parafialnego w Bolesławiu. Zagrożony teren został specjalnie oznakowany; wstęp mają tam tylko rodziny pochowanych.
Cmentarz w Trzebini, na którym zapadła się ziemia został otwarty dla odwiedzających
Spółka Restrukturyzacji Kopalń zakończyła prace związane z uzdatnianiem terenu cmentarza parafialnego w Trzebini, gdzie we wrześniu 2022 r. zapadła się ziemia, wchłaniając 40 grobów. W związku z tym od czwartku udostępniono odwiedzającym teren całej nekropolii – podała SRK w mediach społecznościowych.
Przez zapadlisko cmentarz był tylko częściowo otwarty. To się zmieni
Kończą się prace związane z zabezpieczeniem gruntów cmentarza parafialnego w Trzebini, gdzie niespełna dwa lata temu doszło do ogromnego osuwiska. Zapadlisko zniszczyło wówczas 40 grobów. Od tego czasu nekropolia otwarta jest częściowo lub na jej zagrożoną część ludzie wpuszczani byli grupami. Jak zapewnia Spółka Restrukturyzacji Kopalń - cmentarz zostanie w pełni otwarty na początku sierpnia.
Trzebinia: dwie koncepcje Nowej Sierszy, obydwie skupione na terenach zielonych
Zostały stworzone dwie koncepcje tak zwanej Nowej Sierszy w Trzebini. Po drugim i ostatnim spotkaniu z mieszkańcami ustalono jak ma wyglądać 40-hektarowy obszar w Górach Luszowskich, który częściowo gmina tanio odkupiła od Skarbu Państwa. Sugestie mieszkańców zostały wysłuchane i wzięte pod uwagę w stworzeniu planu terenu, który jest rekompensatą za utracone przez zapadliska obszary.
Nowe zapadlisko w Trzebini. Wielki lej pojawił się w lesie
Lej o średnicy 9 metrów i głębokości 6 metrów ujawniono w czwartek w terenie leśnym w okolicach ulicy Kopalnianej na osiedlu Siersza w Trzebini. Jak informuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie, zapadlisko zostało zabezpieczone taśmami, a docelowo ma zostać zasypane.
Są wyniki badań gruntu kolejnych obszarów w Trzebini
Mieszkańcy ulicy Dembowskiego w Trzebini mogą spać spokojnie. Wykonane tu badania gruntu nie wykazały, by na ten moment istniało ryzyko powstania zapadlisk.
Najwyższa Izba Kontroli kontroluje Spółkę Restrukturyzacji Kopalń
Na wniosek burmistrza Trzebini Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę m.in. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Jak informuje Jarosław Okoczuk, kwestie związane z górnictwem na terenie Trzebini zostaną zbadane od 1999 roku do chwili obecnej. Burmistrz poddaje w wątpliwość działania podejmowane przez SRK w związku z zapadliskami
Trzebinia: będą konsultacje w sprawie przeniesienia utraconych przez zapadliska obiektów z os. Siersza
Burmistrz Trzebini zapowiedział przeprowadzenie konsultacji społecznych z mieszkańcami osiedla Siersza. Z powodu zapadlisk na tym terenie nie działa dom kultury, zamknięte są korty tenisowe i boisko piłkarskie. Część ogródków działkowych również wyłączona jest z użytku. Te obiekty mogłyby się znaleźć na ponad dwudziestohektarowej działce, którą jesienią gmina przejęła od Skarbu Państwa. Właśnie na ten temat burmistrz chce rozmawiać z mieszkańcami w lutym i marcu.
Rozpoczęły się prace zabezpieczające grunt na osiedlu Trentowiec w Trzebini
Osiedle Trentowiec to kolejny - po cmentarzu na osiedlu Gaj - obszar, który wytypowano do ustabilizowania na podstawie badań wykonanych georadarem. Wszystko po to, by nie powstawały tu kolejne zapadliska. Na ulicach Grunwaldzkiej i Sportowej pojawiły się maszyny budowlane.
Lasy w Olkuszu z zakazem wstępu, w Trzebini woda zbliża się do domów
Powodem jest między innymi podnoszenie się poziomu wód gruntowych, a co za tym idzie, wypłukiwanie terenów, często piaszczystych i powstawanie zapadlisk. Opublikowano zaktualizowaną mapę prognozowanych zapadlisk. Z tym samym problemem borykają się mieszkańcy osiedla Siersza w Trzebini. Woda zaczyna podchodzić pod ich domy i zalewać piwnice. Ostrzeżenia o podnoszeniu się wód gruntowych są wydawane od kilku lat. Teraz naocznie widać, co woda zaczyna robić z terenem Trzebini i Olkusza.
Ulica Górnicza w Trzebini powinna być zamknięta?
Wraz ze świeżym zapadliskiem, które pojawiło się przy ulicy Górniczej w Trzebini, wraca sprawa ewentualnego zamknięcia tej drogi. Na przełomie lutego i marca, gmina Trzebinia wystąpiła do Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie z wnioskiem o zamknięcie ulicy dla ruchu samochodowego. Mimo kilku zapadlisk, które utworzyły się w rejonie drogi, do dziś jest ona przejezdna.
Część nagrobków na cmentarzu w Trzebini za ogrodzeniem, w kościele zamówiona msza
Mieszkańcy, których bliscy pochowani są na zagrożonej zapadliskami części cmentarza parafialnego w Trzebini-Sierszy, planują zostawić znicze przed krzyżem znajdującym się na terenie nekropolii i uczcić pamięć bliskich zapaleniem świec wotywnych w kościele.
W Trzebini pojawiło się nowe zapadlisko. Tym razem niewielkie
W Trzebini pojawiło się nowe zapadlisko - obok ulicy Jana Pawła II. Na szczęście nie jest zbyt duże - według straży pożarnej ma około metra średnicy i 20 centymetrów głębokości. Ale ponieważ jest to teren zagrożony tego typu zjawiskami - zostało to przez służby odnotowane.
Mieszkańcy Trzebini nie wejdą na połowę cmentarza na osiedlu Gaj we Wszystkich Świętych
W najbliższych dniach wiele osób w całym kraju będzie odwiedzać cmentarze i porządkować groby swoich bliskich przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Porządki i modlitwy przy grobach nie są dane jednak mieszkańcom Trzebini, którzy mają bliskich pochowanych na cmentarzu na osiedlu Gaj. Połowa nekropoli jest zamknięta. Zakaz wstępu na zagrożoną zapadliskami część będzie obowiązywał również 1 listopada. Ludzie nie mogą się z tym pogodzić.
Pierwszy raz od roku można wejść na południową stronę cmentarza na os. Gaj w Trzebini
W poniedziałek od godziny 12:00 do 18:00 osoby, które mają bliskich pochowanych na cmentarzu na os. Gaj w Trzebini, mogą zabrać z grobów znicze, ozdoby i pamiątki. To pierwszy raz od roku, kiedy na południowej stronie cmentarza zapadła się ziemia i wchłonęła ok. 40 grobów, gdy oficjalnie można wejść na zagrożoną część cmentarza.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń: nieznaczne rozluźnienia gruntu na terenie szkoły w Trzebini; trwa uzdatnianie terenu
Odwierty prowadzone w obrębie terenu Szkoły Podstawowej nr 5 w Trzebini wykazały występujące w tym miejscu nieznaczne rozluźnienia gruntu. Obecnie trwa zatłaczanie substancji stabilizującej – poinformowała PAP Spółka Restrukturyzacji Kopalń. W tym tygodniu prace rozpoczęły się przy Willi NOT.
- 1
- 2
- ...
- 7
- 8
- chevron_right
Najnowsze
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 22.11
-
22:16
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
22:08
Laureaci Nagrody ZNAKU i HESTII im. ks. Józefa Tischnera 2024
-
21:51
Tarnów na sportowo. Przynajmniej w tym jednym dniu
-
21:33
Festiwal Twórczości Korowód, czyli święto piosenki autorskiej
-
21:16
Aktywiści: Kraków stawia na komunikację zbiorową, ale promuje ruch samochodowy
-
20:54
Ekstraklasa piłkarska – trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje.
-
20:30
1. liga piłkarska - daleki wyjazd lidera z Niecieczy na koniec 1. rundy. Wisła Kraków zagra przy Reymonta 22.
-
18:56
Powrót tramwajów do Mistrzejowic znów opóźniony. Bo zima zaskoczyła robotników
-
10:40
Prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska zaprasza na Kobiecy szlak - Alina Fedorowiczowa