- A
- A
- A
Muzeum Wyspiańskiego potrzebne w Krakowie? Wystawa w Muzeum Narodowym bije rekordy frekwencji
Już ponad 200 tysięcy zwiedzających odwiedziło wystawę dzieł Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Choć do jej zakończenia zostało jeszcze kilka miesięcy już teraz wiadomo, że będzie frekwencyjnym hitem w porównaniu do innych wystaw czasowych.Z tego powodu w Krakowie znów podnoszą się nieśmiałe głosy o potrzebie utworzenia stałego muzeum tego artysty - miasto właśnie uczciło 150 rocznicę jego urodzin.
"Kraków nie wykorzystuje potencjału jaki daje mu Stanisław Wyspiański" - przekonuje radna miasta z komisji kultury Małgorzata Jantos.- w Pradze Alfons Mucha jest na każdym kroku, ulice są zdobione Muchą, turyści jadą do Pragi, by zobaczyć muzeum Alfonsa Muchy, a w Krakowie mało który turysta wie, że mamy Stanisława Wyspianskiego"
Jednak miasto Kraków samodzielnie nie jest w stanie stworzyć takiego muzeum - tłumaczy Monika Chylaszek z biura prezydenta Miasta - bo Kraków nie ma odpowiedznich zbiorów, wiemy natomiast jak bogate są zbiory Muzeum Narodowego.
O tym że należy ponownie otworzyć zamknięte w 2012 muzeum Wyspiańskiego jest przekonany dyrektor Muzeum Narodowego - Andrzej Betlej: Nasze ekspozycja otwierają oczy na wspaniałość, erudycję, geniusz Stanisława Wyspiańskiego. Czujemy się zobowiązani, nie tylko przez ten wynik frekwencyjny, doprowadzić do stworzenia muzeum."
Muzeum chciałoby dobudować skrzydło pomiędzy Gmachem Głównym, a pobliskim domem studenckim. Pierwsze projekty tego pawilonu powstały już w 2004 roku. Byłyby to dodatkowe 4 tysiące metrów kwadratowych tylko dla pamiątek i dzieł Wyspiańskiego. Jak wyjaśnia Betlej - Ministerstwo Kultury stara się o fundusze na ten cel. Jeśli się znajdą, budowa mogłyby zakończyć się już za 3 lata.
Nie wiadomo jednak czy nowe muzeum odniosłoby taki sam sukces jak trwająca wystawa - zaznacza Anna Watza specjalistka od marketingu - zainteresowanie może być, ale pamiętajmy, że inaczej podchodzimy do wystawy, która jest czasowa, bo przy stałej ekspozycji myślimy, że nie musimy iść akurat dziś, bo zdążymy też iść za rok.
Muzeum Narodowe w Krakowie posiada największą w Polsce kolekcję dzieł Wyspiańskiego. Zwykle schowaną w muzealnych magazynach i niedostępną dla zwiedzających. O tych obrazach i pamiątkach przypominamy sobie gdy są wyciągane przy okazji np. okrągłych rocznic urodzin i śmierci artysty.
Muzeum Wyspiańskiego istniało w Krakowie do 2012 roku w Kamienicy Szołayskich. Po jej remoncie zdecydowano o zmianie funkcji i organizacji tam wystaw czasowych. Już wtedy wielu krakowian uważało, ze to błąd.
Katarzyna Maciejczyk/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:55
Groził Jerzemu Owsiakowi. Został zatrzymany na terenie Małopolski
-
08:15
Dominik Jaśkowiec: Nie ma przeszkód, by o ważności wyborów decydował cały Sąd Najwyższy
-
07:50
Nowy Sącz ma nową wiceprezydent
-
07:32
Dziś to najbardziej znana tarnowska ruina. Do Sylwestra 2026 roku zmieni się w hotel
-
07:18
Ponad trzy lata czekania... Ruszają prace przy stabilizacji osuwiska w Żegiestowie
-
07:02
Atrakcje Starego Sącza biją rekordy popularności. Będą opłaty za wstęp?
-
06:45
Polacy poznali rywali w 1. rundzie Australian Open. Łatwo nie będzie
-
06:29
Groźny pożar w powiecie limanowskim. Jedna osoba poszkodowana
-
06:24
W czwartek będzie pochmurno i deszczowo. W Tatrach śnieg
-
06:08
Był orędownikiem bolesnej prawdy, pomagał niepełnosprawnym. To już rok bez księdza Isakowicza-Zaleskiego
-
06:02
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 09.01
-
22:10
Kochany pamiętniczku, jestem dziś w Polsce… Amerykanka zatrzymana na lotnisku w Balicach
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze