Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pogrzeb S. Mrożka w Krakowie początkiem września

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2013.08.15 09:34 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:09 )
Zgodnie z wolą pisarza jego pogrzeb odbędzie się Krakowie. Ceremonia odbędzie się prawdopodobnie na początku września. Trwa ustalanie szczegółów tej ceremonii i miejsca pochówku.

Ustalane jest miejsce pochówku i szczegóły ceremonii. W rozmowach uczestniczą: żona zmarłego, szefostwo Wydawnictwa Literackiego i urząd miasta. Jak mówi prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski rozważanych jest kilka lokalizacji, między innymi Aleja Zasłużonych czy Panteon Narodowy na Skałce. Prezydent Majchrowski dodał, że prawdopodobnie w piatek ciało Sławomira Mrożka zostanie skremowane.
[

Posłuchaj: 

]
Od piątku można uczcić pamięć zmarłego wpisując się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w krakowskim Magistracie. Wpisy zostawiło już kilkadziesiąt osób. Do księgi można wpisywać się codziennie w godzinach pracy urzędu a także w weekend.

Sławomir Mrożek zmarł w czwartek rano w Nicei. Miał 83 lata. Jesienią miał odwiedzić Kraków w związku z wydaniem przez Wydawnictwo Literackie zbioru jego korespondencji Gunnarem Brandellem, szwedzkim intelektualistą i literaturoznawcą.

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w podtarnowskim Borzęcinie. Swoją karierę zaczynał jako rysownik w krakowskim Przekroju w 1950 roku. W tym samym roku wydał dwa zbiory opowiadań. Największą sławę przyniosły mu jednak dramaty. Najsłynniejsze to wydane w 1964 roku "Tango", "Letni Dzień z 1983" oraz "Miłość na Krymie" z 1993 roku. Mrożek został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Jego pierwszą sztuką teatralną był dramat Policja, wydany w 1958 r.

Dramat Tango z 1964 przyniósł Mrożkowi światową sławę. W 1953 podpisał tzw. Apel Krakowski, wyrażający poparcie dla stalinowskich władz PRL po aresztowaniu pod sfabrykowanymi zarzutami duchownych katolickich, skazanych w sfingowanym procesie księży kurii krakowskiej. W 1962 został jednym z czterech pierwszych laureatów literackiej nagrody im. Kościelskich. W 1963 wyemigrował. W następnych latach mieszkał we Francji (w Paryżu), następnie osiadł w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i Meksyku. W 1968 na łamach prasy francuskiej opublikował list protestujący przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, a w grudniu 1981 zaprotestował przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W 1990 otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. W 1996 powrócił do Polski.

Posłuchaj Tomasza Jastruna, literata


W 2002 przeżył udar mózgu, którego wynikiem była afazja. Skutkiem tego utracił możliwość posługiwania się językiem zarówno w mowie, jak i w piśmie. Dzięki terapii, która trwała około trzy lata, odzyskał zdolność pisania i mówienia. Efektem walki z chorobą jest jego autobiografia.
W grudniu 2004 za książkę Varia. Jak zostałem filmowcem uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. Postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 11 listopada 1997, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. 6 maja 2008 Sławomir Mrożek ponownie zdecydował się opuścić kraj "na zawsze" i osiąść w Nicei na południu Francji. Pytany dlaczego, odpowiada, że czas odpocząć, a tam klimat bardziej temu sprzyjający. Swoje zapowiedzi spełnił dokładnie miesiąc później – 6 czerwca 2008 – wylatując z lotniska w Balicach. Jak zaznaczył, wyjeżdża raczej na stałe, ale przecież odkąd Polska jest we Wspólnocie Europejskiej, "można jeździć tam i z powrotem".

Posłuchaj Tomasza Jastruna, literata


We wrześniu 2010 w Warszawie odbył się Festiwal "Mrożek na XXI wiek" inaugurujący obchody 80. rocznicy urodzin pisarza. Sławomir Mrożek odebrał z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Za korespondencję ze Stanisławem Lemem, w postaci wydanych przez Wydawnictwo Literackie Listów Mrożek otrzymał Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego za rok 2010. 23 marca 2012 Sławomir Mrożek został doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a 27 marca 2012 roku odznaczony został Orderem Ecce Homo.

Sławomir Mrożek miał przyjechać jesienią do Polski na krakowską premierę teatralną "Karnawału" i premiery nowych książek. W Krakowie już wkrótce ukaże się korespondencja Sławomira Mrożka z Gunnarem Brandellem, szwedzkim intelektualistą, literaturoznawcą, szefem działu kultury dziennika Svenska Dagbladet. Jak mówi Marcin Baniak, dyrektor Działu Promocji Wydawnictwa Literackiego, to bardzo ciekawa wymiana myśli, refleksji, spostrzeżeń na różne tematy.

Tom korespondencji między Sławomirem Mrożkiem a Gunnarem Brandellem ukaże się w Krakowie w jesieni, natomiast Wydawnictwo Noir sur Blanc przygotowuje wydanie rysunków Sławomira Mrożka pochodzących z różnych okresów. Rysunki sam autor złożył w wydawnictwie wiosną tego roku.

Posłuchaj Tomasza Jastruna, literata




(Wydawnictwo Literackie/Wikipedia/IAR/MK/ko)
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię