- A
- A
- A
Mieszkańcy Małopolski słono zapłacą za zimę
Gospodarstwa domowe, szkoły, kina, szpitale i urzędy. Budżety nas wszystkich zostaną nadszarpnięte przez przedłużająca się zimę.Zwykle w kwietniu nikt nie był zmuszony dokładać do pieca. W tym roku, przez wciąż niskie temperatury, kaloryfery niemal wszędzie są ciepłe. O ile więcej zapłacimy za ogrzewanie pomieszczeń, będzie wiadomo wraz z nadejściem wiosny, ale wstępnych szacunków wielu dokonuje już teraz. Także w krakowskim magistracie policzono ile kosztować będzie tegoroczna zima.
"W rekordowym styczniu ogrzewanie wszystkich budynków Urzędu Miasta Krakowa kosztowało nas ponad 200 tysięcy złotych. Dla porównania, w styczniu 2012 roku to było 155 tysięcy. To jest 50 tysięcy złotych różnicy” - mówi Filip Szatanik z krakowskiego magistratu.
Konieczność ogrzewania oznacza większą niż zwykle o tej porze roku produkcję ciepła. Dla przykładu, krakowska elektrociepłownia od 15 lat nie notowała w marcu tak wysokiej produkcji ciepła. Na ten proces zużyła o 4 procent więcej węgla niż zwykle w marcu.
Według szacunków profesora Mariusza Filipowicza z krakowskiej AGH w tym sezonie za ogrzewanie zapłacimy średnio od 10 do 15 procent więcej niż zwykle. Jednak jak podkreśla naukowiec, jaki rachunek wystawi nam faktycznie zima, okaże się, gdy na dobre ją pożegnamy.
Długa zima sieje spustoszenie także na największych małopolskich inwestycjach. Wstrzymane musiały został pracy drogowe a wiele projektów notuje kilkutygodniowe opóźnienia. Największe kłopoty przez długą zimę mają drogowcy - ich praca polega przede wszystkim na betonowaniu i asfaltowaniu, a to jest przy tej pogodzie niemożliwe.
Krakowskie drogi dziurawe jak szwajcarski ser. ZDJĘCIA
Z tej prostej przyczyny opóźniony jest już remont ul. Konrada w Krakowie, prace przy wiadukcie w Opatkowicach czy budowę drugiej nitki autostrady między Brzeskiem a Wierzchosławicami. Kłopoty mają jednak nie tylko inwestycje drogowe - obsuwy odnotowują też budowa krakowskiej Cricoteci czy hali widowiskowo - sportowej w Czyżynach.
Pomimo trudnych warunków pogodowych jest jednak kilka projektów, przy których prace postępują zgodnie z harmonogramem - są to m.in. budowa centrum kongresowego w Krakowie czy prace przy zbiorniku retencyjnym w Skrzyszowie koło Tarnowa.
(Ola Ratusznik/Karol Surówka/ko)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:33
Święta nie tylko za stołem, stawiamy na aktywność
-
14:28
Zawsze w Święta tłumnie przybywają tu krakowianie i turyści
-
14:22
To już tradycja!
-
12:50
Otwórz serce… i dom. Na rodziny zastępcze tylko w Tarnowie czeka niemal 20 dzieci
-
12:26
Abp Jędraszewski ostro o władzach państwowych. Apeluje o "wsparcie w czasie tacy mszalnej"
-
11:38
Nie takie spokojne… policja publikuje pierwsze świąteczne statystyki
-
11:22
Świąteczny stół aż się ugina? Można się podzielić
-
10:03
W pożarze domu w Chrzanowie zginęła jedna osoba
-
09:40
Świąteczny i magiczny Kraków
-
09:30
Szopki Bożonarodzeniowe w sądeckich kościołach
-
18:20
Świąteczne kalorie najlepiej spalić na stoku narciarskim
-
18:18
Żywa Szopka w Biegonicach
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze