Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Oficjalne wyniki wyborów. PO wyprzedza PiS

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2014.05.23 09:23 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:30 )
Platforma Obywatelska jednak przed Prawem i Sprawiedliwością. Państwowa Komisja Wyborcza podała pełne wyniki głosowań do europarlamentu. Partia Donalda Tuska wyprzedziła opozycję o 24 tysiące 345 głosów i zdobyła 32,13 proc. głosów. Tuż za nią uplasowało się PiS - 31,78 proc. Do europarlamantu wchodzą jeszcze SLD-UP z 9,44 proc. głosów, Nowa Prawica - 7, 15 proc., PSL- 6,80 proc. Wg danych komisji, PO i PiS zdobyły po 19 mandatów, SLD-UP - 5 mandatów, Nowa Prawica i PSL - po 4 mandaty.

fot. Paweł Krawczyk

Mieszkańcy Zakopanego głosują. Fot. Przemek Bolechowski
Krakowianie głosują, fot. Paweł Krawczyk


26 maja

21:15 - Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki wyborów do europarlamentu. Według nich, PO zdobyła 32,13 proc. głosów. Tuż za nią uplasowało się PiS - 31,78 proc. Do europarlamantu wchodzą jeszcze SLD-UP z 9,44 proc. głosów, Nowa Prawica - 7, 15 proc., PSL- 6,80 proc. Wg danych komisji, PO i PiS zdobyły po 19 mandatów, SLD-UP - 5 mandatów, Nowa Prawica i PSL - po 4 mandaty.

16.50 - W całym kraju w wyborach do Parlamentu Europejskiego dominacja dwóch największych partii PiS i PO. Mandaty także dla SLD, PSL i Kongresu Nowej Prawicy. W okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie wygrało Prawo i Sprawiedliwość uzyskując ponad 33,5 procent głosów.
Szef sztabu PiS Andrzej Duda czeka jeszcze na potwierdzenie PKW, choć jak dodaje - bez względu na ostateczny wynik - i tak górą jest Prawo i Sprawiedliwość.

" W stosunku do poprzednich wyborów Platforma traci mandaty, PiS je zyskuje. Podobnie z notowaniami: PiS zyskał 5%, Platforma straciła 13 %. Nawet gdyby to PO była o 1% do przodu, to wciąż nie będzie dla niej sukces" - powiedział szef sztabu PiS.

15.00 - Na Sądecczyźnie Prawo i Sprawiedliwość fetuje wyraźną wygraną. W powiecie kandydatów PiS poparło ponad 46 % głosujących. Co ciekawe drugie miejsce zajęła tu Solidarna Polska z wynikiem sięgającym 20 %. Trzecie miejsce zajęła Platforma Obywatelska, która uzyskała niespełna 12 % głosów.


14.30 - Po 19 mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Mandaty powędrują także dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Kongresu Nowej Prawicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Do Brukseli z Małopolski nie pojadą między innymi Zbigniew Ziobro, Władysław Kosiniak-Kamysz, Jan Hartman i Jarosław Gowin. Wszystko wskazuje także na to, że europosłem nie będzie krakowianin Bogusław Sonik . Ten w rozmowie z Radiem Kraków podkreśla jednak, że cieszy się z "dobrego wyniku swoich kolegów i koleżanek z Platformy".

- Polacy potwierdzili swoją wole wysłania dobrej repreznetacji Platfromy Obywatelskiej do Brukseli - powiedział.

Dodajmy, że w samym Krakowie wygrała Platforma Obywatelska, ale w Małopolsce triumf odniosło Prawo i Sprawiedliwość. Co ciekawe, w niektórych okręgach trzecią siłą jest Solidarna Polska, która nie będzie miała swoich reprezentantów w Europarlamencie.

13.45 - "PSL to jedyna partia, która ma powód do radości. Z punktu widzenia poprzedniego wyniku, każda z partii może ocenić to inaczej. PSL nie miał nadziei i wszystko gra. Z punktu widzenia obaw też jest dobrze, bo się bali. Jest też krok do przodu z punktu widzenia poprzednich wyborów." - tak na antenie Radia Kraków, socjolog z UJ, Jarosław Flis komentował wyniki eurowyborów.


13.0 0 - W wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS wciąż minimalnie lepszy od PO. Próg wyborczy pokonały jeszcze SLD, Nowa Prawica i PSL. Kto z Małopolski pojedzie do Brukseli jeszcze dokładnie nie wiadomo.
Na razie pewne mandaty mają Róża Thun z PO, Ryszard Legutko i Andrzej Duda z PiS, Czesław Siekierski z PSL oraz Stanisław Żółtek z Nowej Prawicy.

Prawdopodobnie europosłem zostanie Bogdan Wenta w miejsce Bogusława Sonika. Mandat straci Joanna Senyszyn z SLD.

Do Brukseli nie pojedzie "czwórka" PiS, poseł z Krakowa Ryszard Terlecki . Jak podkreślał w rozmowie z Radiem Kraków, trzeba cieszyć się z dobrego podziału mandatów.

"Odbiliśmy parę mandatów. PO dużo straciła i nasi konkurenci nie wchodzą do Europarlamentu".

12.30 - Mimo że w Tarnowie wygrał PiS, to patrząc na głosy dla pojedynczych kandydatów jednak najwięcej zdobyła kandydatka Platformy Róża Thun. Zagłosowało na nią ponad 4 tysiące wyborców. Na drugim miejscu był Ryszard Legutko z PiS, który zdobył ponad 2 tysiące głosów. Na trzecim miejscu Edward Czesak z ponad 1 900 głosami. 1500 głosów dostał Zbigniew Ziobro, a jego ugrupowanie w Tarnowie otrzymało niespełna 7 % głosów.

10.00 - "To była kampania bez celebrytów i fajerwerków, za to z poważnymi rozmowami z Małopolanami" - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków poseł PiS Andrzej Adamczyk . Podkreślał on, że wynik Prawa i Sprawiedliwości w tych eurowyborach to ogromny sukces.

9.20 - "Mam nadzieję, że z tych 51 mandatów, które dostanie Polska, większość zostanie objęta przez ludzi walczących o silną Europę" - podkreślała w rozmowie z Radiem Kraków Róża Thun , która w tych wyborach zapewniła sobie miejsce w Europarlamencie z ramienia Platformy Obywatelskiej. Według niej Europa nie potrzebuje teraz "rozkopywaczy ani rozwalaczy". Thun wyraziła nadzieję, że z posłami którzy z Polski pojadą do Brukseli będzie dało się współpracować.

9.15 - Zdecydowane zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w regionie tarnowskim. Kandydaci tej partii w powiatach brzeskim, tarnowskim, bocheńskim oraz mieście Tarnowie zdobyli prawie 40 procent wszystkich głosów. Druga była Platforma Obywatelska z 18 procentowym poparciem a trzecia Solidarna Polska z 10 procentami.

Mimo, że poseł Edward Czesak wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego na wschodzie Małopolski może się okazać, że nie zostanie on jednak europosłem. W pozostałych częściach Małopolski wypadł dużo słabiej. Wszystko wskazuje więc na to, że wschodnia Małopolska nadal nie będzie miała swojego przedstawiciela w Parlamencie Europejskim.

Pozostali kandydaci z regionu tarnowskiego zdobyli dużo mniej głosów od regionalnego lidera PiS-u. Na wicemarszałka Stanisława Sorysa z PSL zagłosowało 1601 osób, posałankę Platformy Obywatelskiej Elżbietę Achinger wsparły 1293 osoby. Paweł Augustyn z Polski Razem zdobył 963 głosy, Franciszek Bernat z SLD UP 803 głosy, a Lucyna Malec z Solidarnej Polski 464 głosów.

9.00 - Prawo i Sprawiedliwość zdeklasowało politycznych rywali na Sądecczyźnie. W wyborach do europarlamentu PiS poparło ponad 41% wyborców, to o ponad dwa razy więcej niż otrzymała Platforma Obywatelska. Wysokie trzecie miejsce zajęła Solidarna Polska.

Gdyby wyborcy w innych częściach Polski głosowali tak jak w powiatach gorlickim, limanowskim, nowosadeckim, suskim i tatrzańskim to do Europarlamentu weszliby też kandydaci Solidarnej Polski, bo partia Zbigniewa Ziobry otrzymała 14% głosów, to tylko o 2% mniej niż Platforma Obywatelska. Na wyborczym najwyższym stopniu podium znalazło się Prawo i Sprawiedliwość deklasując rywali wynikiem 41%. To właśnie polityk PIS-u, poseł Andrzej Duda zdobył największa liczbę głosów ponad 19 tys, za nim uplasował się kolega partyjny Ryszard Legutko, dalej Zbigniew Ziobro lider Solidarnej Polski i Róża Thun z PO. Frekwencja na Sądecczyźnie wyniosła 25%.

Polska Razem i Nowa Prawica na Sądecczyźnie otrzymały prawie 7% głosów, PSL 3,7, a SLD 3,3. Żaden z sądeckich kandydatów nie zdobył mandatu do europarlamentu.

7.25 - "Liczyliśmy na wynik dwucyfrowy" - przyznał w rozmowie z Radiem Kraków Krzysztof Klimczak , szef małopolskiego SLD. Jego partia, według danych z 91% komisji wyborczych, w eurowyborach osiągnęła wynik 9,5%. "Mimo wszystko widać jednak, że podnieśliśmy się po klęsce wyborczej z 2011 roku" - mówi Klimczak i dodaje, że teraz w Polsce lewica jest tylko jedna.

Klimczak dodaje równocześnie, że sukces Nowej Prawicy w eurowyborach to nieszczęście dla polskiej demokracji.

7.20 - "Choć liczyłem na więcej, na pewno jest to sukces" - przekonywał w rozmowie z Radiem Kraków Wojciech Kozak , wicemarszałek Małopolski i polityk PSL. Wedle danych z 91% komisji wyborczych, Ludowcy zdobyli w tych eurowyborach siedmioprocentowe poparcie.


6.50 - "Te wybory pokazują, że w Polsce w końcu rozwija się system dwupartyjny" - tak wyniki eurowyborów skomentował senator z ramienia Platformy Obywatelskiej i były minister obrony narodowej, Bogdan Klich . Podkreślał on, że PiS i PO od innych partii dzielą lata świetlne. Zdaniem senatora daje to stabilność, o której marzyliśmy 20 lat temu.

6.40 - "Partiom buntu o wiele łatwiej zdobyć elektorat, niż go później na dłużej utrzymać" - tak Jarosław Flis , politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, komentuje porażkę w eurowyborach Twojego Ruchu i Europy Plus.

Partia Palikota znalazła się poniżej progu wyborczego, zatem ani Jan Hartman, ani Elżbieta Bińczycka, ani żaden inny kandydat tego ugrupowania z Małopolski, nie dostał się do parlamentu europejskiego.


Jedną z największych niespodzianek jest z kolei dobry wynik Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Z małopolskiej listy tego ugrupowania do europarlamentu najprawdopodobniej dostanie się Stanisław Żółtek.

Zdaniem Flisa jednak 7-procentowy wynik nie musi wcale przełożyć się na sukces w kolejnych wyborach, tych samorządowych. Flis przypomina bowiem, że 7 procent w wyborach lokalnych to za mało by zdobyć choćby jeden mandat.


6.00 - Państwowa Komisja Wyborcza podliczyła już dane z 91 procent komisji. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 32,35 procent, PO 31,29 procent. Na trzecim miejscu jest nadal SLD, który poparło ponad 9,5 procent wyborców. Do europarlamentu wchodzą jeszcze PSL z poparciem 7,21 procent oraz Kongres Nowej Prawicy 7 procent.

Te wyniki różnią się od rezultatów sondażu exit-poll przeprowadzonego przez Ipsos. Według tego badania na PO zagłosowało 32,8 procent wyborców. Drugie było Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 31,8 procent.

Nieoficjalne, cząstkowe wyniki PKW oraz exit-poll Ipsos potwierdzają, że poza europarlamentem znajdą się Solidarna Polska, Polska Razem Jarosława Gowina, Europa Plus Twój Ruch oraz Ruch Narodowy. Solidarna Polska uzyskała cztery procent głosów, Europa Plus Twój Ruch niespełna trzy i pół procent, Polska Razem 3,08 a Ruch Narodowy niespełna półtora procent.


25 maja

23.50 - Komisje zwożą wyniki. Co kilka sekund podjeżdżają taksówki z członkami komisji obwodowych.


21.00 - Platforma Obywatelska wygrywa w wyborach do europarlamentu - wynika z pierwszego sondażu exit poll po głosowaniu. Badanie przeprowadził IPSOS dla TVP Info i TVN 24. Na PO zagłosowało 32,8 procent wyborców, a na Prawo i Sprawiedliwość - 31,8 procent. Trzecie miejsce zajęło SLD z poparciem 9,6 procent. Z badania wynika, że w europarlamencie znajdą się też przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy - 7,2 procent i Polskiego Stronnictwa Ludowego - 7 procent. Zabrakło natomiast miejsca dla przedstawicieli Twojego Ruchu-Europy Plus (3,7 procent), Solidarnej Polski (3,1 procent), Polski Razem (2,8 procent) i Ruchu Narodowego (1,5 procent).

Gdyby te wyniki się potwierdziły, PO i PiS otrzymałyby po 19 mandatów w Europarlamencie, SLD - 5 mandatów, a Kongres Nowej Prawicy i PSL - po 4.
Zabrakło natomiast miejsca dla przedstawicieli Twojego Ruchu - Europy Plus (3,7 procent), Solidarnej Polski (3,1 procent), Polski Razem (2,8 procent) i Ruchu Narodowego (1,5 procent).

Według obliczeń Gazety Wyborczej z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego do Europarlamentu wejdą:
Róża Thun i Bogdan Wenta z Platformy Obywatelskiej
Ryszard Legutko, Andrzej Duda i Beata Gosiewska z Prawa i Sprawiedliwości
Joanna Senyszyn z SLD
Stanisław Żółtek z Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego
Czesław Siekierski z PSL

19:20 - Frekwencja na godzinę 17:30: Kraków - 27,35 % - - to najwyższa w kraju wśród miast powyżej 100 tys mieszkańców. Kraków zdeklasował pozostałe miejscowości. Drugi w zestawieniu Gdańsk odnotował frekwencję 23,35 %. Stolica Małopolski jednak nie jest już jednak na pierwszym miejscu w regionie , jeśli chodzi o procent głosujących: w Żegocinie do urn poszło 28,56 % uprawnionych. Najniższą frekwencją w Małopolsce odnotowano w Trzyciążu - 10,47%.

Tarnów -19,68 %. Nowy Sącz - 21,72 %

16:39 - Do urny w lokalu wyborczym przy ul. św. Marka podszedł kard. Stanisław Dziwisz. W rozmowie z naszym reporterem przekonywał, że głosowanie to obowiązek "każdego Polaka, a szczególnie - Chrześcijan". Metropolita krakowski oddał swój głos zarówno w wyborach do europarlamentu jak i w lokalnym referendum.

15:00 - Jest zgłoszenie o pierwszym przypadku złamania ciszy wyborczej w Małopolsce. Konkretnie w krakowskich Mistrzejowicach. Na słupach zawisło 5 nowych plakatów z kandydatami dwóch ugrupowań.
Incydent zgłosił przewodniczący komisji obwodowej. Zauważył on plakaty, których wcześniej nie było. Sprawą zajęła się policja. Plakaty zostały zdjęte. Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny.


13:30 PKW: Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego, na godzinę 12:00 - 7,31%

W okręgu małopolsko-świętokrzyskim, na godzinę 12:00 frekwencja wyniosła 8,34%. To drugi najwyższy wynik w Polsce. Więcej osób poszło do eurowyborów tylko na Podkarpaciu - 8,72.
W Małopolsce najlepszy wynik osiągnięto w gminie Kraków - tu do południa do urn poszło 11,34 % mieszkańców.

12:00 - Lokale wyborcze będą otwarte jeszcze przez 9. godzin. Do głosowania w eurowyborach uprawnionych jest 30 mln 746 tys. 468 Polaków. Przypominamy, w Krakowie dodatkowo mieszkańcy głosują w lokalnym referendum. Głosowanie odbywa się w tych samych budynkach, ale w różnych salach i pod okiem osobnych komisji.


10:00 - "Głosowanie przebiega bez większych przeszkód." PKW poinformowała o dwóch incydentach, we wsi Wicko i w Lwówku. Nie ma informacji o incydentach w Małopolsce.

7:00 - Lokale wyborcze zostały otwarte. Pojawili się pierwsi głosujący:


(Maciej Skowronek/ew)

Tarnów: głosowanie do Europarlamentu 2014 (fot. P. Topolski)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię