- Dla tego przedsięwzięcia decyzja środowiskowa jest wymagana. Ona określi podstawowe warunki, jakie musi spełnić inwestor, żeby mógł przeprowadzić tę inwestycję. Do budowy potrzebne będzie pozwolenie budowlane. My wydamy decyzję, której skutki będą odczuwane w pozwoleniu budowlanym. Warunki wypracowane na etapie decyzji środowiskowej, muszą być uwzględnione także w decyzji budowlanej - mówi dyrektor wydziału ochrony środowiska tarnowskiego magistratu, Marek Kaczanowski.
Dyrektor dodaje, że na razie jednak inwestor wystąpił o zawieszenie postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej na czas uzgodnienia planowanej przez niego budowy bloków na terenie po dawnym Ownitarze z konserwatorem zabytków.
Co istotne, nawet w przypadku wydania zaleceń konserwatorskich oraz uzyskania decyzji środowiskowej nie jest przesądzone, że inwestor rzeczywiście zrealizuje swoje plany. Uzyskanie tych dokumentów pozwali mu jednak oszacować jakie warunki będzie musiał spełnić i czy będzie to dla niego korzystne.
Następnym etapem może być wniosek o wydanie warunków zabudowy. Co ciekawe, starając się o warunki konserwatorskie, decyzję środowiskową czy też WZ-etkę, wnioskodawca wcale nie musi być właścicielem terenu, dla którego zdobywa uzgodnienia i pozwolenia. Czasami to element weryfikacji opłacalności planowanego zakupu nieruchomości oraz inwestycji.
W 2019 roku inna firma otrzymała warunki zabudowy dla przebudowy zdewastowanych budynków przy ulicy Bandrowskiego na budynki mieszkalne z funkcją usługową na parterze. Dotąd prace jednak nie ruszyły.
Miasto próbowało ustalić na terenie po dawnym Owintarze plan zagospodarowania przestrzennego. Jednak radni w 2018 roku go odrzucili, bo stwierdzili, że wizja proponowana przez prezydenta jest "oderwana od rzeczywistości". Poza tym radni przekonywali, że miasto nie może narzucać prywatnym właścicielom nieruchomości swojej wizji zmian bez konsultacji z nimi takiego projektu.
Dlatego inwestorzy zainteresowani zagospodarowaniem terenu po dawnym Ownitarze muszą jedynie zdobyć Warunki Zabudowy. To oznacza, że planowane przez nich budynki nie mogą być np. wyższe niż sąsiednie. W tej okolicy są jednak wysokie bloki oraz komisariat policji Tarnów - Centrum.
Przeczytaj: Co dalej z terenem po dawnym Owintarze w Tarnowie? Inwestor nie rezygnuje z planów
Przypominamy: Tarnowscy radni odrzucili uchwałę o zagospodarowaniu przestrzennym terenów po dawnym Owintarze
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Bartłomiej Maziarz/ko