Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kiedyś Radio dziś... straszny dwór. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Środa, 2013.10.30 06:29 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:46 )
To było kiedyś serce Radia Kraków, teraz to "serce" ma wybite okna, sypiące się ściany i zdemolowane pomieszczenia. Tak wygląda dziś Pałac Tarnowskich, przez długie lata siedziba naszej rozgłośni.

Posłuchaj o Pałacu Tarnowskich w materiale Aleksandry Ratusznik
Pałac Tarnowskich niszczeje


Budynek na ulicy Szlak w centrum Krakowa, tuż obok galerii handlowej i dworca PKP, był kiedyś perełką Śródmieścia, dziś jest ruderą w opłakanym stanie. Jest własnością Irlandczyków, prywatnych właścicieli, którzy, jak podkreślają urzędnicy, za nic mają sobie wszelkie upomnienia i nakazy. My mamy do Pałacu szczególny sentyment, w końcu nadawaliśmy stamtąd ponad 40 lat. Dlatego nie możemy patrzeć na to, jak rozpada się na naszych oczach.

Jest cień szansy, że popadający w ruinę Pałacyk Tarnowskich odzyska dawny blask. Jego właściciele nie wykazują żadnego zainteresowania obiektem, dlatego konserwator zabytków złożył wniosek o wywłaszczenie. Trafił on na biuro prezydenta Krakowa we wrześniu.

- Trzeba rozeznać sytuację własnościową. Sytuacja jest skomplikowana, jest utrudniony kontakt z właścicielami. Dopiero po wykonaniu tych czynności można będzie powiedzieć na ile realna jest opcja wywłaszczenia. - mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta.

Na razie sprawą Pałacu Tarnowskich zajmuje się krakowska prokuratura rejonowa , która bada, czy nie popełniono przestępstwa, doprowadzając Pałac do fatalnego stanu. Wniosek do prokuratury złożył Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Nieoficjalnie mówi się, że właściciel po prostu dąży do tego, by budynek się rozpadł. Reporterce Radia Kraków udało się skontaktować z pełnomocnikiem właściciela budynku. Mecenas Paweł Sikora przekazał nam jedynie, że jego klient zamierza sprzedać budynek i nie godzi się na przekazywanie do mediów szerszych informacji. Działanie właściciela jest zaskakujące. Chce sprzedać budynek, ale nie zabezpiecza go przed dewastacją, przez co traci on na wartości.




Remont obiektu może kosztować co najmniej kilka milionów złotych. Urzędnicy obawiają się, że jeśli w ciągu kilku lat nie zostanie przeprowadzony, budynek rzeczywiście się rozpadnie.



(Aleksandra Ratusznik/ko)


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię