Wszystkich Świętych 2023
W Krakowie jeszcze dziś można skorzystać z linii cmentarnych
Chodzi o specjalne autobusy i tramwaje oznaczone symbolem znicza, które dojeżdżają w rejon największych nekropolii.
Prawie 29 tysięcy złotych zebrano podczas akcji "Ratujmy Sądeckie Nekropolie”
Blisko 29 tysięcy złotych zebrano w Nowym Sącza w ramach akcji "Ratujmy Sądeckie Nekropolie”. Kwestę zorganizowano już po raz 22. Na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu udało się uzbierać ponad 1500 złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na kontynuację prac przy nagrobku Aurelii Pisz. Społecznicy od kilku lat prowadzą działania, by odnowić XIX wieczne pomniki.
Na proszowickim cmentarzu zebrano ponad 21 tys. zł na renowację zabytkowych nagrobków
Ponad 21 tys. zł zebrano w kweście na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Proszowicach - poinformował w środę późnym wieczorem Komitet Społeczny Odnowy Zabytkowych Grobowców w Proszowicach.
Podczas kwesty na Cmentarzu Rakowickim zebrano ponad 73 tysiące złotych
Ponad 73 tysiące złotych - tyle zebrano podczas kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Spokojny 1 listopada na drogach Krakowa. Policja głównie interweniowała przy drobnych kolizjach
Od rana do wieczora w uroczystość Wszystkich Świętych krakowscy policjanci odnotowali drobne interwencje związane z kolizjami i regulowaniem ruchu w pobliżu cmentarzy - przekazała PAP małopolska policja.
W Kościele katolickim 2 listopada obchodzony jest Dzień Zaduszny
Kościół katolicki wspomina 2 listopada w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Przekonanie o istnieniu czyśćca jest jednym z dogmatów wiary, ogłoszonym na soborze w Lyonie w 1274 r. Jak uczy Kościół, jest to miejsce pośmiertnej pokuty.
43. kwesta na odbudowę zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rakowickim
Artyści, politycy, bracia kurkowi i liczni wolontariusze po raz 43. zbierają datki na ratowanie zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rakowickim. Kwestę organizuje Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa.
Hołd zmarłym można oddać nie tylko odwiedzając cmentarz
1 listopada odwiedzamy groby naszych bliskich. Alicja Zioło, przewodniczka i autorka bloga "Chodźże na wycieczkę" zachęca, aby w tym szczególnym czasie zwrócić uwagę również na nietypowe formy upamiętnienia i wybrać się na przykład do Parku Wisławy Szymborskiej przy ulicy Karmelickiej w Krakowie.
Ograniczenia w ruchu aut 1 i 2 listopada pod Tatrami
Uwaga kierowcy - zmiany organizacji w ruchu obowiązujące 1 i 2 listopada pod Tatrami. Podobnie jak w całej Polsce tak i w tej części Małopolski czekają nas czasowe ograniczenia na drogach. Chodzi o bezpieczeństwo wszystkich tych, którzy będą chcieli na cmentarzach odwiedzić groby swoich bliskich.
Oświęcimianie pamiętają o ofiarach Auschwitz. Znicze zapłonęły m.in. przy Ścianie Straceń
O ofiarach niemieckiego obozu Auschwitz w dniu Wszystkich Świętych pamiętali mieszkańcy Oświęcimia. Znicze zapłonęły między innymi przy Ścianie Straceń i przed zbiorową mogiłą przy byłym obozie Auschwitz I.
Duży ruch wokół małopolskich cmentarzy
Pełne parkingi, zamknięte ulice i policja, która nadzoruje ruch. Tłumy Polaków jak co roku wybrały się na największe małopolskie cmentarze.
Wspominamy wybitnych ludzi świata sportu
Dziś szczególne święto, wspominamy też tych, którzy zmarli we ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Odeszli m.in. Pele, Bobby Charlton, Just Fontaine, ale też Andrzej Iwan i Igor Sypniewski. Andrzej Pstrokoński i Henryk Szordykowski, Bobby Hull i Jerzy Mruk, Anna Czerwińska i Barbara Ślizowska-Konopka, Grzegorz Skrzecz i Ryszard Niemiec, Kacper Tekieli, Tadeusz Olszański i Aleksander Ronikier.
"Polski Recykling": rocznie przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów
Rocznie przez polskie cmentarze przewija się 100-120 tys. ton odpadów, które w większości nie są segregowane - ocenia stowarzyszenie "Polski Recykling". Według organizacji po święcie 1 listopada z każdego grobu pozostaje od 3 do 9 kg odpadów.
Część nagrobków na cmentarzu w Trzebini za ogrodzeniem, w kościele zamówiona msza
Mieszkańcy, których bliscy pochowani są na zagrożonej zapadliskami części cmentarza parafialnego w Trzebini-Sierszy, planują zostawić znicze przed krzyżem znajdującym się na terenie nekropolii i uczcić pamięć bliskich zapaleniem świec wotywnych w kościele.
1 listopada w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych
Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Przypomina ona, że każdy wierny ma powołanie do świętości. W polskiej tradycji jest to również dzień zadumy i odwiedzania grobów bliskich.
Najnowsze
-
13:50
Zagłosuj na wyczyn i blamaż tygodnia
-
13:43
Odizolowani, ale nie odcięci. Jak literatura zmienia życie w więzieniu?
-
12:58
Wybitny architekt nowym Honorowym Obywatelem Tarnowa
-
12:52
Odizolowani, ale nie odcięci. Jak literatura zmienia życie w więzieniu?
-
12:23
Proces biskupa Andrzeja Jeża poza Tarnowem? Chodzi o "dobro wymiaru sprawiedliwości"
-
12:00
Tarnowski Pasaż Odkryć – miejsce spotkań z nauką, źródło wiedzy o mieście
-
12:00
Zielona droga w miejskiej logistyce żywności
-
11:14
Nowa konstrukcja i już się sypie? PKP PLK uspokaja
-
10:05
Makabryczne odkrycie w Żabnie
-
09:58
Weronika Smarduch: to nie jest czas na dokładanie kosztów przedsiębiorcom