- A
- A
- A
Zmiana prezesa Grupy Azoty. KOMENTARZE
Kolejne zagrożenie dla Tarnowa. Jeszcze nie opadły emocje związane z planami centralizacji spółek gazowych i przeprowadzki Karpackiej Spółki Gazownictwa z Tarnowa do Warszawy, a już mieszkańców miasta rozgrzała sprawa odwołania Jerzego Marciniaka z funkcji prezesa Grupy Azoty. Zastąpi go Paweł Jarczewski, obecny szef Zakładów Azotowych w Puławach.
Przypomnijmy - kilka miesięcy temu skonsolidowano Zakłady Azotowe w Puławach z tarnowskimi zakładami. Wówczas związkowcy z Puław protestowali przeciwko temu połączeniu. Po fuzji spodziewano się jednak, że prezesem koncernu nadal będzie Jerzy Marciniak z Tarnowa.
Ta decyzja jest dla nas niespodziewana - mówi wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela. - Jesteśmy zaskoczeni i pytamy o przyczyny. Jeśli one są związane wyłącznie z miejscem zamieszkania prezesa, to nie jest to dobra decyzja.To rzecz dla Małopolski przykra, bo stolica polskiej i europejskiej chemii zlokalizowana w Tarnowie, będzie zarządzana z innego miejsca, co jest kuriozalne - uważa Ciepiela.
Informacja o odwołaniu prezesa Azotów nie zdziwiła natomiast Wojciecha Żurawskiego z agencji ekonomicznej Reuters. - O ile odwołanie prezesa Jerzego Marciniaka nie jest może zaskoczeniem, to już sam sposób pozostawia wiele do życzenia - przyznał na antenie Radia Kraków Żurawski.
Odwołanie Jerzego Marciniaka poruszyło tarnowskich związkowców Zakładów Azotowych, którzy podpisali się pod listem protestacyjnym skierowanym do Donalda Tuska, przeciwko zmianom w zarządzie Grupy Azoty.
-To może oznaczać wstrzymanie pewnych inwestycji tarnowskich zakładach, a także ograniczenie wydatków na wsparcie niektórych inicjatyw kulturalnych, czy też sportu - przyznał dziennikarzom odwołany prezes Jerzy Marciniak. Jerzy Marciniak przyznał jednocześnie, że poprzedni zarząd zabezpieczył na tyle ile mógł w statucie spółki to, aby siedziba Grupy Azoty pozostała w Tarnowie.
Nowy prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski z Zakładami Azotowymi w Puławach związany jest od 1992 roku, natomiast od pięciu lat pełnił w nich funkcję prezesa.Taka zmiana na stanowisku miałaby uspokoić pracowników z Puław, którzy obawiali się o swoje i firmy losy podczas konsolidacji. W lakonicznym komunikacie Grupy Azoty wyjaśniono, że zmiana w zarządzie to "stopniowa realizacja umowy o konsolidacji".
Jerzy Marciniak funkcję prezesa Zakładów Azotowych pełnił od 2008 roku. nowy szef Paweł Jarczewski obejmie to stanowisko 6 maja.
(Agnieszka Bednarz/bp)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:02
Karol Nawrocki w Nowym Sączu: Nasza pomoc nie spotkała się z najmniejszą wdzięcznością państwa ukraińskiego
-
21:46
Byłe selekcjoner jednostki NIL: W wojskach specjalnych najważniejszy jest człowiek
-
21:03
Kto barwi krakowskie rzeki? Zielona Wilga, czerwony potok Rzewny...
-
18:53
Prof. Bartłomiej Biga: "Populizm w ekonomii to zbyt uproszczona odpowiedź na poważny problem"
-
18:20
Co kryją krypty kościoła w Chrzanowie? Naukowcy już to wiedzą
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze