- A
- A
- A
Jak przetrwać remont ulicy Mogilskiej? PORADNIK
Poważne utrudnienia na ulicy Mogilskiej w Krakowie. Zaczęła się kolejna faza wielkiego remontu najważniejszej trasy z centrum miasta do Nowej Huty. Drogowcy zamknęli torowisko tramwajowe między rondami Mogilskim a Czyżyńskim. A ulica Mogilska jest zwężona do jednego pasa w obu kierunkach. Skalę tego remontu można porównać do budowy Ronda Ofiar Katynia sprzed kilku lat. Z tą różnicą, że tym razem poważne utrudnienia będą dotyczyły także pasażerów komunikacji miejskiej. Tramwaje numer 4, 10 i 52 pojadą przez Aleję Pokoju. 5 i 9 zostaną zawieszone. Między rondami Mogilskim a Czyżyńskim będą zaś kursowały autobusy zastępcze. Utrudnienia potrwają, z pewnymi modyfikacjami, co najmniej do końca tego roku.Jak przetrwać remont ulicy Mogilskiej?
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 5
Od dwóch dni trwają poważne utrudnienia na ulicy Mogilskiej. Między Rondami Mogilskim a Czyżyńskim nie kursują tramwaje. Zamiast nich podróżni musza korzystać z zastępczego autobusy 704. Do tego dochodzą utrudnienia dla kierowców, bo Mogilska jest zwężona do jednego pasa w każdym kierunku.
Co ciekawe, pasażerów z ulicy Mogilskiej w Krakowie wożą warszawskie, a nie krakowskie autobusy. Na linii zastępczej numer 704 kursują żółto-czerwone pojazdy sprowadzone ze stolicy.
Podróżnym warszawskie kolory nie przeszkadzają, bo przynajmniej rzucają się w oczy. Problem jest inny. Autobusy są zbyt krótkie i w godzinach szczytu jest w nich tłoczno. Poza tym brakuje w nich automatów biletowych. Kupno biletu jest więc mocno utrudnione.
Skąd warszawskie autobusy na ulicach Krakowa? Żeby uzyskać odpowiedź, trzeba sięgnąć do 2012 roku. Wtedy ówczesna dyrekcja Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu podpisała umowę na remont Mogilskiej. W umowie jest zaznaczone, że to wykonawca remontu, czyli firma Budimex ma zorganizować komunikację zastępczą. Wykonawca wybrał do tego firmę Mobilis. Okazało się jednak, że Mobilis nie ma w Krakowie wystarczającej liczby autobusów i musi je sprowadzić ze stolicy. W dodatku nie ma też autobusów przegubowych, a jedynie krótkie, 10-metrowe. W efekcie pasażerowie muszą się mieścić w krótkich autobusach.
Obecna dyrekcja ZIKiT-u zapowiada, że po feriach, w razie potrzeby, postara się o kolejne. Zapowiada też, że przy następnych remontach, nie będzie już zlecania organizacji transportu zastępczego firmom budowlanym. ZIKiT będzie to robił we własnym zakresie.
Przeczytaj: Ul. Mogilska: sprawdź zmiany w komunikacji miejskiej
JAK PRZEŻYĆ REMONT MOGILSKIEJ? Dobre rady drogowców i policjantów, do których warto się zastosować, zebrał reporter Radia Kraków:
- Wykorzystaj fakt, że utrudnienia zaczynają się w weekend. Przetestuj nową organizację ruchu i komunikacji miejskiej, zanim w poniedziałek wyjedziesz do pracy czy na uczelnię
- Weź pod uwagę, że zaczynają się ferie. I przez dwa tygodnie nie będzie tak najgorzej. Uczniowie nie dojeżdżają do szkół, więc na ulicach i w pojazdach komunikacji miejskiej będzie luźniej
- Wyjdź z domu wcześniej niż zwykle. Zarówno dojazd samochodem, jak i komunikacją miejską będzie trwał dłużej
- Nie korzystaj z autobusu zastępczego 704, jeśli nie musisz. Zostaw go tylko tym, którzy mieszkają lub pracują na odcinku między rondami Mogilskim a Czyżyńskim (czyli na przykład na Wieczystej). Jeśli dojeżdżasz z lub do Nowej Huty, skorzystaj z tramwajów, które jeżdżą Aleją Pokoju (czyli z linii numer 1, 4, 10, 14, 22 lub 52). Podróż będzie trwała nieco dłużej, ale za to nie utkniesz w korku na Mogilskiej. Ulżysz też pasażerom autobusów zastępczych, bo nie nie będzie w nich takiego tłoku
- Jeśli mieszkasz w Czyżynach, zastanów się, czy nie lepiej podejść kilkaset metrów na Rondo Czyżyńskie i tam wsiąść do tramwaju. Być może to lepsze rozwiązanie, niż tłoczenie się w autobusie zastępczym.
- Jeśli jedziesz samochodem, omijaj – o ile to możliwe - ulicę Mogilską. Autobusy zastępcze będą się zatrzymywały na każdym przystanku. Zablokują więc ruch samochodów. Jeśli będzie ich za dużo, utworzą się gigantyczne korki. Drogowcy polecają objazd przez Stella-Sawickiego, Bora-Komorowskiego, Młyńską, Olszyny i Brodowicza.
- Można też korzystać z Alei Pokoju albo z ulicy Nowohuckiej
- Jeśli mieszkasz lub pracujesz między rondami Mogilskim a Czyżyńskim, zastanów się, czy nie lepiej zostawić auta na parkingu i nie korzystać z komunikacji zastępczej. Wyjazd z uliczek dochodzących do Mogilskiej z pewnością będzie mocno utrudniony.
- Pamiętaj, że najgorzej jest w pierwszych dniach utrudnień. Kierowcy i pasażerowie nie są przyzwyczajeni. A wielu może nie wiedzieć, że coś się zmieniło, bo nie śledzili informacji. Z czasem powinno być łatwiej. W poniedziałek na węzłach przesiadkowych (czyli na rondach Mogilskim i Czyżyńskim) będą dyżurowali pracownicy MPK. U nich w razie potrzeby możesz zasięgnąć informacji (np. z którego przystanku odjeżdżają autobusy zastępcze)
- Pogódź się z tym, że aby było lepiej, najpierw musi być gorzej. Po remoncie tramwajami do Nowej Huty będzie się jeździło szybciej i wygodniej. A Mogilska będzie wyremontowana i gładka jak stół!
(Maciej Skowronek/ko)
Ruszyła przebudowa ulicy Mogilskiej
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 7
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze