- A
- A
- A
Krzysztof Penderecki stworzył uniknalny zespół parkowy w Lusławicach
Zmarły dziś rano Krzysztof Penderecki był nie tylko światowej sławy kompozytorem, ale też wielkim miłośnikiem przyrody. Razem z żoną Elżbietą stworzyli w Lusławicach niedaleko Tarnowa park i arboretum, w którym jest ponad 1 tysiąc 800 gatunków drzew i krzewów. Wiele z nich Krzysztof Penderecki zasadził osobiście, ściągając sadzonki z całego świata lub przywożąc je osobiście z zagranicznych podróży.W maju 2019 roku Krzysztof i Elżbieta Pendereccy podpisali z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotrem Glińskim list intencyjny w sprawie sprzedaży XVII Państwu Polskiemu dworu w Lusławicach razem z 30-hektarowym terenem. Wtedy tak o tym miejscu mówił Krzysztof Penderecki.
"Jest mi bardzo ciężko na sercu, bo Lusławice to było moje dziecko. Moje marzenie, żeby zostawić coś po sobie, na tej ziemi. Jeżeli ministerstwo jest zainteresowane w kupnie tego, to myślę, że to jest chyba najlepsze, co moglibyśmy zrobić, żeby to dalej trwało. Żeby to nie zaprzepaścić. Bo to był wielki wysiłek dla mnie, budowa tych Lusławic, wymyślenie tego".
Krzysztof i Elżbieta Pendereccy kupili zrujnowany dwór z XVIII wieku w Lusławicach w gminie Zakliczyn niedaleko Tarnowa w 1974. Elżbieta Penderecka podczas uroczystego podpisania listu intencyjnego w sprawie sprzedaży dworu Państwu Polskiemu mówiła, że wybór tego miejsca nie był przypadkowy.
"Dwór łączy się z wielkimi nazwiskami takimi jak Faust Socyn, filozof, którzy przed prześladowaniami ucieka poprzez Kraków, Uniwersytet Jagielloński gdzie? Do Lusławic, na tę ziemię. Tutaj jest pochowany". Elżbieta Penderecka podkreślała, że dwór i jego otoczenie "to jest 45 lat ciężkiej pracy mojego męża, 45 lat ogromnego wysiłku. Bo wszystko, co mój mąż osiągał, przywoził na tę ziemię. I to ma tutaj pozostać".
Z inicjatywy zmarłego dziś rano Krzysztof Pendereckiego obok dworku w Lusławicach w 2012 roku powstało Europejskie Centrum Muzyki jego imienia - dedykowane młodym i zdolnym artystom z całego świata.
Światowej sławy kompozytor zmarł dziś rano w Krakowie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 86 lat.
Bartek Maziarz/jgk
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Samiec bez penisa jest o wiele bardziej wojowniczy. Rozmnażanie wokół naczelnych
-
21:51
Torowiska hałasują, mieszkańcy i pasażerowie zatykają uszy, a szlifierki jak nie było, tak nie ma
-
20:29
Główny Inspektor Sanitarny: Wojewoda wskazał kandydata, ja musiałem ten wybór uszanować
-
20:10
Dramat na plebanii w Pisarzowej koło Limanowej
-
16:53
Kto będzie kierował MOCAK-iem? Jest konkurs na nowego dyrektora
-
14:41
Seniorze, oszuści wiedzą o tobie wszystko. Uważaj na „amerykańskich żołnierzy” i „samochód zastępczy”
-
13:43
„Zabijając Kasię, zabiłem siebie”. Najgłośniejsze zbrodnie Podhala
-
13:35
Wojewoda dopiął swego. Andrzej Hawranek nowym szefem małopolskiego Sanepidu
-
13:13
Kilka interwencji TOPR podczas świąt. Nocne poszukiwania turysty na Ciemniaku
-
12:57
Jaki będzie 2025 rok dla polskiego eksportu?
-
12:17
Drogie towary zmieniał w tanie. 52-latek wpadł w ręce policji
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze