zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej
Ulicami Krakowa przeszedł protest pod hasłem "Ani jednej więcej"
W niedzielne popołudnie ulicami Krakowa przeszedł protest pod hasłem "Ani jednej więcej", zorganizowany po śmierci 30-letniej Izabeli, która zmarła w 22. tygodniu ciąży w wyniku wstrząsu septycznego. Demonstranci zebrali się na Rynku, następnie przeszli przed budynek kurii i przed siedzibę PiS.
Kilkaset osób protestowało w Krakowie na Rynku Głównym pod hasłem "Ani jednej więcej"
Manifestację zorganizowano w związku ze śmiercią ciężarnej kobiety z Pszczyny. "30-latka trafiła do szpitala z tak zwanym bezwodziem, zmarła na wstrząs septyczny, bo lekarze czekali na obumarcie płodu" - mówiły aktywistki z krakowskiego Strajku Kobiet.
I. Raś o stanowisku PO ws aborcji: Zła decyzja strategiczna
Znany z konserwatywnych poglądów krakowski poseł Ireneusz Raś uważa, że nowe stanowisko PO ws. aborcji to "zła decyzja strategiczna". Zasiadający w zarządzie poseł Sławomir Nitras odpowiada: "poseł Raś jest w tej sprawie w mniejszości; takie są poglądy większości członków PO i większości naszych wyborców".
PO o legalizacji aborcji: To kobieta powinna decydować
W szczególnie trudnych sytuacjach osobistych, po konsultacjach z psychologiem i lekarzem, to kobieta powinna podjąć tę osobistą decyzję ws. aborcji, a prawo musi jej to umożliwić - to istota przedstawionego w czwartek stanowiska PO dotyczącego aborcji. Proponujemy podstawowe zapewnienie praw kobietom, dlatego przyjęliśmy "Pakt dla kobiet", który da poczucie bezpieczeństwa kobietom na każdym etapie ich życia - powiedziała w czwartek posłanka PO Agnieszka Pomaska. Lider PO Borys Budka zaznaczył, że przyjęte przez zarząd PO postulaty będą realizowane w przyszłości.
W Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok TK ws. przepisów o aborcji
W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ub.r. o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
Protesty po publikacji uzasadnienia wyroku ws. aborcji
Na ulice polskich miast wyszły tłumy protestujących. W Krakowie - jak przekazała policja - protestowało co najemnej 3 tysiące osób. Manifestujący zebrali się przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości na ulicy Retoryka. Stamtąd przeszli na Aleje Trzech Wieszczów - skrzyżowanie pod Jubilatem było zablokowane dłuższy czas.
Prezydencki projekt: Możliwość aborcji w przypadku wad letalnych
Prezydencki projekt noweli ustawy o planowaniu rodziny przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki umożliwiającej przerwania ciąży; aborcja byłaby możliwa w przypadku wystąpienie tzw. wad letalnych, nie będzie jej umożliwiało wystąpienie innych wad rozwojowych - brzmi uzasadnienie projektu.
Prezydent Andrzej Duda zapowiada projekt ustawy dot. aborcji
Prezydent Andrzeja Duda zapowiada projekt ustawy, która dopuści aborcję z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu prowadzącego do śmierci dziecka, ale jednocześnie będzie chroniła na przykład dzieci z zespołem Downa. O swojej propozycji napisał na Twitterze.
Obrońcy Kościoła manifestowali pod Kurią Metropolitarną w Krakowie. ZDJĘCIA
"Bronimy naszego Kościoła Świętego" – pod takim hasłem przed krakowską kurią, przy ulicy Franciszkańskiej – środowiska związane z prawicą zorganizowały w środę wiec. Chodzi o ubiegłotygodniowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że prawo w Polsce broni życia od poczęcia, aż do śmierci. Swoją obecnością chcieli okazać wsparcie metropolicie krakowskiemu – arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu - obrażanemu przez uczestników Strajku Kobiet, w reakcji na wyrok Trybunału.
Kolejny dzień protestów kobiet w Krakowie
Manifestanci znów wyszli na ulicę, aby sprzeciwić się orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. O godzinie 18 rozpoczął się strajk na Rynku Głównym w Krakowie pod hasłem "Robimy hałas. To jest wojna".
Kraków: Mandaty i wnioski o ukaranie po niedzielnym proteście przed kurią
26 mandatów i siedem wniosków o ukaranie do sądu m.in. za niezasłanianie ust i nosa, wystawiła policja po niedzielnym, wielotysięcznym proteście przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, który odbył się przed krakowską kurią.
Protesty w Małopolsce przebiegły bez poważnych incydentów
Manifestacje dotyczą czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że tak zwana aborcja eugeniczna jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Jak podaje małopolska policja, w przedpołudniowym proteście samochodowym wzięło udział 250 pojazdów, natomiast popołudniowy marsz ulicami miasta zgromadził 10 tysięcy osób. W związku z różnymi wykroczeniami dotyczącymi malowania ulicy czy braku maseczek policja wylegitymowała około setki osób, wystawiła 26 mandatów i 7 wniosków do sądu.
Protest przed kurią przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji
Tłum szczelnie wypełnił w niedzielę ulicę i plac przed siedzibą Kurii Metropolitalnej w Krakowie protestując przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów dotyczących aborcji. Budynek był ochraniany przez policję, nie doszło do większych incydentów.
Kolejny protest na Rynku Głównym przeciwko wyrokowi TK
Wiele osób zebrało się w sobotę wieczorem na Rynku Głównym w Krakowie w proteście przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów dotyczących aborcji. Według policji zgromadzenie przebiegło bez większych incydentów.
TK: aborcja m.in. w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu - niezgodna z konstytucją
Przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.
Dwie manifestacje w Krakowie - za i przeciwko złagodzeniu ustawy antyaborcyjnej
Z jednej strony Protest Kobiet - z drugiej - manifestacja środowisk antyaborcyjnych. Dwie manifestacje przeszły ulicami Krakowa. Jedna określana mianem pro-life, druga pro-choice.
„Nie składamy parasolek”. Będzie kolejny protest kobiet przeciwko zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych
„Nie składamy parasolek” - to hasło kolejnego strajku kobiet niezadowolonych z powodu zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. W największych miastach w Polsce odbędzie się on 24 października, czyli dokładnie w 41. rocznicę strajku Islandek. Krakowskie Dziewuchy organizują jednak pierwszy happening już w przeddzień ogólnopolskich wydarzeń, czyli w najbliższą niedzielę.
Czarny poniedziałek w Małopolsce. Na ulicach miast protestowały setki kobiet
Nie zgadzają się z zaostrzeniem przepisów antyaborcyjnych, uważają, że te ograniczają ich wolność i prawo do decydowania o własnej przyszłości. Kobiety, zgodnie ubrane na czarno, protestowały w całej Polsce. W Krakowie przeszły z rynku Dębnickiego, Alejami Trzech Wieszczów i ulicą Straszewskiego na Rynek Główny.
Najnowsze
-
12:26
Ostre słowa abp. Jędraszewskiego o władzach państwowych w liście do wiernych
-
11:38
Nie takie spokojne… policja publikuje statystyki z pierwszego dnia Świąt
-
11:22
Świąteczny stół aż się ugina? Można się podzielić
-
10:03
W pożarze domu w Chrzanowie zginęła jedna osoba
-
09:40
Nic tak nie wprawia w świąteczny klimat
-
09:30
Szopki Bożonarodzeniowe w sądeckich kościołach
-
18:20
Świąteczne kalorie najlepiej spalić na stoku narciarskim
-
18:18
Żywa Szopka w Biegonicach
-
16:32
Tarnowskie Maszkarony w świątecznej odsłonie
-
16:08
"Nowonarodzony Jezus rodzi się dla zbawienia każdego człowieka "- biskup Diecezji Tarnowskiej Andrzej Jeż
-
13:43
Uwaga na marznące deszcze i gęste mgły!
-
11:35
Góralska pasterka pod gołym niebem