Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Prof. Rońda stanie przed Komisją Etyki AGH. FILM

  • Kraków
  • date_range Sobota, 2013.10.19 13:16 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:43 )
Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie profesor Tadeusz Słomka podjął decyzję o skierowaniu sprawy związanej z ostatnimi wypowiedziami profesora Jacka Rońdy do Uczelnianej Komisji Etyki. - poinformował Radio Kraków rzecznik AGH Bartosz Dembiński.

fot archiwum RK


Profesor Rońda – wykładowca z AGH, a zarazem ekspert komisji Antoniego Macierewicza przyznał, że dokument z Rosji, na który się powoływał w jednym z wywiadów, nie istnieje i był to z jego strony blef.

Decyzja o skierowaniu sprawy profesora Jacka Rońdy do Uczelnianej Komisji Etyki została podjęta, zgodnie z procedurami obowiązującymi w uczelni publicznej, po konsultacji z uczelnianym Rzecznikiem Dyscyplinarnym oraz po zapoznaniu się przez Rektora z wszelkimi dostępnymi informacjami na ten temat. Uczelniana Komisja Etyki AGH rozpocznie prace związane z tą sprawą w przyszłym tygodniu. - mówi rzecznik AGH Bartosz Dembiński.

Uczelnia już dwa tygodnie temu odcięła się od działalności profesora Rońdy w komisji Antoniego Macierewicza.

Jak dowiedziało się Radio Kraków - to pierwszy taki incydent związany z prof. Rońdą w AGH. Wcześniej nigdy nie był wzywany do komisji etyki. Według Dembińskiego " studenci nigdy nie narzekali na profesora, nie twierdzili też, że są indoktrynowani ".





Politycy są zgodni, zespół Macierewicza nie powinien działać w Sejmie, ponieważ ośmiesza posłów. Odrębne zdanie w tej sprawie prezentuje PiS.


W ocenie większości polityków, ekspert zespołu - profesor Jacek Rońda z Akademii Górniczo-Hutniczej skompromitował się. Wykładowca krakowskiej uczelni i ekspert komisji Antoniego Macierewicza przyznał, że blefował mówiąc, że prezydencki Tupolew, który rozbił się w Smoleńsku, nigdy nie zszedł poniżej 100 metrów. Profesor przyznał się, że nigdy dokumentów w tej sprawie nie posiadał.


Wobec przyznania się profesora Rońdy, zdecydowanych działań względem zespołu Macierewicza domaga się poseł Twojego Ruchu Andrzej Rozenek. Jego zdaniem jest to prywatny zespół Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza i nie ma nic wspólnego z działalnością polskiego Sejmu.

Poseł dodał, że to "całkiem udany kabaret" i jako taki mógłby sobie obradować na przykład w siedzibie PiS. Sejm nie służy do ogłupiania społeczeństwa - podkreslił rzecznik Twojego Ruchu.


Szef Klubu PO Rafał Grupiński uważa, że zespół smoleński w Sejmie niczego nie wyjaśnia, tylko od początku realizuje cele polityczne: czyli szczucie obywateli przeciwko sobie i wytwarzanie atmosfery niepewności i wrogości. Zdaniem posła tego rodzaju działalność powinna być jak najszybciej zakończona.


Europoseł SLD Wojciech Olejniczak uważa, że Antoni Macierewicz i jego zespół mogą dalej działać na niekorzyść całego parlamentu. Według posła "trzeba to wypalić żelazem" i pokazać ludziom, że na tragedii i cierpieniu nie można budować pozycji politycznej.


Prezydencki minister Henryk Wujec tłumaczy, że w sytuacji kompromitacji ekspertów Macierewicza, prezes PiS powinien wstrzymać się od forsowania sprawy katastrofy pod Smoleńskiem i "zejść trochę z pola".


Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski zauważa, że zła atmosfera wokół Smoleńska jedynie się zagęszcza i nie widać dobrego wyjścia z sytuacji.


Mariusz Błaszczak z PiS ocenia, że wszystkie pomysły mające zamknąć usta zespołowi Antoniego Macierewicza wynikają z obawy ujawnienia prawdy o katastrofie. Błaszczak uważa, że przeciwnicy jego partii w Sejmie zrobią wszystko by stłamsić debatę publiczną, więc PiS spodziewa się działań opresyjnych, które wprowadzają w Polsce standardy białoruskie. Do czasu - dodał szef Klubu PiS.

Wczoraj profesor Michał Kleiber wycofał się z pomysłu organizacji konferencji ws. katastrofy smoleńskiej.
Jak wyjaśnił szef PAN, spotkanie ekspertów rządowej komisji Macieja Laska i zespołu parlamentarnego nie ma racji bytu. W ten sposób Kleiber ocenił wystąpienie prof. Rońdy, który przyznał się do tego, że mijał się z prawdą.






Karol Surówka/IAR/bp




Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię