13 na 15 zwycięskich projektów jest związanych ze szkolnymi i przedszkolnymi remontami oraz budowami. Najczęściej sal gimnastycznych, placów zabaw i boisk sportowych. Uczniowie oraz ich rodziny potrafili zdobyć dla tych projektów od 718 do 2,5 tysiąca głosów. Niektórzy z nich zbierali głosy także na ulicach przyznając. W niektórych przypadkach walczyli nie tylko o pieniądze dla swojej szkoły, ale także o przyczynek do lepszej oceny z zachowania na świadectwie.
W efekcie prawie 7,5 tysiąca głosów było nieważnych. Na kartach brakowało numeru PESEL, lub też podany zawierał błędy, karty do głosowania nie miały kodu projektu, podpisu - a w niektórych przypadkach ... były podpisane przez dzieci, które najwidoczniej nie zrozumiały prośby nauczycieli o przekazanie kart do głosowania rodzicom. I bez tego jednak tarnowianie oddali 27 tysięcy ważnych głosów, a frekwencja była wyższa niż w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Przypomnijmy: Tarnów wręcz oszalał na punkcie budżetu obywatelskiego
Autor projektu dalszej modernizacji Amfiteatru (pierwszy etap wygrał II edycję budżetu) Daniel Cholewiak przyznaje, że nie miał szans z takim pospolitym ruszeniem środowisk szkolnych. "Jeżeli projekty zgłaszały instytucje, a nie obywatele to średnio możemy powiedzieć, że to jest budżet obywatelski".
W poprzednich dwóch edycjach tarnowskiego budżetu obywatelskiego też dominowały osiedlowe ulice czy szkolne remonty. Ale były tam również projekty ogólnomiejskie jak chociażby remont skateparku czy budowa bazy rekaracyjno - sportowej na górze św. Marcina. Teraz wśród zwycięzców jest jeden rodzynek - stworzenie 4 Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej. Ale autorzy tego projektu też widzą problem - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków Mirosław Biedroń ze Stowarzyszenia Medycyna Polska.
"Cały czas pojawia się w tej chwili pytanie dlaczego tyle innych dobrych projektów obywatelskich nie przeszło, a przyszły projekty, które dotyczyły remontów w placówkach oświatowych. Czyli inwestycji takich, które powinny być z normalnego budżetu miasta finansowane. To oczywiście ważne i trzeba docenić głosy mieszkańców, ale czy o to chodzi w budżecie obywatelskim, mamy wątpliwości".
Wiceprezydent Tarnowa Henryk Słomka - Narożańsi bronił "szkolnych projektów", które zdominowały trzecią edycję budżetu obywatelskiego. "Tworząc budżet normalny budżet miejski, trudno byłoby zdecydować o budowie placu zabaw przy jakimś przedszkolu bo są problemy ważniejsze ogólnomiejskie, które się kumulują i "połykają" bardzo dużą ilość pieniędzy. I pewnie te place zabaw, boiska byłyby oddalane w realizacji na następne lata. A tak mieszkańcy wskazują i to dobrze bo to poprawia infrastrukturę". - przekonywał Henryk Słomka - Narożański.
Po głosach krytyki wiceprezydent podkreślał, że to dopiero trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Tarnowie, którego uczą się zarówno mieszkańcy jak i urzędnicy. Henryk Słomka - Narożański podkreślił także, że po tegorocznej edycji miasto zastanowi się nad zmianami, które umożliwią realną konkurencje projektów obywatelskich ze "szkolnymi".
"M.in. możemy wykorzystać doświadczenie Krakowa, czyli podzielić kwotę przeznaczoną na budżet na pewne grupy (w Krakowie projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie). Ale przede wszystkim musimy zmienić też formularz do głosowania. Wyszło teraz niektórzy wykorzystali niestety formularze z poprzednich edycji i zaczęli wcześniej zbierać podpisy".
Lista 15 projektów, które podzielą się 3,5 milionami złotych:
- Remont i modernizacja sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1
- Modernizacja auli I LO
- Bądź wsparciem w realizacji naszych pasji - modernizacja placu zabaw i świetlicy przy Przedszkolu Publicznym nr 20
- Utworzenie międzyosiedlowych centrum aktywności senioralnej,
- Remont i modernizacja łazienek w ZSO nr 4
- utworzenie Sportowego Ogrodu dla dzieci na terenie przedszkola nr 6,
- remont drogi wewnątrzszkolnej i pożarowej przy gimnazjum nr 4,
- modernizacja boiska sportowego do piłki nożnej na obiektach TOSiR przy ul. Wojska Polskiego,
- utworzenie mini-parku rekreacyjnego Od przedszkola do seniora ” przy przedszkolu nr 29
- projekt dokumentacji związanej z przebudową ul. Śliwkowej
- remont infrastruktury szkoły podstawowej nr 9
- modernizacja monitoringu oraz odnowienie pomieszczeń w szkole podstawowej nr 15,
- remont nawierzchni boisk w zespole szkół sportowych,
- remont nawierzchni placów i chodników przy szkole podstawowej nr 8,
- wykonanie boisk do piłki ręcznej, koszykowej i siatkowej wraz z wyposażeniem przy ZSO nr 6.
- A
- A
- A
Budżet obywatelski w Tarnowie: rekord i niesmak
Na 54 projekty w trzeciej juz edycji tarnowskiego budżetu obywatelskiego zagłosowało ponad 34 tysiące mieszkańców. To rekord, ale wśród 15 zwycięskich projektów próżno szukać projektów ogólnomiejskich. Nie miały szans z remontami szkolnych sal, boisk sportowych czy placów zabaw przy przedszkolach, na które głosy zbierały całe szkoły i rodziny dzieci. Dlatego społecznicy apelują o zmiany regulaminu. Po głosach krytyki zastanawia się nad tym też miasto.(Agnieszka Wrońska/ew)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:55
PŚ w skokach - piąte miejsce Wąska, zwycięstwo Austriaka Tschofeniga w Zakopanem
-
16:38
Był sobie Rocky. Od Platona do ringu i z powrotem
-
16:36
Groźny wypadek w Białce Tatrzańskiej koło Zakopanego. Ośmioletnia dziewczynka wypadła z wyciągu krzesełkowego
-
16:08
To może być armagedon! Urzędnicy planują remonty torowisk w centrum miasta
-
15:08
Podwójne obchody w Wierzchosławicach: "Każdy ma prawo, aby na swój sposób czcić pamięć o premierze Polski"
-
14:16
IMGW ostrzega: gęsta i lokalnie zamarzająca mgła w niemal całym kraju
-
12:28
WYSPY HONGKONGU Chiny, Hongkong, Macau (6)
-
11:35
Japońskie drzeworyty w Krakowie. Wystawa Utamaro w Muzeum Narodowym
-
10:10
El Sistema, czyli darmowa edukacja muzyczna
-
10:05
Paradoks ciała czyli - i skafander, i motyl
-
10:05
"Faust". Sami dla siebie potrafimy być piekielni
-
10:05
"Zagadka nieśmiertelności". Czy śmierć można pokonać filozoficznie?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze