Radio Kraków

wojna w Ukrainie

Więziono ich w piwnicy razem ze zwłokami bliskich. Mieszkańcy wsi Jahidne zostali sami ze swoimi traumami

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w całej Ukrainie w wyniku wojny blisko 10 milionów osób doświadcza lub dopiero doświadczy depresji, stanów lękowych czy schizofrenii. Niestety nie mówi się głośno o tym, jak wielka pomoc psychologiczna i psychiatryczna jest potrzebna i będzie potrzebna w najbliższym czasie. Gościem Sylwii Paszkowskiej był Piotr Malinowski, dziennikarz i aktywista, który opowiedział o traumach i potrzebach osób żyjących w obliczu wojny, a także o realizowanym dokumencie na temat dorastania młodzieży w czasie konfliktu.

Polityka i sztuka to są rzeczy bardzo mocno powiązane

Sofia Reznichenko i Gleb Dovzhuk z kolektywu UKRAiNATV mieszkają w Polsce od kilku lat. Tak, jak wielu innych obywateli Ukrainy, w Polsce doświadczyli zarówno wsparcia i zrozumienia, jak i niechęci, niesprawiedliwości, niczym nie uzasadnionego poczucia wyższości. UKRAiNATV, której są współtwórcami, rozpoczęła swą działalność tuż po 24 lutego 2022 roku. Projekt pozwolił im znaleźć swoje miejsce, rozwinąć twórczą, artystyczną i polityczną ekspresję.

Ilu obywateli Ukrainy przebywa w Małopolsce?

Przygotowywane są nowe rozwiązania prawne z myślą o Ukraińcach przebywających w Polsce. Ile jest takich osób i jaka część chce tu pozostać na stałe? Z Anną Urban-Toczek z Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska.

Jak się żyje w Ukrainie? Są problemy, o których się nie mówi

Jak wygląda teraz życie mieszkańców Ukrainy? Z jakimi problemami się zmagają? - Niewiele mówi się o chorobach przewlekłych, które pojawiają się, jeżeli organizm, nawet młody i silny, jest przez wiele miesięcy, lat, wystawiany na potężny stres, na bezsenność, na niedobór jedzenia, wody - mówiła na antenie Radia Kraków Anna Bałdyga z Fundacji Solidarność bez granic. - Dzieci bardzo potrzebują pomocy psychologicznej. Wśród osób, z którymi współpracujemy są kilkulatki, które nie pamiętają, jak było przed wojną - dodaje Anna Białko z Fundacji Solidarność bez granic.

Małopolscy politycy o Ukraińcach w Polsce: Część obywateli Ukrainy zaczęła wykorzystywać państwo polskie

Powinniśmy pomagać, ale musimy to robić w taki sposób, żeby nasi sąsiedzi, nasi przyjaciele z Ukrainy przychodzili do nas pracować, a nie korzystali z socjalu. Albo zasilali szarą strefę – mówił na naszej antenie Grzegorz Małodobry, radny małopolskiego Sejmiku. Gośćmi Radia Kraków byli też poseł PiS Łukasz Kmita i Ryszard Śmiałek, wicewojewoda małopolski (Lewica). Rozmowa z nimi to część Tematu tygodnia, którym jest „Ukraińcy w Polsce: od pomocy do niechęci”.

W tym mieście migranci czują się dobrze. "Tu się zakorzeniają"

Wyniki badania, które prowadziliśmy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim na temat postrzegania migrantów, pokazały, że w Krakowie migranci wszelcy - patrzyliśmy na bardzo różne profile i zmienne - byli najlepiej postrzegani. Ewidentne jest to, że w Krakowie się czują dobrze. I tutaj się zakorzeniają - mówił w rozmowie z Jackiem Bańką profesor Konrad Pędziwiatr z Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych Uniwersytetu Ekonomicznego.

Michał Olszewski: "Trudno jest dyskutować z człowiekiem, który ma pistolet przy skroni"

Rozumiem, że rachunek krzywd istnieje i rozumiem, że dla jakiejś części społeczeństwa polskiego, pewnie niemałej, Rzeź wołyńska to nieopowiedziana i niezamknięta historia. Niemniej jednak, z mojego punktu widzenia, bardziej istotne jest teraz osądzenie morderców odpowiedzialnych za rzeź w Buczy – mówił pisarz i dziennikarz Michał Olszewski na antenie Radia Kraków. Jego tekst, w ramach cyklu „Ukraińcy w Polsce: od pomocy do niechęci”, można przeczytać na naszej stronie.

Ziemowit Szczerek: Ukraińcy w Polsce nie są na obcej ziemi

Opowiadają swoim rodakom Polskę. Mówią co jest u nas fajnego, zachwycają się, ale bywają również krytyczni. Dobrze znają nasz kraj i interesują tym, co tutaj się dzieje. Doskonale wiedzą, czym Polska żyje - mówił w Radiu Kraków Ziemowit Szczerek, pisarz i felietonista, autor, między innymi, książki „Tatuaż z tryzubem”. Na stronie www.radiokrakow.pl można przeczytać jego najnowszy tekst. Przez cały tydzień będziemy też rozmawiali o życiu Ukraińców w Polsce i o tym, jak wyglądają nasze relacje.

Ukraińcy wyprowadzają się z tarnowskiej bursy, ale chętnie zostają w mieście

Prawie jedna trzecia uchodźców z Ukrainy, opuściła tarnowską bursę po tym, jak na początku lipca wprowadzono zmiany w prawie. Dotyczą one, na przykład, weryfikacji stanu majątkowego uchodźców korzystających z podobnych miejsc.

Prof. Grzegorz Przebinda o ukraińskiej ofensywie w Rosji: Ukraińcy wykorzystali międzyczas

Włodymir Zełeński mówił o dwóch celach ukraińskiej ofensywy: poprawić sytuację Ukrainy przy ewentualnych rozmowach pokojowych i zwiększyć fundusz wymiany więźniów oraz jeńców. Dla prezydenta Ukrainy ten fundusz jest bardzo ważny - tłumaczył prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, który był gościem Jacka Bańki.

Ponad osiem tysięcy zgłoszeń przyjęło Krajowe Biuro Informacji i Poszukiwań PCK od początku wojny w Ukrainie

Jak mówiła kierownik biura Katarzyna Kubicius, do tej pory biuro szukało osób, które zaginęły w wyniku II wojny światowej, teraz większość zgłoszeń dotyczy wojny za naszą wschodnią granicą.

Psy saperskie znów pojadą do Ukrainy. "Chodzi o ratowanie ludzkiego życia"

Druga grupa psów, wyszkolonych w ramach projektu Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej oraz Służby ds. Instrumentów Polityki Zagranicznej (FPI) została przekazana ukraińskim przewodnikom. Zwierzęta trafią do batalionu rozminowywania działającego w ramach sił zbrojnych Ukrainy.

Trwa zbiórka pod hasłem: "Baner polityczny ratuje życie"

"Baner polityczny ratuje życie" - pod takim hasłem trwa zbiórka banerów wyborczych, które z pożytkiem mogą być wykorzystane w Ukrainie.

Tomasz Jędruchów: Nadzieja na zwycięstwo wśród Ukraińców dodaje im siły

  • date_range 2023-04-29
Tomasz Jędruchów- Korespondent zagraniczny TVP z Kijowa o wojnie i sile Narodu Ukraińskiego w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim.

Izba Reprezentantów USA zatwierdziła 40 mld pomocy dla Ukrainy

Amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła we wtorek 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy. Niższa izba Kongresu w ten sposób zwiększyła pakiet, proponowany przez prezydenta Joe Bidena, który zwrócił się o 33 miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy.

W wyniku walk obwód ługański został pozbawiony łączności

W wyniku walk obwód ługański został pozbawiony łączności, a w wielu miejscowościach nie ma elektryczności, wody, gazu ani telefonii komórkowej - poinformował we wtorek wieczorem szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Siły rosyjskie usiłują zająć miejscowości w Donbasie

Siły rosyjskie usiłują zająć Rubiżne w obwodzie ługańskim i inne miejscowości Donbasu oraz niszczą cywilną infrastrukturę Ukrainy – poinformował w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Ostrzelano Orichiw w obwodzie zaporoskim

Jedna osoba zginęła, a 8 zostało przewiezionych do szpitala po kolejnym ostrzelaniu przez siły rosyjskie cywilnej infrastruktury w mieście Orichiw w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – poinformowały w środę władze obwodowe.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię