Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów: zdecydowali, na co wydadzą 3 miliony złotych

  • Tarnów
  • date_range Czwartek, 2013.10.17 16:57 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:39 )
Wysoka frekwencja i mało innowacyjnych pomysłów. Tarnowianie zdecydowali o podziale 3 milionów złotych z miejskiej kasy w ramach tzw. budżetu obywatelskiego.

fot. P. Topolski


Do urn poszło 24 tysiące mieszkańców, którzy oddali 20 tysięcy ważnych głosów. W drugiej edycji ograniczeniem była kwota - jeden projekt nie mógł przekraczać 300 tysięcy złotych. Zwyciężyło 11 pomysłów - magistrat zdecydował, że dołoży pieniądze jeszcze do 12.



Połowa z nich dotyczy remontów i modernizacji szkolnych boisk i hal czy też budowy placów zabaw przy przedszkolach . Uzupełniają je chociażby modernizacja osiedlowej drogi wzdłuż bloku numer 14 na osiedlu Westerplatte, czy też przebudowa parkingu na osiedlu Strusina - w rejonie trzech konkretnych bloków.



Krytycy takich projektów zarzucają im, że dotyczą wąskiej grupy osób i mało mają wspólnego z ideą budżetu obywatelskiego. Zastępca prezydenta Tarnowa, Henryk Słomka - Narożański, nie widzi jednak w takich projektach nic dziwnego.



"To jest budżet obywatelski bo uzyskał bardzo duże poparcie. Pewnie, że można dyskutować w jaki sposób Ci ludzie poparli ten budżet. Być może głosowali odbierając dziecko z przedszkola. Ale to oznacza, że plac zabaw przy przedszkolu będzie służył nie tylko dzieciom, ale to mają być inwestycje otwarte dla całego osiedla. I każdy będzie tam mógł przyjść i skorzystać. Bo plac zabaw za 300 tysięcy złotych to jest na prawdę bardzo drogi, ale i eksluzywny plac". - wyjaśniał Radiu Kraków, zastępca prezydenta Tarnowa, Henryk Słomka Narożański.



Wśród 12 wybranych przez mieszkańców Tarnowa projektów są jednak także mniej oczywiste pomysły. Jak choćby opracowanie koncepcji zagospodarowania popadającego w ruinę amfiteatru miejskiego. Wysokie trzecie miejsce zajęła także budowa bazy rekracyjno - sportowej na północnym zboczu góry św. Marcina.



Niewypałem okazały się jednak dwie istotne zmiany w stosunku do pierwszej edycji tarnowskiego budżetu obywatelskiego. Z możliwością głosowania już od 16 roku życia, ale tylko i wyłącznie za pomocą karty mieszkańca skorzystało zaledwie 6 młodych tarnowian. Na razie nie przyda się także zapis w regulaminie, który mówił, że jeśli dany projekt zbierze co najmniej połowę głosów mieszkańców osiedla, którego dotyczy, a nie wygra - to i tak będzie realizowany w ramach normalnego budżetu.



Początkowo realizowanych miało być tylko 11 projektów - na łączną sumę 2 milionów 980 tysięcy złotych. Ostatecznie jednak urzędnicy uznali, że włączą do realizacji także kolejny projekt czyli I etap budowy kanalizacji burzowej w rejonie ulicy ul. Wiśniowej, Poziomkowej, Czereśniowej oraz Harasymowicza. I dopłacą do niego z miejskiej kasy 280 tysięcy złotych.



(Bartek Maziarz/ak)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię