Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków wycofa się ze starań o Zimowe Igrzyska

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2014.05.26 06:57 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:30 )
Miasto wycofa się ze starań o zimowe igrzyska olimpijskie. Jest to wynik wczorajszego referendum, w którym około 70% głosujących opowiedziało się przeciwko tej imprezie. Zdaniem prezydenta miasta, Jacka Majchrowskiego, winę za zniechęcenie mieszkańców ponosi była szefowa Komitetu Konkursowego Kraków 2022. Jagna Marczułajtis-Walczak odpowiada jednak, że to władzom Krakowa zabrakło wiary w to, że Polska może zostać wybrana na gospodarza igrzysk.

fot. Paweł Krawczyk

Kraków wycofuje się ze starania o Igrzyska w 2022 r. Fot. Paweł Krawczyk

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, w związku z decyzją referendalną mieszkańców wydał specjalne oświadczenie, w którym m.in. czytamy: "Niskie poparcie dla idei organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie kończy dla miasta ten proces. Dziś o wynikach referendum poinformujemy naszych partnerów. Musimy zakończyć pracę nad kandydaturą, rozliczyć i podsumować projekt. Gdy zaczynaliśmy starania o przyznanie ZIO, dysponowaliśmy wysokim poparciem społecznym, wyrażonym w obiektywnych sondażach. Niestety, poprzednie władze Komitetu Konkursowego Kraków 2022, kierowanego przez posłankę PO Jagnę Marczułajtis-Walczak roztrwoniły to zaufanie, a czas który mieliśmy do jego odbudowania był zbyt krótki".






Przypomnijmy, w niedzielnym referendum krakowienie głosowali także w sprawie budowy monitoringu, metra oraz ścieżek rowerowych. We wszystkich tych sprawach większość wyborców opowiedziała na tak. Przeciw ZIO w referendum zagłosowało 69,72%, za metrem 55,11%, za monitoringiem 69,73%, za ścieżkami rowerowymi 85,18%. Frekwencja wyniosła 35,96 procent.

Frekwencja przekroczyła wymagany próg, co oznacza, że referendum jest ważne.

Rozmowa z prezydentem Majchrowskim:"Kraków mógł dzięki igrzyskom zrobić solidny krok naprzód"

Oświadczenie w sprawie Igrzysk wydała także na swoim profilu na Facebook'u była szefowa Komitetu Konkursowego Kraków 2022 Jagna Marczułajtis-Walczak:

"Bardzo żałuję, że projekt Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kraków 2022 dobiegł końca. Stało się tak w momencie, w którym wiele osób, instytucji i podmiotów wykonało ciężką pracę, aby Kraków został Miastem Gospodarzem, a perspektywa ta stała się bardzo realna.



Od początku starań o organizację igrzysk w 2022 roku mieliśmy pełne poparcie Rządu RP oraz lokalnych samorządów. Dowodem na to są uchwały rad gmin zaangażowanych w projekt, a przede wszystkim konkretne gwarancje rządowe i wsparcie finansowe z budżetu centralnego. Międzynarodowy Komitet Olimpijski traktował nas jak poważnego partnera i nie mam wątpliwości, że Kraków znalazłby się w drugim etapie kandydatury, a następnie miał mocną pozycję w walce o przyznanie roli Miasta Gospodarza ZIO 2022.



Od początku istnienia Komitetu Konkursowego Kraków 2022 jego założyciele - Gmina Miejska Kraków, Województwa Małopolskie, Miasto Zakopane – mieli swoich przedstawicieli we władzach Stowarzyszenia, czyli wpływali na wszystkie podejmowane decyzje, odpowiadali za transparentność działań oraz brali udział w procesie komunikacyjnym.



Nic nie stało na przeszkodzie, aby władze Krakowa zapytały mieszkańców o zdanie na początku procesu ubiegania się o organizację igrzysk. ZIO to projekt narodowy, który wymagał ciężkiej pracy, wytrwałości, konsekwencji w działaniu, ale przede wszystkim umiejętności współpracy ponadpolitycznej i wzajemnego zaufania. Myślę, że władzom Krakowa zabrakło wiary w to, że Polska może zostać wybrana na gospodarza igrzysk. Brak tego przekonania było widać przez cały okres pracy nad projektem. Trudno więc o realne wsparcie mieszkańców w sytuacji, w której włodarze miasta nie wierzą w powodzenie projektu. W pełni szanuję jednak decyzję mieszkańców. Obawiam się natomiast, że szansa rozwoju naszego regionu, jaką mogła dać organizacja igrzysk, szybko się nie powtórzy.



Mimo wszystko cieszę się z podjętej próby i uważam, że Kraków i Małopolska zyskały już na samej idei. Pozytywem jest także fakt, że walcząc o wsparcie dla projektu ZIO udało się wymusić na władzach Krakowa deklarację budowy metra. Mam nadzieję, że włodarze miasta z większą determinacją i wiarą podejdą do budowy metra niż do ubiegania się o igrzyska. "

Marczułajtis-Walczak zrezygnowała z pełnienia funkcji szefowej Komitetu Konkursowego Kraków 2022 w kwietniu. Cała sprawa jest pokłosiem publikacji portalu lovekrakow.pl, który opisywał rozmowy, jakie dziennikarz serwisu prowadził z Andrzejem Walczakiem, mężem kierującej komitetem posłanki PO Jagny Marczułajtis. Walczak, który nie pełni w komitecie żadnej funkcji proponował dziennikarzom pisanie płatnych artykułów, pozytywnie przedstawiających ideę igrzysk w Krakowie.

Największe rozgoryczenie z powodu tego, że Kraków wycofał się z walki o Igrzyska słuchać pod Tatrami. Szok i rozgoryczenie - tak w dwóch słowach można opisać nastrój górali. Wszyscy z Podhala są zaskoczeni i rozczarowani decyzją mieszkańców Krakowa, którzy w referendum zagłosowali przeciwko staraniom o zorganizowanie zimowych igrzysk olimpijskich.CZYTAJ WIĘCEJ

Także Słowacy są zasmuceniu decyzją krakowian. W słowackim dzienniku DNES czytamy wypowiedź szefa tamtejszego komitetu olimpijskiego Frantiszka Chmelara, który mówi: Liczby pokazują, że krakowianie nie są przekonani do organizacji igrzysk. Jednak dalsza droga nie jest jeszcze jasna. Teoretycznie igrzyska może zaakceptować polski rząd, ale nie przypuszczam, żeby politycy sprzeciwili się głosowi społeczeństwa. Zwłaszcza, że wyniki referendum mają znaczenie dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

"Odpadł mocny rywal" - pisze w internetowym wydaniu norweski dziennik Dagbaldet. Jak powiedział Radiu Kraków dyrektor Biura Konkursowego Kraków 2022 Marcin Kandefer , oficjalne pismo do naszych partnerów zostanie wysłane niebawem.

Posłuchaj: 

]

Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner w rozmowie z Radiem Kraków nie miał wątpliwości, że decyzją o wycofaniu się ze starań o ZIO, straciliśmy bardzo dużo także pod względem sportowym.

- Za 8 lat mielibyśmy bardzo silne reprezentację we wszystkich dyscyplinach zimowych. To mogła być jedyna taka szansa w historii w ogóle - powiedział Tajner.

[

Posłuchaj



Komitet Konkursowy Kraków 2022 zostanie rozwiązany prawdopodobnie w środę. Prezydent miasta zapowiedział kontrole wszystkich jego działań, a także wydatków. Zdaniem Majchrowskiego, to właśnie niedomówienia wokół działań komitetu sprawiło, że mieszkańcy są przeciw igrzyskom.

– Respektujemy wolę mieszkańców Krakowa – skomentował wyniki referendum olimpijskiego w Krakowie sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński . Dodał jednocześnie, że projekt był ciekawy, miał szansę powodzenia, i szkoda, że referendum odbyło się tak późno. – To referendum nie powinno się odbyć w takim terminie – mówi – tylko na początku wyścigu. Wtedy powinniśmy wysłuchać mieszkańców Krakowa, co sądzą o tym pomyśle. Po drugie wynik referendum, które odbyło się w tym terminie, to jest rezultat z jednej strony bardzo agresywnej pracy przeciwników igrzysk, a z drugiej niestety błędów osób odpowiedzialnych za komunikację z mieszkańcami Krakowa. Niestety Polska przestaje brać udział w wyścigu.

[

Posłuchaj:  Grudzień 2013

Przypominamy: Referendum: 69% przeciwko ZIO, głosowanie ważne


RK, tvn24.pl/x-news.pl


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię