- A
- A
- A
Krakowscy "stacze" łamią uchwałę o Parku Kulturowym
Tak wynika z ekspertyzy prawnej, którą zlecił magistrat. Do tej pory urzędnicy nie byli pewni, jak traktować "żywe reklamy". Teraz zamierzają się ich pozbyć z ulic Starego Miasta.Krakowscy "stacze"/fot. Maciej Skowronek
Urząd Miasta Krakowa wypowiada wojnę "żywym reklamom". Są one stałym i według mieszkańców niezbyt estetycznym elementem krajobrazu krakowskiego Starego Miasta. Chodzi o tak zwanych "staczy", czyli osoby, które stoją i chodzą po ulicach z reklamami sklepów, czy restauracji.
Do tej pory były wątpliwości, czy takie "żywe reklamy" wpisują się w uchwałę o Parku Kulturowym, który zakazuje krzykliwych i szpecących krajobraz reklam w zabytkowej części Krakowa. Urzędnicy, aby rozwiązać tę kwestię, zlecili ekspertyzę prawną, która wykazała, że ta forma reklamy jest niezgodna z uchwałą o Parku Kulturowym. W konsekwencji, w ciągu miesiąca "stacze" muszą zniknąć.
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 12
Dokładnie za tydzień urzędnicy spotkają się ze strażą miejską w tej sprawie, a ostateczny termin usunięcia "staczy" to początek sezonu turystycznego, czyli kwiecień. Filip Szatanik z Urzędu Miasta Krakowa informuje, że są to niezaprzeczalnie "żywe reklamy", a tego typu działania na terenie Parku Kulturowego są zabronione.
Krakowianie w sprawie "staczy" mają jednoznacze zdanie, są za usunięciem ich ze Starego Miasta , bo jak twierdzą - to psuje zabytkowy krajobraz. "Jest to denerwujące", "Trochę szpeci, nie zachęci turystów do odwiedzania Krakowa" - wypowiadają się mieszkańcy.
Park Kulturowy obejmuje w tej chwili Rynek Główny i jego okolice. Do czerwca ubiegłego roku wszyscy przedsiębiorcy działający na tym terenie musieli dostosować swoje szyldy i reklamy do zapisów uchwały. Ci spoza obszaru Parku robić tego nie muszą. Budzi to kontrowersje i niezadowolenie mieszkańców Krakowa, bo kiedy tylko opuści się okolice Rynku Głównego, gigantyczne reklamy krzyczą prawie z każdego miejsca, to mieszkańcom również przeszkadza.
Przypomnijmy, uchwała o Parku Kulturowym obejmuje obecnie Rynek Główny, uliczki dochodzące do rynku, a także przestrzeń wokół Wawelu. Chodzi o to, aby chronić zabytkową część Starego Miasta. Kraków jako pierwszy w Polsce wprowadził tego typu regulacje.
(Maciej Skowronek/dw)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:14
Bez happy-endu w Warszawie. Pasy wracają bez punktów
-
18:50
Trener Cracovii: mecze z Legią wyzwalają dodatkowe emocje. TRANSMISJA
-
18:02
Tradycyjne osadzenie Chochoła
-
17:58
Barwny korowód i tradycyjne osadzenie Chochoła. I tak od 55 lat
-
17:08
Tomek Wachnowski
-
17:00
Narciarze doczekali się rozpoczęcia sezonu zimowego. ZDJĘCIA
-
16:20
Kandydat niezależny… z poparciem PiS. Poznamy go w niedzielę w Krakowie
-
12:00
Grzegorz Smułek i Damian Kordian Kawecki: Festiwal Miejsc i Podróży Geografica
-
13:30
Rzeczywistość powyborcza - jak będzie wyglądał budżet Bochni w 2025 roku?
-
22:30
"Od Sanu do Donu" - dlaczego aż tam? // «Від Сяну до Дону» — чому аж туди?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze