Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ryglice: Najstarszy spichlerz w Małopolsce znowu otwarty

  • Tarnów
  • date_range Niedziela, 2013.03.17 11:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:27 )
Małopolska zyskała kolejną perełkę - XVIII-wieczny spichlerz w Rygicach k. Tarnowa. Jeszcze do niedawna chylił się ku upadkowi, ale w sobotę otwarto go ponownie po dwuletnim remoncie. Przed wiekami służył jako zaplecze gospodarcze pałacu, teraz będzie tętnił kulturalnym życiem.

fot. Dariusz Tyrpin/ryglice.pl

Posłuchaj rozmowy z Kamilem Wszołkiem oraz Teresą Lisak
Spicherz w Ryglicach, źródło: www.kulturaryglice.pl

Podczas dwuletniego remontu spichlerza w Ryglicach wymieniono dach budynku, wyremontowano fundamenty oraz ściany, a także odrestaurowano piwnice. Budynek jest co prawda datowany na 1757 rok, ale na części frontowej nad drzwiami widnieje napis: „DIE 21 MAJI ANNO DOMINI 1756”. Bez względu na tą niewielka różnicę to najstarszy tego typu budynek w Małopolsce.



Podczas remontu spichlerza przywrócono mu wygląd z zachowanej fotografii z 1915 roku. Odtworzono w nim m.in. balkon i pomieszczenia na strychu. Teraz spichlerz ma tętnić życiem. Na co dzień będzie tam można oglądać stałą wystawę - izbę z komorą. Wyjaśnia dyrektor ośrodka kultury w Ryglicach Teresa Lisak.



"Izbę, która ma ciepło domowego ogniska. Kuchnia palona z piecem chlebowym, ślubanek czyli łóżko do spania w wydaniu starszym. Wystrój dawnej izby i komory - czyli miejsca, które zastępowało nie tylko szafę, ale również lodówkę. Miejsce w którym gospodarze magazynowali ubrania, sprzęt i zapasy żywnościowe. Są to sprzęty, które znikają z naszych domostw i pewnie młodsze pokolenia dzieci chętnie zobaczą jak to dawniej było, jak dawniej mieszkaliśmy. Właściwie ognisko domowe toczyło się w jednym pomieszczeniu przy palonym piecu". - wyjaśniała Radia Kraków, Teresa Lisak.



Do 24 marca w ryglickim spichlerzu będzie także można oglądać wystawę Ikon, pisanych metodą tradycyjną przez mieszkankę gminy Beatę Olszewską. Znalazło się tam też miejsce na pokonkursową wystawę pisanek ludowych oraz plastyki obrzędowej.



Jak przekonuje Kamil Wszołek z Biura Promocji Urzędu Gminy w Ryglicach to dopiero początek działalności kulturalnej oraz edukacyjnej odnowionego spichlerza. Ze względu na swoją akustykę to doskonałe miejsce koncertowe. Do tego celu została przystosowana sala na strychu. Na razie na oglądanie spichlerza oraz wystaw trzeba będzie się umawiać w urzędzie gminy czy też ośrodku kultury w Ryglicach.

Remont spichlerza w Ryglicach kosztował pawie milion złotych z tego połowę dołożyła Unia Europejska w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



(Bartek Maziarz/ryglice.pl)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię