Idea szkolnego budżetu obywatelskiego ma być szansą na to, aby uczniowie mogli zrobić coś wspólnie w czasie kiedy z powodu pandemii uczą się zdalnie i są odseparowani od kolegów. Inicjatywa radnych prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków jest podzielona na dwa etapy.
- Zachęcamy dzieci, nauczycieli, dyrekcję, żeby wysłali nam zgłoszenie na przykład w formie pięknego plakatu, czy filmu ukazującego, dlaczego mamy wybrać tę placówkę i przyznać jej środki. W momencie, kiedy będą te środki przyznane, drugim etapem będzie już sam budżet obywatelski szkolny - mówi radny Łukasz Wantuch.
- Liczymy na to, że dyrektorzy zrobią to w ramach mini konkursu BO w samych szkołach. Dyrektorzy sami mogą zadecydować, na co przeznaczyć te pieniądze, ale nam zależy na tym, żeby to jednak była ta promocja - dodaje Rafał Komarewicz.
Pomysł szkolnego budżetu obywatelskiego chwali dyrektorka Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 4 w Krakowie - Paulina Serednicka. - Uczą się postawy obywatelskiej, a jednocześnie w momencie, kiedy z ich inicjatywy coś powstanie, coś się zmieni na lepsze, no to oni po prostu będą o to bardziej później dbać. My, jako szkoła będziemy chcieli do niego przystąpić, myślę, że z dużym pożytkiem dla uczniów. Gdyby nasza szkoła znalazła się w tej grupie wybranych, to z całą pewnością bym chciała, żeby samorząd uczniowski zajął się organizacją głosowania wewnętrznego - mówi Serednicka.
Taka koncepcja na zaangażowanie dzieci podoba się też wielokrotnej wnioskodawczyni do miejskiego Budżetu Obywatelskiego Natalii Nazim. Jak mówi - pomysł ma ogromne szanse na sukces pod jednym warunkiem. - Na pewno jestem przeciwna temu, aby te pieniądze były rozdysponowane przez dyrektora szkoły. Mijałoby się to z ideą całego projektu. To uczniowie zgłaszają projekty, uczniowie głosują i uczniowie decydują, jak te pieniądze zostaną wydane - podkreśla Natalia Nazim i dodaje, że tylko w ten sposób dzieci będą miały świadomość, że to one miały wpływ na to, jak zmienia się ich szkoła.
Ignacy - uczeń 5. klasy w jednej z krakowskich podstawówek nie tylko wie, na czym polega budżet obywatelski, ma też pomysł, co można byłoby sfinansować w ramach jego szkolnej edycji. Jego zdaniem dobrze byłoby wyremontować budynek szkoły, kupić nowe ławki, krzesła, tablice oraz wymienić oświetlenie, które ostatnio się zepsuło.
Radni liczą, że wkrótce uda się skompletować komisję konkursową, która będzie oceniała nadesłane prace i wyłoni zwycięskie szkoły. Placówki do końca roku szkolnego miałyby czas na przeprowadzenie głosowania wśród uczniów, którzy wybiorą, na co należy wydać przyznane szkole pieniądze.
(Joanna Orszulak/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.