Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Walka o Ogień 2022: Słowacy: "Trzymamy kciuki za referendum w Krakowie"

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2014.04.11 07:11 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:26 )
U naszych południowych sąsiadów starania o Igrzyska nie budzą takich emocji jak w Małopolsce. Nikt też, przynajmniej na razie, nie myśli o organizowaniu "olimpijskiego" referendum, choć zwykli mieszkańcy są dość sceptyczni. Boją się, że impreza będzie drogo kosztować. Największym problemem jest jednak komunikacja. Podróż z Krakowa na Słowację jest dość żmudna i mało wygodna.

fot: Przemysław Bolechowski

Posłuchaj Aleksandra Sławkowskiego, primatora burmistrza Liptowskiego Mikulasza
Słowacja gotowa do Igrzysk


Trzeba pokonać ruchliwą i często zatłoczoną zakopiankę, która w kilku miejscach jest drogą jednopasmową - choćby od Lubnia do Nowego Targu i od Szaflar do Zakopanego. Do przejścia granicznego w Chyżnem dojeżdżamy drogą krajową, do pozostałych - w Chochołowie i Łysej Polanie - wąskimi lokalnymi drogami. Podróż z Krakowa do dużych narciarskich ośrodków po drugiej stronie Tatr zabiera około 3 godzin. Poza sezonem jest możliwa tylko samochodem lub wynajętym busem czy autobusem. W sezonie można dostać się z Zakopanego do Popadu. Po sezonie komunikacja publiczna nie istnieje, nie ma żadnych połączeń między Krakowem czy Zakopanem a słowackimi miejscowościami.
Słowacy zapowiadają, że jeśli wspólnie z Krakowem będą organizować igrzyska, to trasami łączącymi Kraków z Jasną, w której miałyby być rozgrywane zawody narciarskie w konkurencjach alpejskich, będą poruszać się tylko autokary przewożące zawodników. Nikt na razie nie mówi i nie myśli o połączeniach kolejowych. Już kilkadziesiąt lat temu trasa kolejowa Kraków-Wiedeń, prowadząca przez rejon Czarnego Dunajca została rozebrana. Nasyp służy teraz jako ścieżka rowerowa. Trasa kolejowa łącząca Kraków w Zakopanem jest teraz w remoncie. Po jego zakończeniu podróż koleją z Krakowa do Zakopanego raczej się jednak nie skróci.
Słowaccy samorządowcy i ośrodki narciarskie wierzą że ZIO to wspaniała promocja. Władze są także pewne, że ci, którzy żyją z turystyki, zdają sobie sprawę z ewentualnych korzyści.

Walka o Ogień 2022

Aleksander Sławkowski, burmistrz Liptowskiego Mikulasza tłumaczy, że Igrzyska pozwolą wypromować słowackie Tatry jako nowoczesny ośrodek narciarski. Zdaniem Sławkowskiego, wydatki mają sens, bo budowa nowych dróg i modernizacja już istniejących i tak są niezbędne.



Podobnie myśli również konsorcjum Tatry Mountain Resorts, właściciel nowoczesnego ośrodka narciarskiego - Jasna . Juraj Chowaniak ze spółki podkreśla, że Igrzyska to dla regionu turystycznego same korzyści.


Zwolennicy Igrzysk Olimpijskich również na Słowacji podkreślają, że infrastruktura narciarska w ich kraju jest już niemal gotowa. Nie ma też w planach budowy ogromnych obiektów sportowych. Według wstępnych planów, nawet rozgrywki hokeja, narodowego sportu naszych południowych sąsiadów byłyby rozgrywane gdzie indziej.
Nasi południowi sąsiedzi są w nieco lepszej sytuacji niż Kraków i Zakopane, połączone jest zatłoczoną zakopianką. Słowacy już teraz prowadzą prace które przedłużą autostradę, łączącą Wiedeń (i całą resztę Europy Zachodniej) , Bratysławę i Żilinę, w przyszłości ona ma zostać przedłużona do miejscowości Rużemberok. W planach jest również modernizacja trasy, która łączyłaby rejon Jasnej i Liptowskiego Mikulasza z Krakowem. Samorządowcy słowaccy przyznają, że nikt nie myśli o budowie autostrady na tym odcinku. Poprawiane będą za to najkrótsze połączenie od przejścia granicznego w Chochołowie Suchej Hoże przez Oravice do Lipowskiego Mikulasza. Podobnie ma być z drogą prowadzącą przez przejście graniczne w Chyżnem. Nasi partnerzy mają też międzynarodowe lotnisko w Popradzie, na którym lądował kiedyś Air Force One a więc i duże samoloty mogą tam bezpiecznie lądować.

Tematy, które poruszyliśmy: Walka o Ogień 2022: Oslo ma już 9 obiektów Walka o Ogień 2022: Kto jest kim w Komitecie? Walka o Ogień 2022: Co dalej z obiektami?




(Przemysław Bolechowski/ko)


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię