Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

WYCZYN i BLAMAŻ ROKU.

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2012.12.28 11:53 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:46 )
WYCZYN i BLAMAŻ ROKU. A4 to wyczyn, smog w Krakowie blamaż. OTO WYNIKI GŁOSOWANIA

Autostrada A4 Kraków - Tarnów, strategiczna inwestycja Małopolski - wygrała w naszym plebiscycie na Wyczyn roku. Zagłosowało na nią 251 internautów. Za Blamaż roku głosujący uznali brudne krakowskie powietrze , smog zdobył 322 głosy.

W kategorii Wyczyn roku oprócz autostrady A4 na którą zagłosowało 251 osób, dużym powodzeniem wśród internautów cieszyły się obrona tarnowskich Azotów - (zdobyła 137 głosów ) i ruchy obywatelskie w Małopolsce. Na działalność społeczników oddali państwo 135 głosów. Uniwersytet Jagielloński jako najlepszy w Polsce zyskał aprobatę 99 głosujących a promocja Krakowa podczas Euro 2012 zdobyła jedynie 48 głosów.

W kategorii Blamaż roku najwięcej głosów zdobył smog w Krakowie i Małopolsce. Obawę przed trującym powietrzem zadeklarowało aż 322 ankietowanych. Upadek firm budowlanych to druga po powietrzu największa - zdaniem internautów - bolączka Małopolski. Ta pozycja zdobyła 147 głosów. Prawie o jedną trzecią mniej głósów - uzyskały stadiony Wisły i Cracovii- zdobyły one poparcie 109 głosujących. Na krakowskie szkoły i ich problemy zagłosowało 64 ankietowanych , zaś na strajk w szpitalu Babińskiego zagłosowało tylko 16 osób.

Publicyści wybrali inaczej


Za wyczyn roku uznali promocję Krakowa podczas Euro 2012 a za blamaż - reformę krakowskiej oświaty.

Nasze propozycje komentowali w programie Wyczyn i blamaż: Dominika Kozłowska ze Znaku, Małgorzata Nitek z Dziennika Polskiego, Wojciech Żurawski z Reutersa i Bartosz Pi łat z Gazety Wyborczej.

Podczas ubiegłorocznego turnieju, Kraków gościł reprezentacje Anglii, Holandii oraz Włoch. Takiej promocji miasto nie miało od dawna - przekonywał Wojciech Żurawski z Reutersa.

- To, co się działo w telewizji włoskiej pokazuje, że od czasu Jana Pawła II takiej promocji Krakowa nie było. To samo w Anglii: debata przed ostatnim meczem z Polakami sprowadzała się do tego, czy drużyna angielska nie powinna wrócić do krakowskiego hotelu i stąd lecieć do Warszawy. Zrobiliśmy gigantyczną promocję, to dla mnie numer jeden! - mówił Żurawski.

Goście programu zgodzili się też, że do najważniejszych wydarzeń minionego roku trzeba zaliczyć obronę tarnowskich Azotów przed przejęciem przez Rosjan i konsolidacje polskiej chemii. Jak podkreślała Dominika Kozłowska, szefowa miesięcznika Znak, działania Ministerstwa Skarbu pokazują, jak powinny wyglądać dobre praktyki polskiego biznesu.

- Moglibyśmy sobie życzyć więcej tego typu działań ze strony Ministerstwa Skarbu. Być może sprawa z Akronem zadziałała tutaj mobilizująco, ale dzisiaj bez dobrego rozwoju gospodarczego nie możemy nawet marzyć o prowadzeniu dobrej polityki społecznej - mówił szefowa Znaku.

Blamażem, według gości Radia Kraków, pozostaje sprawa reformy krakowskiej oświaty. Jak podkreślała Małgorzata Nitek z Dziennika Polskiego, problemem jest przede wszystkim to, że pracownicy magistratu nie potrafią rozmawiać z krakowianami.

- Wiceprezydent Okońska-Walkowicz najwyraźniej nie ma zdolności mediacyjnych oraz przekonywania osób, którymi kierują emocje do wartościowych pomysłów. Bo to, że trzeba reformować krakowską oświatę wiedzą wszyscy: mamy niż demograficzny, pochłania to wielkie pieniądze, a Kraków ma problemy z dopinaniem budżetu - mówiła Nitek.

Gości programu podzieliła sprawa podwykonawców, którzy brali udział w budowie autostrad. Jak mówił Bartosz Piłat, dziennikarz Gazety Wyborczej, w wielu wypadkach przy budowie odcinka autostrady A4 między Brzeskiem, a Wierzchosławicami przedsiębiorcy wykazali się dużą naiwnością.

- Mam wrażenie, że ci ludzie są częściowo odpowiedzialni za swoje problemy - może przez naiwność, albo brak doświadczenia. Szczególnie w wypadku Poldimu możemy mówić o powiązaniach towarzyskich, które doprowadziły do tego, że ci ludzie przez pół roku cierpliwie czekali na swoje pieniądze i nie przestawali pracować - tłumaczył Piłat.

Takie były nasze nominacje:

WYCZYN ROKU:

1. Autostrada Kraków - Tarnów przejezdna. Więcej...
2. Uniwersytet Jagielloński najlepszy w Polsce. Więcej...
3. Obrona (przez atak) tarnowskich Azotów. Więcej...
4. Ruchy obywatelskie - od ACTA do sprzątania pawilonu na krakowskim os. Azory. Więcej...
5. Promocja Krakowa podczas Euro 2012. Więcej...

BLAMAŻ ROKU:

1. Krakowskie szkoły toną w długach i sporach. Więcej...
2. Upadek firm budowlanych (Poldim i inni). Więcej...
3. Kilkutygodniowy strajk w szpitalu Babińskiego. Więcej...
4. Smog w Krakowie, smog w Małopolsce Więcej...
5. Wisła i Cracovia - dramat na drogich stadionach. Więcej...



Opinie polityków

Wydarzenia roku w Małopolsce komentowali też:

Anna Prokop-Staszecka, dyrektor Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie i radna miejska z klubu Przyjazny Kraków,
Andrzej Adamczyk, poseł PiS,
Kazimierz Chrzanowski, przewodniczący SLD w Małopolsce
i Janusz Sepioł, senator PO



fot. M.Kwaśny
Goście Radia Kraków nie byli jednomyślni wybierając nominacje do miana wyczynu i blamażu roku 2012 w Małopolsce. Dla Andrzeja Adamczyka i Kazimierza Chrzanowskiego na pochwałę zasługują obywatelskie inicjatywy, które miały wpływ na dyskurs publiczny (m.in. w sprawie umowy ACTA).

-To dzięki tysiącom protestujących osób w całej Polsce rządzący wycofali się z ACTA - zwrócił uwagę Andrzej Adamczyk. Jego zdaniem władza nie liczy się natomiast z tysiącami osób, które na ulicach manifestują np. w obronie miejsc pracy. -Bardzo nad tym ubolewam - przekonywał Adamczyk.

Kazimierz Chrzanowski zauważył, że ruchy obywatelskie zawsze odgrywały ważną rolę przy podejmowaniu decyzji politycznych.

-W XXI wieku za sprawą nowoczesnych technologii, portali społecznościowych wpływ takich inicjatyw będzie z pewnością coraz większy - stwierdził Chrzanowski.

Janusz Sepioł mianem wyczynu roku 2012 określił obronę tarnowskich zakładów azotowych przed wrogim przejęciem rosyjskiego koncernu Acron.

- Ministerstwo Skarbu Państwa wykazało się sprytem i na szczęście obroniło Azoty przed zmianą większościowego udziałowca - stwierdził Sepioł. I dodał, że konsolidacja polskiej chemii pod skrzydłami tarnowskich Azotów będzie mieć wpływ na rozwój całej Małopolski. Anna Prokop-Staszecka przekonywała natomiast, że prócz obrony tarnowskiej spółki przed wrogim przejęciem na pochwałę zasługuje również Uniwersytet Jagielloński, który w 2012 roku zwyciężył w rankingu najlepszych polskich uczelni.

Blamażem roku 2012 zdaniem Andrzeja Adamczyka i Kazimierza Chrzanowskiego należy określić upadki firm budowlanych. Dla Anny Prokop-Staszeckiej i Janusza Sepioła tym niechlubnym mianem nazwać należy problemy z zanieczyszczonym powietrzem w Małopolsce.


Objazd po autostradzie tuż przed otwarciem , stan na dzień 27.11.2012

Zakłady Azotowe w Tarnowie, aktualne zdjęcia
Euro 2012
Strajk głodowy w szpitalu psychiatrycznym w Kobierzynie/ fot. Elżebita Żywioł
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię