- A
- A
- A
Prokurator w sądeckiej „Dolinie Krzemowej”
Miała być wizytówka miasta i nadzieja na przyszłość Nowego Sącza, a jest prokuratorskie śledztwo w sprawie nieprawidłowości w działaniach zarządu spółki Miasteczko Multimedialne. Jak dowiedziało się Radio Kraków, chodzi m. in. o wyprowadzanie znacznych kwot pieniędzy z kont miasteczka. Doniesienie złożyli sądeccy udziałowcy spółki.Jak powiedział Radiu Kraków zastępca prokuratora rejonowego w Nowym Sączu Waldemar Krieger, śledztwo dotyczy "stwierdzonego nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym przez członków zarządu spółki Miasteczko Multimedialne oraz sprowadzenia przez nich bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia szkody majątkowej w kierowanej spółce".
Miasteczko Multimedialna, to spółka powołana przy sądeckiej WSB-NLU, która jest właścicielem powstającego w Nowym Sączu parku technologicznego MMC Brainvile.
Co z sądecką "Doliną Krzemową"? Bez dat, bez konkretów
Doniesienie do prokuratury złożyli sądeccy udziałowcy, którzy zarzucają nowym właścicielom WSB, działanie na szkodę miasteczka. Autorzy doniesienia twierdzą także, że konsorcjum Futurus, które kupiło WSB, próbuje bezprawnie przejąć kontrolę nad miasteczkiem. Informacje do których dotarło Radio Kraków potwierdza zastępca prokuratora rejonowego w Nowym Sączu, Waldemar Krieger.
Posłuchaj Waldemara Kriegera
- Zawiadomienie w tej sprawie złożyli członkowie rady nadzorczej, którzy powiadomili o stwierdzonym nadużyciu zaufania w obrocie gospodarczym przez członków zarządu spółki Miasteczko Multimedialne – mówi W. Krieger. - Mieli oni sprowadzić bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody majątkowej w kierowanej spółce – dodaje.
Postępowanie w tej sprawie, pod nadzorem sądeckiej prokuratury, przejął wydział ds. przestępczości gospodarczej komendy wojewódzkiej policji w Krakowie. Wcześniej sądecka komenda zwróciła się o wyłączenie ze śledztwa tłumacząc, że jeden z udziałowców miasteczka (firma Erbet) była wykonawca nowej komendy policji w Nowym Sączu. Były komendant policji w Nowym Sączu, Henryk Koział, zasiadał również w radzie nadzorczej miasteczka.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która finansuje budowę sądeckiego Miasteczka Multimedialnego z uwagą przygląda się wydarzeniom w spółce. Jak powiedział Radiu Kraków rzecznik PARP Miłosz Marczuk – sama budowa siedziby spółki budzi niepokój wyłącznie ze względu na kłopot z wyłonieniem nowego wykonawcy. Pojawiły się natomiast zastrzeżenia dotyczące innego projektu realizowanego przez Miasteczko, który dotyczy finansowania startu nowych, innowacyjnych przedsiębiorstw. W części zgłoszonych projektów dopatrzono się nieprawidłowości i PARP zwrócił się w związku z tym do zarządu Miasteczka o wyjaśnienia.
Kiedy projekt Miasteczko Multimedialne ruszał, jego udziałowcami byli: Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University i prywatny przedsiębiorca z Nowego Sącza, Adam Górski. Ten ostatni odsprzedał część swoich udziałów sądeckiej firmie Erbet. W sumie udziały Górskiego i Erbetu stanowiły pakiet większościowy w spółce. W grudniu 2011 r. założyciel szkoły, dr Krzysztof Pawłowski, sprzedał WSB wraz z pakietem udziałów w miasteczku. Kupującym było warszawskie Konsorcjum Szkół Wyższych Futurus, którego właścicielem jest Robert Gmaj. Po kilkunastu miesiącach, działania nowego właściciela uczelni doprowadziły do przejęcia pełnej kontroli nad Miasteczkiem. Powołany przez niego zarząd poinformował, że decyzje o przekazaniu dodatkowych udziałów Adamowi Górskiemu i późniejsze odsprzedanie ich firmie Erbet było niezgodne z umową spółki. W związku z tym decyzje, które zapadały w 2010 r. są – zdaniem przedstawicieli nowego zarządu – nieważne. W takiej wersji Miasteczko Mutlimedialne ma tylko dwóch udziałowców, przy czym pakiet kontrolny pozostaje w rękach WSB-NLU.
Konsekwencją było odwołanie starej rady nadzorczej Miasteczka , którą zastąpiły osoby powiązane z nowymi właścicielami. Z funkcji przewodniczącego rady odwołano wówczas Ludomira Handzla który w rozmowie z Radiem Kraków przyznaje, że już wcześniej działania nowych właścicieli WSB-NLU budziły szereg wątpliwości.
- Wszelkie praktyki transferowania pieniędzy z Miasteczka Multimedialnego do podmiotów powiązanych z właścicielami nie miały zgody ani rady nadzorczej, ani nie było na to zgody sądeckich przedsiębiorców, czyli pana Adama Górskiego oraz Erbetu – mówi J. Handzel. - Rada nadzorcza dostrzegła pewne fakty, które zaistniały i musiała podjąć pewne działania zmierzające do tego a by ratować cała inwestycję.
Przedstawiciele nowego zarządu Miasteczka Multimedialnego nie chcą komentować tych zarzutów. Na pytania przekazane telefonicznie, aktualna prezes spółki Małgorzata Szostkiewicz odpowiada w krótkim mailu, że według wiedzy obecnego zarządu Miasteczko Multimedialne ma obecnie dwóch udziałowców (WSB-NLU i Adama Górskiego – red.) i dodaje, że zarząd miasteczka nic nie wie o działaniach prokuratury.
Miasteczko Multimedialne: Negocjacje trwają
Miasteczko Multimedialne to projekt, który miał zmienić Nowy Sącz w ważny ośrodek tworzenia nowych technologii dla branży informatycznej. WSB-NLU pozyskała na ten cel blisko 100 mln zł unijnej dotacji z puli dzielonej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Niezależnie od zamieszania w gronie właścicieli, Miasteczko Multimedialne ma również coraz większe problemy w zakończeniem budowy i otwarciem swojej siedziby, w której uruchomiony ma być też park technologiczny MMC Brainville. Jesienią 2012 r. firma Budus, główny wykonawca inwestycji, ogłosiła upadłość. Dotychczas nie udało się wybrać wykonawcy, który dokończy budowę. Tymczasem kalendarz wydatkowania środków unijnych jest bardzo precyzyjny. Jeśli inwestycja nie zostanie zakończona i rozliczona do końca 2013 roku wówczas wspomniane blisko 100 mln zł trzeba będzie zwrócić.
(Sławomir Wrona/MK/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
11:14
Wyremontują dwór w Brodach. Piękny zabytek, fascynująca historia
-
09:46
Szaro, buro i ponuro. W niedzielę w Małopolsce więcej jesieni niż zimy
-
08:47
Są niedobry w zapasach krwi. Jesienią i zimą chorują też dawcy
-
08:22
Nie będzie odstrzału wilków w rejonie Tarnowa. Zwierzęta coraz częściej pochodzą do domostw
-
19:14
Bez happy-endu w Warszawie. Pasy wracają bez punktów
-
18:50
Trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje. TRANSMISJA
-
18:02
Tradycyjne osadzenie Chochoła
-
17:58
Barwny korowód i tradycyjne osadzenie Chochoła. I tak od 55 lat
-
17:08
Tomek Wachnowski
-
13:30
Rzeczywistość powyborcza - jak będzie wyglądał budżet Bochni w 2025 roku?
-
22:30
"Od Sanu do Donu" - dlaczego aż tam? // «Від Сяну до Дону» — чому аж туди?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze