Stanem finansów i zasadnością wydatkowania środków publicznych przez komitet konkursowy Krakow 2022 zainteresowało się dziś Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kontrola już się rozpoczęła.

Zarząd Komitetu Konkursowego Kraków 2022 składa się się z dziewięciu osób, które zostały wytypowane między innymi przez władze województwa małopolskiego, Krakowa i Zakopanego. Na czele stoi posłanka PO Jagna Marczułajtis Walczak , wspierana od samego początku projektu przez profesora AWF Kraków Szymona Krasickiego. Oprócz nich o Igrzyska walczą Zofia Kiełpińska, Tomasz Urynowicz, Paweł Opach, Andrzej Zdebski, Tomasz Bobrowski, Iwona Łotysz i Tomasz Filar. Osoby wchodzące w skład zarządu za swoją pracę nie pobierają wynagrodzenia.

Walka o Ogień 2022

Zdecydowanie większym problem jest ustalenie, kto w biurze komitetu pracuje na umowę o pracę. Z informacji, które otrzymaliśmy, na etacie zatrudnionych jest jedenaście osób. Średnia pensja pracowników wynosi 6243 złote brutto.


Jeżeli chodzi o dane personalne i kompetencje niewiele można powiedzieć. Na oficjalnej stronie internetowej stowarzyszenia znaleźć można tylko nazwiska dwójki pracowników. Dyrektorem jest Rafał Dyląg a jego zastępcą była asystentka posłanki Jagny Marczułajtis Walczak w biurze poselskim, Patrycja Tocka.

Przeczytaj: Walka o Ogień 2022: Oslo ma już 9 obiektów

Nazwisk pozostałych osób zatrudnionych w biurze nie możemy podać z powodu ochrony danych osobowych. W odpowiedzi na nasze pytanie otrzymaliśmy odpowiedź: „(…) Osoby, z którymi zostały zawarte umowy o pracę, nie pełnią funkcji publicznych, a wykonują jedynie usługowe zadania na potrzeby wewnętrznej działalności stowarzyszenia. Osoby te nie złożyły oświadczenia woli o rezygnacji z prawa ochrony prywatności. W związku z powyższym Stowarzyszenie nie jest uprawnione do udostępnienia informacji obejmującej imiona i nazwiska osób wykonujących pracę. (…)”

Przeczytaj: Walka o Ogień 2022: Co trzeba wybudować?

Skoro dane osobowe osób pracujących w biurze Komitetu nie są podawane publicznie, ciężko mówić także o kompetencjach tych pracowników. Na pytanie, jak w takim razie zostały zatrudnione, otrzymujemy kolejną lakoniczną odpowiedź: „ (…) Zgodnie z zasadami naboru na stanowiska pracy wykwalifikowanych specjalistów, musieli się oni charakteryzować umiejętnościami niezbędnymi na danym stanowisku pracy. Pracownicy poszczególnych działów posiadają wyższe wykształcenie i doświadczenie zawodowe w kierunkach odpowiednich dla ich stanowisk pracy, wszyscy pracownicy przyjęci do koordynacji projektu na arenie międzynarodowej wykazują się także znajomością języka angielskiego i – poszczególni pracownicy - innych języków (…)” .

Zarząd

Osobą nr jeden w Komitecie Konkursowym Kraków 2022 jest posłanka PO, trzykrotna olimpijka w snowboardzie (Nagano (1998), w Salt Late City (2002) oraz w Turynie (2006)) - Jagna Marczułajtis Walczak.

Wsparciem dla szefowej projektu od samego początku jest profesor AWF Kraków Szymon Krasicki , który przed laty brał udział w walce Zakopanego o Igrzyska. Dodatkowo Krasicki w różnych rolach brał udział w kilku imprezach tej rangi. Szymon Krasicki jako wybitny specjalista zajmujący się biegami narciarskimi swoją wiedzą i doświadczeniem wspierał merytorycznie Sarajewo przed igrzyskami w 1984.

Skład zarządu uzupełniają olimpijka w biathlonie z Albertville (1992) i Lillehammer (1994), sędzina międzynarodowa Zofia Kiełpińska . Kiełpińska po zakończeniu kariery sportowej angażowała się w prace Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Zofia Kiełpińska w zarządzie Komitetu pełni funkcję sekretarza.

W skład zarządu wchodzi również wskazany przez władze województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz , który na co dzień pracuje w Urzędzie Marszałkowskim na stanowisku wicedyrektora Departamentu Sportu, Turystyki i Promocji. Tomasz Urynowicz zasiada także w Radzie Miasta Krakowa, w której należy do klubu Platformy Obywatelskiej. To założyciel Nowa Huta Rugby Klub i jednocześnie jeden z pomysłodawców budowy centrum rugby w Nowej Hucie.

Kolejna z dziewięciu osób to oddelegowany przez miasto Kraków Paweł Opach , który na co dzień jest Zastępcą Dyrektora Wydziału Sportu w Urzędzie Miasta. Paweł Opach był jedną z osób, która walczyła dla Krakowa o organizację Euro 2012. Podczas trwania turnieju zaangażowany w prace komitetu organizacyjnego.

Wśród osób kierujących Komitetem jest także prezes spółki Krakchemia S.A. i szef Izby Przemysłowo Handlowej w Krakowie Andrzej Zdebski . Zdebski z wykształcenia jest prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem biznesowym. Podczas swojej kariery pełnił także funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy w latach 2001- 2003.

Do współpracy zaproszony został także specjalista od architektury – Tomasz Bobrowski . Bobrowski w swoim CV może pochwalić się doświadczeniem olimpijskim. Główny Architekt Miasta Krakowa brał udział w pracach przy organizacji Igrzysk w Calgary.

Łącznikiem, a właściwie łączniczką między Komitetem Konkursowym Kraków 2022 a Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim jest Iwona Łotysz zajmująca stanowisko Dyrektor ds. Projektów Rozwojowych w Polskim Komitecie Olimpijskim.

W skład zarządu Komitetu Konkursowego Kraków 2022 wchodzi również przedstawiciel władz Zakopanego, Tomasz Filar . Filar bierze udział w pracach zakopiańskiego zespołu do spraw Igrzysk.




(Kuba Niziński/ko)