Krakowskie Biuro Festiwalowe i Stowarzyszenie Willa Decjusza wystosowały list otwarty do ambasadora Turcji w Polsce. Piszą w nim: "nie przekonują nas argumenty o rzekomej działalności terrorystycznej będącej podstawą aresztowania Erdogan (...) sprawiedliwe osądzenie odpowiedzialnych za niedawną próbę puczu wojskowego nie może stać się podstawą do prześladowań pisarzy krytycznych wobec polityki aktualnej władzy w Turcji".
Pisarka została aresztowana 17 sierpnia, wraz z 23 pracownikami prokurdyjskiej gazety. Turecki sąd nakazał tymczasowe zamknięcie gazety za domniemane prowadzenie propagandy terrorystycznej.
Aslı Erdogan stypendystka ICORN opublikowała ponad dwieście artykułów (wiele z nich jest poświęconych krytyce polityków i władz), zarówno w pismach tureckich, jak i międzynarodowych. Jej twórczość jest bardzo zróżnicowana – należą do niej powieści (pierwsza, The Sea Shell Man, została wydana w 1994 r.), poezje, opowiadania, proza poetycka, eseje podróżnicze oraz polityczne. Jej dzieła, w dużej mierze ignorowane w jej własnym kraju, zostały przetłumaczone na wiele języków.
Na przyznanie prestiżowego stypendium ICORN duży wpływ miały wysiłki Erdoğan na rzecz obrony praw ludności kurdyjskiej. W 1990 roku rozpoczęła karierę literacką, a w 1998 r. stała się felietonistką lewicowego czasopisma Radikal – na jego łamach poruszała tak bolesne tematy, jak tortury, łamanie praw człowieka w więzieniach, sytuację ludności kurdyjskiej i przemoc wobec kobiet (teksty z tego okresu zostały opublikowane w 2000 r. jako zbiór When a Journey Ends).
W odpowiedzi wielokrotnie spotykała się z pogróżkami, była poddawana aresztowaniom i oskarżeniom – co jednak nie przeszkodziło jej w odnoszeniu sukcesów w dziennikarstwie śledczym. Pisała dla kurdyjskiej, dwujęzycznej gazety Özgür Gündem, nieustannie spotykającej się z represjami ze strony władz. Erdoğan wciąż groziło aresztowanie, dlatego poprzez przyznanie jej stypendium, Miasto Kraków chciało stworzyć jej nie tylko odpowiednie warunki do rozwijania swojej twórczości, ale także zapewnić jej bezpieczny azyl polityczny oraz przestrzeń dla dalszej walki przeciwko naruszaniu praw człowieka na czas uspokojenia się sytuacji wokół autorki w jej rodzinnym kraju.
(Teresa Gut/Barbara Gawryluk/ko)