- A
- A
- A
Wyburzenie Cracovii? Konserwator stawia warunek
Wojewódzki Konserwator Zabytków Jan Janczykowski nie wyklucza możliowości zburzenia Hotelu Cracovia - dowiedziało się Radio Kraków. Stawia jednak warunek.
Obiekt, który miałby powstać w jego miejscu, musiałby być zbliżony gabarytami do dawnego hotelu. Jan Janczykowski przyznał w rozmowie z Radiem Kraków, że 30 stycznia weźmie udział w spotkaniu z władzami miasta i inwestorem, w czasie którego zostanie zaprezentowany nowy projekt obiektu. Spółka Echo Investment chce go zbudować w miejscu po Hotelu Cracovia. Prace nad projektem prowadzi krakowskie biuro architektoniczne DDJM, prowadzone przez Marka Dunikowskiego.
W porannej rozmowie Radia Kraków prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przyznał, że od dłuższego czasu odbywają się regularne spotkania na linii inwestor - miasto - architekci - wojewódzki konserwator zabytków. - W Nowej Cracovii mają być kina, restauracje, biura - opowiadał Majchrowski.
Dodał, że zgodnie z zamysłem architektów i inwestora ma powstać również loggia, która ma być czymś, co się będzie nazywać Muzeum Błoń. To bardzo interesujący pomysł, bo jak wiadomo Błonia są miejscem, gdzie odbywały się ważne wydarzenia historyczne - przekonywał Majchrowski. Prezydent Krakowa wyraził również nadzieję, że Hotel Cracovia przestanie straszyć i nie będzie dłużej jedynie wieszakiem na reklamy. -Już wkrótce powinna rozpocząć się budowa Szkieletora, mam nadzieję że podobnie stanie się z Cracovią - dodał Majchrowski.
O początkach hotelu
Od 1959 roku trwało poszukiwanie najlepszej lokalizacji dla hotelu Orbis w Krakowie. Architekt i członkowie zarządu przedsiębiorstwa podjęli rozmowy w Komitecie Wojewódzkim PZPR na temat możliwości wykorzystania eksponowanej działki naprzeciw gmachu Muzeum Narodowego. . Był jednak problem, bo istniała tam wtedy część konstrukcji niedokończonego nigdy budynku związków zawodowych, który później został przejęty przez partię w celu budowy tam komitetu PZPR. Orbis postulował budowę obiektu siedmiokondygnacyjnego o długości 100 metrów. Ostatecznie po rozmowach z architektem – profesorem Witoldem Cęckiewiczem stanęło na pięciu kondygnacjach hotelowych, 150 metrach długości, podwójnym parterze i piętrze technicznym.
Budynek nie przesłaniał widoku na Wawel , ani na kopiec Kościuszki, maskował natomiast podwórka przedwojennych kamienic, odwróconych tyłem do muzeum, tworząc obramowanie panoramy Błoń. Oficjalne rozpoczęcie prac budowlanych nastąpiło w 1961 roku. Architekt chciał uniknąć monotonii na olbrzymiej powierzchni ściany frontowej, dlatego postanowił częściowo obłożyć ją aluminium, tworząc w ten sposób pierwszą w Krakowie ścianę kurtynową. Nigdy wcześniej w Polsce nie wykorzystano tej techniki na aż tak wielką skalę.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
16:44
Jak wyjść z zadłużenia chwilówkami?
-
15:26
Zabawki z puszek, zakrętek lub klisz rentgenowskich? Niesamowita wystawa w Aptece Designu
-
15:20
Ambitne plany nowego prezesa tarnowskiego MPK
-
15:18
Zabawki z puszek, zakrętek lub klisz rentgenowskich? Niesamowita wystawa w Aptece Designu
-
15:06
Głos Roberta Makłowicza w komunikacji miejskiej w ogniu krytyki. Nie przypadł do gustu krakowianom?
-
14:33
Wojewoda Małopolski nie został odwołany ze stanowiska. Jest dementi
-
13:38
Kraków w 1939 i 1993 roku. Mosty na Wiśle - niemi świadkowie wydarzeń
-
13:38
Tarnów już oficjalnie został właścicielem spalonej kamienicy na Rynku
-
12:12
Uzdrowisko Szczawnica zmienia się dzięki funduszom unijnym
-
09:10
Ziemianie, Miasto tańczącego karpia, Kot Marian i Paka. Alfabet 24.11.24
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze