Wielka Sztuka Małopolski
Romański skarb z Wiślicy
W Wiślicy w 2. połowie XII wieku miał swoją siedzibę Kazimierz Sprawiedliwy; zachowane zabytki sztuki i literatury świadczą o wysokim poziomie kultury na tym książęcym dworze. To tu prawdopodobnie powstała przynajmniej część naszego lokalnego romansu rycerskiego, czyli opowieść o Walgierzu Wdałym, Helgundzie i Wisławie Pięknym - niewykluczone, że rozkwit kulturalny dwór w Wiślicy zawdzięczał księżnej, czyli Helenie Znojemskiej. Jakie postacie przedstawione zostały na romańskiej Płycie Wiślickiej? Jakie krwawe i erotyczne wątki zawiera dwunastowieczna opowieść o Walgierzu z Tyńca i Wisławie z Wiślicy? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnej opowieści w ramach programu "Wielka Sztuka Małopolski" - w piątek, o godz. 18:05. Zapraszamy!
Adoracja Dzieciątka - mały obraz o wielkiej wartości
W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, w galerii Europeum, znajduje się niewielkie dzieło weneckiego malarza Lorenza Lotta: to Adoracja Dzięciątka, jeden z najcenniejszych renesansowych obrazów w krakowskich zbiorach. Jacy święci otaczają postać Madonny? Dlaczego św. Józef mógł być ukazany jako drzemiący starzec? Kim była kobieta, która mogła ufundować ten niezwykły obraz? O tym niezwykłym dziele opowie Magdalena Łanuszka w ramach programu "Wielka Sztuka Małopolski" - w piątek, po godz. 18:00. Zapraszamy!
Smok Wawelski - najważniejszy symbol Krakowa
Chyba najważniejszym symbolem Krakowa jest Smok Wawelski - jego rzeźba, autorstwa Bronisława Chromego, stoi u wylotu Smoczej Jamy od 1972 roku. Jakie były okoliczności powstania tej rzeźby? Jaki alternatywny pomysł wizerunku smoka przedstawił autor w jednym z wywiadów? A co wiemy o samym smoku, skoro jego najstarsza średniowieczna legenda różni się od powszechnie znanej dzisiaj wersji? Czyje kości wiszą przed wejściem do katedry na Wawelu? Co w dawnych czasach mieściło się w Smoczej Jamie? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnej porcji ciekawostek w ramach programu "Wielka Sztuka Małopolski" - w piątek, po godz. 18:00. Zapraszamy!
Skandaliczny "Szał uniesień"
Obraz "Szał uniesień" Władysława Podkowińskiego to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Od ponad stu lat "Szał" należy do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, lecz pierwszy pokaz obrazu miał miejsce w 1894 r. w warszawskiej Zachęcie. Jaki skandal związany był z tym pokazem? Czy w tym przepełnionym zmysłowością obrazie Podkowiński nawiązał do swojej niespełnionej miłości? Jak obraz ten odbierany był przez poetów w początkach XX wieku? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania kolejnej opowieści w ramach programu "Wielka Sztuka Małopolski" - w piątek, o godz. 18:05. Zapraszamy!
Niezwykła Madonna z Poziomką
Do 10 września na specjalnym pokazie w Muzeum Narodowym w Krakowie można było obejrzeć wspaniały gotycki obraz tronującej Matki Boskiej z Dzieciątkiem (z Muzeum Miejskiego w Żywcu). To dzieło małopolskie, pochodzące z 2. połowy XV wieku. Dlaczego na obrazie Dzieciątko jest nagie? Czy na ręce Jezusa siedzi szczygieł? Co symbolizuje kwiat i owoc w dłoni Matki Boskiej? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania opowieści o niezwykłej Madonnie z Poziomką.
- chevron_left
- 1
- 2
- ...
- 5
- 6
Najnowsze
-
19:14
Bez happy-endu w Warszawie. Pasy wracają bez punktów
-
18:50
Trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje. TRANSMISJA
-
18:02
Tradycyjne osadzenie Chochoła
-
17:58
Barwny korowód i tradycyjne osadzenie Chochoła. I tak od 55 lat
-
17:08
Tomek Wachnowski
-
17:00
Narciarze doczekali się rozpoczęcia sezonu zimowego. ZDJĘCIA
-
16:20
Kandydat niezależny… z poparciem PiS. Poznamy go w niedzielę w Krakowie
-
12:00
Grzegorz Smułek i Damian Kordian Kawecki: Festiwal Miejsc i Podróży Geografica
-
13:30
Rzeczywistość powyborcza - jak będzie wyglądał budżet Bochni w 2025 roku?
-
22:30
"Od Sanu do Donu" - dlaczego aż tam? // «Від Сяну до Дону» — чому аж туди?