Radio Kraków

wybory samorządowe 2024

W Chrzanowie podpisano umowę koalicyjną w sprawie wyboru starosty i prezydium rady powiatu

Zgodnie z umową - starostą ma zostać obecny wicestarosta Bartłomiej Gębala. Zastępować go będzie Ewa Jędrysik, która do tej pory pracowała w Trzebińskim Centrum Kultury. Są to przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, z której to partii startowali w wyborach samorządowych.

Radni Koalicji Obywatelskiej zarzucają Łukaszowi Gibale, że kłamie w sprawie powiązań brata z deweloperami

Członkowie sztabu Aleksandra Miszalskiego - radni Tomasz Daros i Jakub Kosek zarzucili Gibale, że kłamie w sprawie powiązań swojego brata z branżą deweloperską. Odnieśli się do słów kandydata na prezydenta, który w jednej z debat powiedział, że jego brat takich powiązań nie ma.

Alternatywa Młodych dla Krakowa zachęca do wzięcia udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich.

To przyłączenie się do apelu kandydata Łukasza Gibały, który na miasteczku studenckim i przy uniwersytetach zachęca, by zapisywać się do Centralnego Rejestru Wyborców.

Jakub Kwaśny obiecuje współpracę z władzami województwa na rzecz Tarnowa

Jeśli zostanę wybrany na prezydenta Tarnowa - to deklaruję dialog i współpracę z władzami województwa małopolskiego - tak przekonywał dziś w Tarnowie - Jakub Kwaśny - kandydat na włodarza miasta popierany przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogą i Lewicę.

Tomasz Stodolny: Taki partyjny pojedynek w finale wyborów w Bochni zdarza się po raz pierwszy

Z siódemki kandydatów na burmistrza Bochni, do drugiej tury wyborów weszli Ireneusz Sobas z Prawa i Sprawiedliwości oraz Magdalena Łacna z Koalicji Obywatelskiej. Taki partyjny pojedynek w finale wyborów w Bochni zdarza się tutaj po raz pierwszy. O ile od 20 lat w kolejnych wyborach zawsze w drugiej turze był reprezentant Prawa i Sprawiedliwości, o tyle zawsze tak się zdarzało, że za rywala miał kogoś z lokalnego komitetu - mówił na antenie Radia Kraków gość Jacka Bańki, Tomasz Stodolny, szef portalu bochnianin.pl.

Łukasz Gibała przekazał ojcu udziały w swojej firmie. "Nie mam żadnych zobowiązań"

Łukasz Gibała poinformował, że 11 kwietnia wszystkie udziały w swojej firmie przekazał ojcu. Tym samym spłacił pożyczkę w wysokości 250 milionów złotych, jaką wcześniej zaciągnął na potrzeby prowadzenia działalności publicznej.

Miłosz Motyka: W małopolskim sejmiku nie ma demokracji. Zabrakło niewiele

Poprawiliśmy wynik jako Polskie Stronnictwo Ludowe i szerzej jako Trzecia Droga, mimo to brakło trochę, do tego, by przywrócić demokratyczny standard w sejmiku - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, który także zdobył mandat w małopolskim sejmiku.

Radni z komitetu Gibały deklarują, że nie będą pracować w spółkach miejskich

Radni wybrani z komitetu Łukasza Gibały "Kraków dla Mieszkańców" podpisali deklarację, że - pełniąc swoje mandaty - nie będą równocześnie pracować w jednostkach, spółkach miejskich. Ich zdaniem za rządów Jacka Majchrowskiego stanowiska w spółkach otrzymywali działacze i sympatycy partyjni.

Dlaczego młodzi wyborcy zawiedli w wyborach samorządowych? "Czynników trzeba szukać w wielu miejscach"

Przed krakowianami głosowanie w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta. Czy młodzi wyborcy nie są zainteresowani wyborami samorządowymi? Jacek Bańka rozmawiał na ten temat z prof. Radosławem Marzęckim, politologiem z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej.

Kraków będzie miał wiceprezydenta z Lewicy? "Pomidor"

Czy będzie wiceprezydent z Lewicy w Krakowie? "Wszystko przed nami. Jak mnie pan zaprosi za dwa tygodnie, gdy prezydentem będzie Aleksander Miszalski, powiem więcej" - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków wicewojewoda małopolski i współprzewodniczący Nowej Lewicy w Małopolsce, Ryszard Śmiałek. Dopytywany, czy on mógłby zostać wiceprezydentem Krakowa, nie chciał odpowiedzieć.

Ryszard Śmiałek o słabym wyniku Lewicy: Jesteśmy mało wyraziści w koalicji, a czasami zbyt agresywni, jak Anna Maria Żukowska

- Wynik wyborczy Lewicy w Małopolsce jest nieco lepszy niż 6 lat temu. Nie są to oczywiście powody do zadowolenia. Jesteśmy albo mało wyraziści w koalicji, albo zbyt drapieżni, chodzi o wypowiedzi Anny Marii Żukowskiej na temat aborcji i mam nadzieję, że zajmie się tym Zarząd Krajowy - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek. Lewica zdobyła w wyborach samorządowych 6,3% głosów. Nie zdobyła mandatu w małopolskim sejmiku. Ryszard Śmiałek przypomina jednak, że Lewica w Małopolsce ma też jednak swoje małe sukcesy - to m.in. duże poparcie dla Rafała Kukli, obecnego burmistrza Gorlic, który w pierwszej turze wywalczył reelekcję.

Łukasz Gibała: rozproszenie turystyki pozwoli oddać Stare Miasto mieszkańcom Krakowa

Łukasz Gibała proponuje rozwiązania na problemy Krakowa z turystami. Kandydat na prezydenta uważa, że turystykę należy rozproszyć po całym mieście, by na Stare Miasto spokojnie mogli wrócić mieszkańcy bez obaw o alkoholizację pod swoimi oknami, wieczne krzyki czy głośne imprezy. Chciałbym, żeby turyści wiedzieli, że w Krakowie można zwiedzać nie tylko Rynek Główny i Kazimierz, ale także Nową Hutę czy Krowodrzę - mówił w trakcie konferencji prasowej Gibała.

Aleksandra Kot z Koalicji Obywatelskiej - najmłodszą krakowską radną nowej kadencji

Pokazaliśmy, że da się połączyć różne ugrupowania polityczne i razem iść do wyborów. Dzięki temu osiągnęliśmy sukces - mówią przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, którzy dostali się do Rady Miasta Krakowa. Jak podkreślają, ich wspólną ideą jest lepszy Kraków bez względu na różnice w poglądach politycznych.

Jakub Kwaśny prezentuje 12 priorytetów przed drugą turą wyborów na prezydenta Tarnowa

Pierwszym z priorytetów Jakuba Kwaśnego jest walka z odorem na osiedlach Krzyż oraz Klikowa, gdzie działają instalacje przetwarzające śmieci. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Tarnowa przekonuje, że zakładane przez niego inwestycje w MPGK zmniejszą smród na osiedlu Krzyż. Kwaśny zapowiada także lobbing w parlamencie w sprawie przyjęcia ustawy odorowej.

Poseł KO o wyniku w wyborach samorządowych: W naszym elektoracie na pewno była demobilizacja

- W naszym elektoracie na pewno była demobilizacja. To fakt. Dotyczy to też młodych, którzy KO poparli 15 października. To trzeba przeanalizować. Na pewno spory nie służyły w Małopolsce i w regionach konserwatywnych. Mam na myśli choćby sprawę prawa aborcyjnego - mówił na antenie Radia Kraków poseł KO Marek Sowa. W skali kraju Koalicja Obywatelska nieznacznie przegrała wybory z Prawem i Sprawiedliwością. W Małopolsce wygrana PiS w Sejmiku była już zdecydowana. PiS będzie miał w nowej kadencji 21 radnych, KO - 12, Trzecia Droga – 6.

Pierwsze sesje rad muszą odbyć się między 1 a 7 maja. Nowi włodarze złożą na nich ślubowanie

Zaprzysiężenie nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się na pierwszym posiedzeniu nowo wybranych rad gmin i miast. Te muszą zwołać komisarze wyborczy między 1 a 7 maja. Złożenie ślubowania na inauguracyjnych sesjach zakończy proces obejmowania funkcji przez radnych i włodarzy.

Marek Sowa: Nie da się wygrać wyborów w Małopolsce, gdy w niektórych powiatach mamy poparcie poniżej 10%

- Faktycznie politykom PiS udało się zmobilizować swój elektorat, nie ma co kwestionować, że w małopolskim sejmiku Prawo i Sprawiedliwość wygrało te wybory - mówił w Radiu Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej, Marek Sowa. "W wyborach do sejmiku moje ugrupowanie postawiło na sprawdzone twarze, mandat dostał np. Stanisław Kracik. Młodzi - tacy jak Grzegorz Małodobry - też uzyskali dobre wyniki. Listy były dobre" - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków. "Nie da się jednak wygrać w sejmiku, jeśli poparcie w powiatach mamy na poziomie 10 procent" - tłumaczył Sowa.

Maciej Zakrzewski: niech na wybory idą ci, którzy chcą oddać świadomy głos

Gościem programu Co Niesie Dzień był Maciej Zakrzewski, politolog Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię