9 listopada 2018 zmarł w Krakowie Andrzej Borowiczka – znany, ceniony i zasłużony działacz Automobilklubu Krakowskiego. Do klubu wstąpił pół wieku temu (został przyjęty 12 marca 1968), za czasów prezesury Sobiesława Zasady. Był to okres rozkwitu popularnych zawodów samochodowych, tzw. kręciołków, rozgrywanych głównie na placu przy ul. Kałuży (obok hotelu Cracovia). 27 stycznia 1969 na wniosek klubowej Podkomisji Komisarzy Sportowych przyznano Andrzejowi Borowiczce stopień asystenta komisarza sportowego. W roku 1976 nawiązał współpracę z inż. Stanisławem Czarnkiem, który prowadził Zakład Pomiaru Czasu, mieszczący się w Krakowie przy Urzędniczej 13, a formalnie pozostający w strukturze Ośrodka Techniczno-Zaopatrzeniowego Zarządu Głównego PZM jako Zakład Pomiaru Czasu w Krakowie. 27 maja 1977 Borowiczka został oficjalnie zatrudniony na etacie OT-Z PZM. Wśród działających tam wówczas chronometrażystów były osoby bardzo zasłużone dla krakowskiego środowiska sportów motorowych, m.in. Andrzej Czarnek, Józef Czech, Jerzy Leszczyński, Jerzy Lis, Aleksander Sędzimir, Andrzej Walbiner czy Tadeusz Walbiner. Z czasem Andrzej Borowiczka zaangażował się w organizowanie przez Automobilklub Krakowski rajdów – od szczebla popularnego aż po Rajdy Krakowskie w randze RSMP i Rajdowego Samochodowego Pucharu PZM. Był inicjatorem rozgrywanych w Wieliczce od 2007 Memoriałów Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, a także dyrektorem dziesięciu pierwszych edycji tych zawodów. Przez dwie kadencje (od 2003 do 2011) zasiadał w zarządzie Automobilklubu Krakowskiego, pełniąc funkcję przewodniczącego Koła Komisarzy Sportowych. W tamtych latach w klubową działalność angażowało się 250-300 komisarzy. W swej dokumentacji miał z górą dwieście wpisów z czynności sędziowskich, pełnionych podczas międzynarodowych, ogólnopolskich i lokalnych imprez w różnych dyscyplinach sportów motorowych. Andrzej Borowiczka był powszechnie szanowany i ceniony za swe wysokie kompetencje, talenty organizatorskie, życzliwy stosunek do ludzi, serdeczność wobec zawodników i młodszych kolegów-działaczy. Żył 72 lata.
Wyślij opinię na temat artykułu
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:20
Pająki | warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych
-
15:06
EWA BEM. Pierwsza Dama Polskiego Jazzu na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury!
-
14:47
Spółdzielnia Muzyczna – INTERAKCJE
-
13:49
Ekspert sądowy wyda opinię, zbada sprawę i... wyśledzi sztuczną inteligencję
-
13:48
Katarzyna Kubicka: możliwe jest wszystko
-
13:29
Czy "Aktywny Rodzic" jest aktywny i jak bardzo?
-
13:04
Sprawą "kilometrówek" Barbary Nowak zajmie się prokuratura
-
12:52
Jak kościół z popiołów. Trwa odbudowa zniszczonego w pożarze nowosądeckiego zabytku
-
12:35
Braunek. Nie ukończyła szkoły teatralnej, stała się ikoną kina
-
12:32
Każdy sobie rzepkę skrobie. Nie będzie jednolitego regulaminu dla krakowskich targowisk?
-
12:17
Nie ukończyła szkoły teatralnej, stała się ikoną kina. Nieoczywista Małgorzata Braunek
-
12:10
„Żaden nauczyciel nie będzie uczył nakładać prezerwatywy na banana”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze