Walka o Ogień 2022
W Zimowych Igrzyskach Oolimpijskich co cztery lata bierze udział około 3 tysięcy sportowców. Drugie tyle to trenerzy i członkowie sztabów szkoleniowych. Wszystkich trzeba ulokować w olimpijskich wioskach.
W projekcie Igrzyska w Małopolsce zaplanowano trzy wioski: w Krakowie, Zakopanem i na Słowacji.
Najmniejsza wioska na Slowacji, największa w Krakowie
Najmniejszy problem mają Slowacy. W Jasnej wioska olimpijska będzie zlokalizowana w internacie przy Wyższej Szkole Wojskowej. Obiekt jest gotowy, wystarczy go wyremontować. Poza tym będzie tam mieszkało najmniej sportowców, bo tylko narciarze alpejscy. W sumie kilkaset osób.
Krakowscy radni podzieleni w sprawie budowy wioski olimpijskiej
Wioski z Zakopanem i Krakowie trzeba zbudować od zera. Zakopiańska obejmie obszar około 20 hektarów i będzie zlokalizowana w dzielnicy Olcza. - Teren jest malowniczo położony, na jego części kiedyś znajdowało się składowisko odpadów, które jest teraz w trakcie rekultywacji. Wioska olimpijska byłaby idealnym sposobem na zagospodarowanie tego obszaru - mówi Wojciech Solik, wiceburmistrz Zakopanego. W Zakopanem zamieszkaliby narciarze klasyczni i snowboardziści.
Największa wioska olimpijska musiałaby zaś powstać w Krakowie. Tam zamieszkałaby największa liczba osób: hokeiści, łyżwiarze szybcy, saneczkarze i zawodnicy uprawiający curling. Na lokalizację wybrano teren przy ulicy Lema, obok hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach. - To teren zaniedbany - mówi Filip Szatanik z krakowskiego magistratu - Są tam pozostałości po ogródkach działkowych, nieużytki. Budowa wioski ożywiłaby to miejsce. Obecnie nie pasuje on bowiem do nowoczesnej hali. W sumie krakowska wioska zajęłaby obszar 31 hektarów. To mniej więcej 3/4 krakowskich Błoń.
Obawy o Park Lotników
O wioskach olimpijskich w Krakowie i Zakopanem na razie niewiele wiadomo. "Na tym etapie naszych starań o igrzyska MKOl nie wymaga szczegółów" - tłumaczy Magdalena Sroka, zastępca prezydenta Krakowa - Mamy tylko podać planowane lokalizacje i szacowany koszt budowy. Na szczegóły przyjdzie czas, kiedy zakwalifikujemy się do drugiego etapu konkursu. Teraz nie ma sensu wydawać pieniędzy na koncepcje, projekty i analizy.
- Wioski olimpijskie to nie są jakieś super apartamenty o wysokim standardzie - zaznacza Szymon Krasicki, profesor krakowskiej AWF i jeden z pomysłodawców Igrzysk w Krakowie - To skromne pokoje, w których sportowcy mogą się przespać i wziąć prysznic. Wyglądają jak hotele albo klasyczne bloki mieszkalne, w zależności od tego, na co później chce je przeznaczyć organizator. Byłem kiedyś na Igrzyskach w Stanach Zjednoczonych, gdzie wioska olimpijska była zlokalizowana w dawnym więzieniu. Krakowska wioska będzie czymś w rodzaju osiedla, z pomieszczeniami jedno lub kilkupokojowymi. W przyszłości ma być bowiem przekształcona w mieszkania - dodaje Krasicki.
Ale brak szczegółowych informacji sprawia, że rosną obawy mieszkańców Czyżyn i przeciwników igrzysk. - Wioska olimpijska w Krakowie to jednak duży obszar, 31 hektarów - zaznacza Tomasz Leśniak z inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom - Nie zmieści się to na terenie byłych ogródków działkowych. W dodatku, skoro mają być to w przyszłości mieszkania, to potrzebne są drogi dojazdowe i parkingi. Obawiamy się, że stracimy kolejny fragment terenów zielonych.
- Nikt nie będzie likwidował Parku Lotników - odpowiada Filip Szatanik z Urzędu Miasta Krakowa. Część parku owszem, będzie zajęta przez wioskę olimpijską, jednak nie pod mieszkania, ale pod przestrzeń dla sportowców. - dodaje.
- Dla sportowców trzeba będzie przygotować miejsca do odpoczynku, czyli trasy spacerowe - dodaje Szymon Krasicki - Oczywiście musi powstać jakaś duża stołówka, miejsce do relaksu, spotkań, być może jakaś dyskoteka. Ale mogą to być budynki tymczasowe, które po igrzyskach zostana rozebrane.
- Najgorsze, że nie znamy żadnych konkretów - mówi Tomasz Leśniak - Nie wiemy więc, jak będzie naprawdę.
Mieszkania komunalne - czy można bez igrzysk?
Według planów, wioski olimpijskie w Krakowie i Zakopanem mają powstać na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Część pieniędzy wyłożą prywatni deweloperzy, a resztę samorządy. W Zakopanem budynki byłyby przekształcone w pensjonaty i lokale handlowe, a część na mieszkania komunalne. W Krakowie w całości mają to być mieszkania. Część weźmie deweloper i sprzeda na wolnym rynku. Resztę weźmie miasto. "To będzie naprawdę duży krok do rozwiązania problemu braku takich mieszkań" - mówią urzędnicy i między innymi tym chcą przekonać mieszkańców, że warto starać się o te Igrzyska.
Tyle że mieszkania komunalne można budować także bez igrzysk. Kraków to robi, choć efekty są niewspółmierne do potrzeb. Od kilku lat w Krakowie około 3 tysięcy rodzin czeka na mieszkanie. Od 2008 roku wybudowano dwa osiedla dla takich rodzin. Pierwsze na Ruczaju (290 mieszkań), drugie w Bieżanowie (82 mieszkania). Do tego dochodzą wyremontowane pustostany i lokale kupione od deweloperów. Do 2019 roku ma powstać kolejnych 600 mieszkań. - Nigdy jednak nie będzie tak, że za jednym razem uda się nam zbudować tyle mieszkań, ile powstanie w wiosce olimpijskiej - tłumaczy Filip Szatanik z magistratu - Wioskę będziemy budowali w porozumieniu z prywatnym inwestorem. Normalnie żaden taki podmiot na to by się nie zdecydował. W przypadku Igrzysk będzie to kusząca propozycja, bo później deweloper może sprzedać swoją część mieszkań jako te, w których gościli olimpijczycy.
Przeciwnicy igrzysk nie do końca wierzą w te zapewnienia. - Nie wiemy ile mieszkań trafi do dewelopera, a ile do zasobów miejskich - mówi Tomasz Leśniak - Takich informacji nie ma we wniosku aplikacyjnym. Miasto nie porozumiało się też z żadnym inwestorem. Negocjacje nastąpią dopiero później. Historia igrzysk w innych miastach pokazuje, że z czasem tych mieszkań komunalnych było mniej, w stosunku do tego, co obiecywano. Może się okazać, że powstanie wielkie osiedle, z niewielką liczbą mieszkań komunalnych. Czyli to, co jest teraz. Nie wiem czy gra jest warta świeczki... - kwituje
Koszty budowy wiosek olimpijskich w Małopolsce
Kraków - ok. 160 milionów
Zakopane - ok. 230 milionów
Tematy, które poruszyliśmy: Walka o Ogień 2022: Co trzeba wybudować? Walka o Ogień 2022: Oslo ma już 9 obiektów Walka o Ogień 2022: Kto jest kim w Komitecie? Walka o Ogień 2022: Co dalej z obiektami? Walka o Ogień 2022: Słowacy: "Trzymamy kciuki za referendum w Krakowie"
(Maciej Skowronek/ko)
- A
- A
- A
Walka o Ogień 2022: Co z wioskami olimpijskimi?
Wioska olimpijska lekarstwem na brak mieszkań komunalnych? Tak zapewniają krakowscy urzędnicy starający się o Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku. W Krakowie ma powstać osiedle olimpijskie dla około 3 tysięcy osób: sportowców, trenerów i członków sztabów szkoleniowych. Po Igrzyskach część z mieszkań ma być przekształcona w lokale komunalne i przekazana rodzinom, które czekają na przydział. Przeciwnicy Igrzysk pytają jednak: czy do rozwiązania tego problemu potrzeba aż ZIO i czy takich mieszkań nie można po prostu wybudować?Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
20:47
Ekstraklasa piłkarska – Cracovia ma sprostać roli faworyta
-
20:36
Żużlowa Unia Tarnów spłaciła zobowiązania!
-
20:12
Jesień pełna życia. Te owady nadal można spotkać w ogrodach
-
19:57
Jarosław Okoczuk: Bezpieczniej by było przenieść cmentarz
-
19:53
Od Palestyny po Małopolskę. "Groby ważniejsze niż osiedla"
-
19:07
Piotr Trybalski: Cmentarz niejedno ma imię
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze