- A
- A
- A
Kraków zaoszczędzi 10 mln na zakupie energii
Blisko 10 mln zł zaoszczędzi w przyszłym roku Kraków na wspólnym zakupie energii elektrycznej. We wspólnym przetargu władze miasta zamówiły prąd dla urzędu miasta, miejskich jednostek i spółek komunalnych - dowiedziało się Radio Kraków.Spośród zamówionych 120 gigawatów energii elektrycznej 108 GWh przypadnie na podmioty finansowane z budżetu gminy. Najwięcej trafi do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który w tym roku przystąpił do wspólnej grupy zakupowej. Pozostała ilość energii zostanie dostarczona instytucjom zewnętrznym, które należą do grupy zakupowej. Są w niej m.in. Politechnika Krakowska, Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, czy Filharmonia Krakowska.
W przetargu rozpisanym przez Kraków najlepszą ofertę przedstawiła firma Tauron. System zamówień grupowych miasto stosuje także w innych dziedzinach, np. przy ubezpieczeniu mienia komunalnego.
Przykład Krakowa powinien stać się inspiracją dla pozostałych gmin, w których jednak pojawiają się problemy proceduralne. W przypadku mniejszych gmin upusty będą znacznie niższe i znacznie mniejsze zyski. Rozwiązaniem byłoby zaangażowanie się Urzędu Marszałkowskiego , który zmusiłby je do wspólnego działania. W niedalekiej przyszłości samorządy i tak będą jednak zmuszone do szukania oszczędności także poprzez zamówienia grupowe. To nie jest pytanie czy tylko kiedy - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków ekonomista Marcin Kędzierski, prezes Klubu Jagiellońskiego.
Przypomina on, że największym pracodawcą w regionie są uczelnie. Gdyby rektorzy krakowskich szkół wyższych porozumiewali się w kwestii wspólnego zamawiania, oszczędności były ogromne, mogłyby wynieść nawet kilkadziesiąt milionów.
Oszczędności znalazł także Nowy Sącz. Władze miasta wraz z wójtami sześciu gmin i przedstawicielami ponad 40 instytucji z regionu powołały do życia Sadecką Grupę Zakupową Energii Elektrycznej.
Przeczytaj także: Nowy Sącz: O prawie 40% zmniejszą się rachunki miasta za prąd
(Marcin Kwaśny, jg)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
20:29
Nowy przebieg Sądeczanki budzi coraz większy sprzeciw
-
19:27
Prokuratura w Gorlicach wnioskuje do sądu o skazanie bez rozprawy Joanny P.-K.
-
19:12
Potrącenie, zderzenie, wykolejenie i zerwaanie sieci trakcyjnej. Trudny wieczór dla krakowskiego MPK
-
18:27
Po co nam Centra Integracji Cudzoziemców? Żeby wspierać legalnych imigrantów
-
17:25
Stowarzyszenie Metropolia Krakowska: Strefa Czystego Transportu w Krakowie tak, ale...
-
16:54
SEN MARA. O traumie transgeneracyjnej, utracie i sztuce jako formie śnienia.
-
16:51
„Straszny dwór” w Starym Teatrze – premiera i inauguracja Sali im. Modrzejewskiej
-
16:29
Czy możemy nie zgodzić się na operację z użyciem robota da Vinci?
-
16:29
Misteria Paschalia: Osiem dni, dziesięć wyjątkowych lokalizacji i kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych
-
16:04
Najwyżej położone schronisko Beskidu Niskiego znowu będzie przyjmować turystów
-
15:53
"Krzysiek pomaga pomagać"...a Staszek wspiera
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze