wybory do PE 2024
Jaka jest struktura Parlamentu Europejskiego?
9 czerwca wybierać będziemy posłów do Parlamentu Europejskiego. Jaka jest jego struktura, ilu posłów zasiada w Parlamencie Europejskim i ilu będzie z Polski? Ze specjalistą prawa konstytucyjnego Bogumiłem Nalezińskim, prof. Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej Krakowie w Instytucie Prawa, Ekonomii i Administracji rozmawia Marzena Florkowska.
Jakiej Europy chcą młodzi Europejczycy?
Jakie są najważniejsze wyzwania na najbliższe lata i czy być może wspólna integracja jest zagrożona? Natalia Slavik z Ukrainy i Słowak Marko Havran, organizatorzy wczorajszej debaty kandydatów do Europarlamentu, byli gośćmi Radia Kraków.
Bezpartyjni Samorządowcy zaprezentowali kandydatów do Europarlamentu
Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy zaprezentował swoich kandydatów do Europarlamentu z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego. Politycy są przeciwni Zielonemu Ładowi, dyrektywie budynkowej czy przyjmowaniu imigrantów przez Polskę.
Miłosz Motyka: Daniel Obajtek nie zrozumiał, że czasy bezkarności się skończyły
- To wyjątkowy pokaz bezczelności ze strony Daniela Obajtka. On nie zrozumiał, że czasy bezkarności się skończyły - mówił na antenie Radia Kraków wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka z PSL. Były prezes Orlenu ma być dziś przesłuchany przez sejmową komisję śledczą do spraw afery wizowej. Komisja chce go zapytać o zatrudnianie obcokrajowców przy inwestycjach koncernu. Obajtek zapowiedział, że na posiedzeniu komisji się nie stawi, gdyż nie dostarczono mu skutecznie wezwania. Nie chce też być - jak stwierdził - małpą w cyrku Michała Szczerby. Zapowiedział, że stawi się przed komisją po wyborach. "Oczekujemy sprawczości od służb, policja powinna tu działać z determinacją. Wezwanie uda się dostarczyć niezależnie od tego, gdzie się schowa Obajtek" - zapowiadał wiceminister Motyka w porannej rozmowie Radia Kraków.
Dorota Kolarska: Nie może być tak, że z Nowego Sącza do Krakowa dojeżdża się dłużej niż z Krakowa do Warszawy
- Startuję do Europarlamentu, bo chcę, aby z Krakowa dało się dojechać do Paryża czy Berlina koleją dużych prędkości. Ale także aby mieszkańcy Małopolski mieli wygodne i tanie koleje lokalne - mówiła dziś kandydatka do Parlamentu Europejskiego Dorota Kolarska z partii Razem. Zwracała uwagę na wykluczenie komunikacyjne i niekomfortowe warunki w pociągach czy busach..
Konrad Berkowicz: Żaden poważny polityk nie powinien mówić, że my nigdy nie możemy wyjść z UE
- Właśnie dlatego startujemy do Unii Europejskiej, bo chcemy zablokować unijne dyrektywy ślepo realizowane przez polski rząd - mówił w Radiu Kraków poseł Konfederacji, Konrad Berkowicz, jedynka na listach tego ugrupowania w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. "Skupiamy się na tym, by bronić interesów Polski i by wrócić do Unii, do której wchodziliśmy. Miała to być wspólnota wolnych ojczyzn, wspólny handel i wspólne podróżowanie. A nie Zielony Ład, czy sztywno narzucane krajom przez Komisję Europejską dyrektywy. Liczymy na mandat z naszego okręgu. Dwójką na liście jest Grzegorz Braun. Każdy z nas robi happeningi w innym stylu" - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków Konrad Berkowicz.
Dziś mija termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Możliwość głosowania korespondencyjnego przysługuje osobom z niepełnosprawnościami i seniorom. Mogą w nim wziąć udział osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, lub te, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat.
Bartłomiej Sienkiewicz w Krakowie: wybory do Parlamentu Europejskiego są o tym, czy Europa będzie bezpieczna
Kluczową rolę funduszy europejskich w realizacji inwestycji w Polsce, ochrona praw kobiet i mniejszości seksualnych – to punkty powtarzające się w programie kandydatów Koalicji Obywatelskiej z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego, którzy w niedzielę zaprezentowali się w Krakowie.
Beata Szydło: dyrektywa budynkowa oznacza wzrost kosztów życia dla wszystkich Polaków
Dyrektywa budynkowa oznacza wzrost kosztów życia dla wszystkich Polaków - przekonywali w Krakowie politycy Prawa i Sprawiedliwości. Według nowych przepisów Unii Europejskiej od 2030 roku wszystkie nowe budynki mieszkalne na terenie wspólnoty muszą być zeroemisyjne, a te już zbudowane... przebudowane tak, aby zmniejszyć zużycie energii. Za dostosowanie własnych mieszkań do wymogów unijnych Polacy będą musieli zapłacić sami - tłumaczy europosłanka i była premier Beata Szydło.
Włodzimierz Czarzasty: Lewica w Polsce opowiada się za wizją bardzo silnej, zintegrowanej Europy
Lewica w Polsce opowiada się za wizją bardzo silnej, zintegrowanej Europy – wskazał w piątek w Krakowie współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Jak podkreślił, Nowa Lewica walczy w okręgu małopolsko-świętokrzyskim o jeden mandat do Parlamentu Europejskiego.
Kandydaci Lewicy w wyborach do europarlamentu chcą zająć się kwestią produkcji i zabezpieczenia leków
Kandydaci Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego alarmują, że ani Polska, ani żaden inny kraj w Europie nie jest zabezpieczony pod względem zapasów leków. Wskazują, że kraje Unii Europejskiej są zależne od dostaw medykamentów z Chin i Indii, a dostęp do najważniejszych z nich - na nadciśnienie, cukrzycę i antybiotyków - jest coraz cięższy. Dodatkowo, w Polsce sprywatyzowane zakłady farmaceutyczne produkują leki głównie na eksport, bo - zdaniem Lewicy - są nastawione na zysk, a nie na bezpieczeństwo.
Stanisław Żółtek: Co zostało z Unii naszych marzeń? Tylko Komisja Europejska - nowotwór, który niszczy naszą niepodległość i wolność
- Była pełna niewiara, że damy radę zarejestrować swój komitet wyborczy. Grubo mylą się ci, którzy myślą, że nie jesteśmy w stanie wprowadzić swoich ludzi do Parlamentu Europejskiego - mówił w Radiu Kraków były poseł do PE, przewodniczący partii PolExit Stanisław Żółtek. "Od 2 do 15 procent - tak szacujemy swój wynik wyborczy" - mówi gość porannej rozmowy Radia Kraków. "Co zostało z Unii naszych marzeń? Nowotwór niszczący naszą niepodległość i wolność, czyli Komisja Europejska" - mówi Stanisław Żółtek.
Beata Szydło odwiedziła zakopiańskie muzeum poświęcone historii Podhala w czasie II wojny światowej
Europosłanka PiS Beata Szydło odwiedziła otwarte w marcu Muzeum Palace, obrazujące dzieje niemieckiej okupacji na Podhalu. Podczas briefingu Szydło apelowała o walkę z określeniem "polskie obozy śmierci"; jej zdaniem odpowiedzialni za zbrodnię II wojny światowej "chcą zrzucać odpowiedzialność na innych".
Beata Szydło w Wojnarowej: PiS poważnie traktował kwestie bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo to dzisiaj w Polsce najważniejszy temat - przekonywała w Wojnarowej na Sądecczyźnie była premier Beata Szydło. Kandydująca do europarlamentu w okręgu świętokrzysko-małopolskim polityk zorganizowała briefing przed budowaną, nową jednostką wojskową. Będzie w niej stacjonował IV Batalion Piechoty Górskiej. Decyzja o jego sformowaniu i budowie siedziby to - zdaniem Beaty Szydło - dowód, że PiS poważnie traktował kwestie bezpieczeństwa. - Inaczej niż obecnie rządzący - twierdzi Beata Szydło.
Polityczki Lewicy w Krakowie: w Polsce mamy do czynienia z plagą śmieciowego zatrudnienia
Płace w Polsce równe stawkom zachodnim i skrócenie ustawowego czasu pracy - to postulaty Lewicy w tegorocznych wyborach do Europarlamentu. 20 maja w Krakowie politycy wspólnie z kandydatami do Parlamentu Europejskiego zapowiadali wprowadzenie 35-godzinnego wymiaru pracy w Polsce przy zachowaniu dotychczasowych zarobków. Przekonują, że pracownicy, którzy pracują mniej, pracują efektywniej. To mają potwierdzać liczne badania. Lewica zapowiada również walkę z umowami śmieciowymi.
Bartłomiej Sienkiewicz: Jest zgodność propagandy rosyjskiej z propagandą PiS. Czy spot był lepszy czy gorszy? To kwestia drugorzędna
- Polityk nie jest od oceniania wrażeń estetycznych spotów wyborczych - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków były minister kultury i kandydat do Parlamentu Europejskiego, Bartłomiej Sienkiewicz. Chodzi o kontrowersyjny spot Platformy Obywatelskiej, w którym PO zarzuca Prawu i Sprawiedliwości powiązania z Moskwą. "Jesteśmy na cichej, zimnej wojnie z Putinem. Trzeba o tym mówić głośno, a nie marszczyć nosek, że nie spodobała nam się estetyka spotu" - mówił Sienkiewicz i dodał, że Prawica przygotowała nas wcześniej do zdegenerowanego języka.
Wystartował "Latarnik wyborczy" przed wyborami do Parlamentu Europejskiego
W poniedziałek wystartował "Latarnik Wyborczy". Umożliwia porównanie swoich poglądów z deklaracjami komitetów wyborczych przed wyborami do PE. Odpowiedzi nie przesłała KO, ale użytkownik porówna swoje poglądy także z tą partią - powiedział PAP prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej dr Jędrzej Witkowski.
Kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego chcą by Polska dążyła do zablokowania paktu migracyjnego
Polski rząd powinien zaskarżyć i zablokować pakt migracyjny - przekonywali w Dąbrowie Tarnowskiej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło oraz Arkadiusz Mularczyk. Przyjęty we wtorek przez Radę Unii Europejskiej pakt zakłada m.in. dobrowolne przyjęcie migrantów przez kraje członkowskie. Alternatywnie unijne kraje będą mogły m.in. zapłacić 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętego uchodźcę.
Najnowsze
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
14:46
Kiedy mróz zatrzaskuje drzwi – skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie samochodu
-
14:42
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
-
14:33
Pijany ojciec wiózł samochodem ośmiolatka, miał 3,7 promila
-
14:01
Dlaczego zmieniamy swoje ciała? Rozmowa z psychologiem Michałem Brzegowym
-
12:10
Prof. Andrzej Chwalba: „Populiści chętnie sięgają po historię, ale robią to wybiórczo. A historii nie da się wygumkować”
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!