Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Są wstępne wyniki kontroli nowohuckiego kombinatu. Posypią się kary?

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2017.09.28 12:57 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:58 )
Emisja z nowohuckiego kombinatu wpłynęła na zanieczyszczenie powietrza w Krakowie. Takie są wstępne wyniki kontroli, którą przeprowadzono na terenie zakładu. Chodzi tutaj o częste w ostatnich miesiącach incydenty, w czasie których z kominów wydobywał się rdzawy i brązowy dym. Czy posypią się kary?

Fot. Grzegorz Krzywak

Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Galą z WIOŚ
Wszystkie kolory z nowohuckich kominów

Mieszkańcy Nowej Huty od kilku tygodniu - patrząc w kierunku kombinatu - widzą wielokolorowe wyziewy z kominów, co budzi ich niepokój. Dostaliśmy wiele zdjęć i próśb o interwencje.

Jak powiedziala nam Magdalena Gala z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, inspektorzy WIOŚ kontrolowali zakład przez miesiąc - od połowy sierpnia do połowy września bieżącego roku. Jak wyjaśniła, jeśli chodzi o hałas (w sierpniu było kilkanaście zgłoszeń dotyczących hałasu i uciążliwości zapachowej), to źródłem jest najprawdopodobniej praca sprężarki, która służy do nadmuchu powietrza. Uzgodniono, że urządzenie zostanie wyłączone do końca września. Równocześnie inspektorzy przeprowadzali długookresowe pomiary akustyczne w dwóch punktach pomiarowych w rejonie zalewu Nowohuckiego i ogródków działkowych Wanda i w trzech punktach pomiarowych na terenie os. Stalowego. Aktualnie trwa opracowywanie wyników. Zakład został zobligowany do wykonywania kontrolnych pomiarów raz na dwa lata.

Jeśli chodzi o ochronę powietrza, zostały przeprowadzone kontrole ciągów technologicznych stalowni i rzeczywiście pojawiały się okresowe emisje związane z występowaniem pomarańczowego lub żółtego dymu, co sugeruje zwiększone stężenie różnych substancji. Te emisje były związane z operacjami załadunku i wyładunku różnych surowców. Prawdopodobnym miejscem powstawania pyłów jest stalownia oddziału oraz inne firmy zlokalizowane w obrębie ArcelorMittal. Firmy te będą kontrolowane odrębnie. Zasób danych dotyczący uciążliwości zapachowych nie pozwolił jednoznacznie określić źródła. Należy przypuszczać, że jest ich kilka.  Poważnym problemem, jeśli chodzi o uciążliwości zapachowe, jest brak ustawy, która regulowałaby te kwestie. Inspektorzy nie mają więc narzędzi, żeby działać. Wiele też zależy od warunków atmosferycznych. Miasto nie powinno też w projekcie zagospodarowania przestrzennego lokalizować różnych osiedli blisko stref przemysłowych.

W momencie gdy kolorowy dym się wydobywał, mierniki stacji pomiarowych wskazywały zwiększenie poziomu substancji, jednak nie przekraczały każdorazowo dopuszczalnych poziomów - powiedziała Magdalena Gala z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie. - Jeśli tak było, to myślę, że szkodliwość tych pyłów była znikoma. Na razie nie mam wiedzy na temat kar, ponieważ trwa opracowywanie wyników i sporządzanie sprawozdań z badań.

Jednak Andrzeja Guły z Krakowskiego Alarmu Smogowego słowa rzeczniczki WIOŚ wcale nie uspokajają. - To, że nie są przekroczone normy, to wcale nie oznacza, że nie szkodzi to naszemu zdrowiu. Pamiętajmy, że normy, które obowiązują w naszym kraju, są bardzo odległe od tych, które przyjęła Światowa Organizacja Zdrowia jako wartości bezpieczne dla życia i zdrowia ludzi.

Zdaniem Andrzeja Guły protokół pokontrolny powinien zostać upubliczniony, bo mamy do czynienia z czymś, co dotyka społeczność, ktora ma prawo wiedzieć, ma prawo do informacji o tym, co się dzieje, i ma prawo wymagać podjęcia konkretnych działań, które doprowadzą do rozwiązania tego problemu.

A w samej Hucie - jak się okazuje - nawet po kontroli niewiele się zmieniło, bo jak dodaje Andrzej Guła, do skrzynki mailowej Krakowskiego Alarmu Smogowego kilka dni temu trafiły kolejne zdjęcia niepokojących dymów.

Poprosiliśmy urzedników o raport pokontrolny, gdzie można odnaleźć wszystkie szczegóły prac inspektorów, jednak jak na razie nie wiadomo, czy dokument zostanie upubliczniony. Nie wiadomo także, czy nowohucki kombinat zostanie ukarany za szkodliwe emisje.

 

Grzegorz Krzywak/jgk

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię