- A
- A
- A
Gwałtowne ulewy znów przetoczyły się nad Małopolską
Strażacy interweniowali już ponad sto razy. Najtrudniejsza sytuacja była w powiecie nowosądeckim. W gminie Chełmiec w miejscowości Świniarsko z koryta wystąpiła lokalna rzeka, która podtopiła kilka budynków. W powiecie gorlickim w gminie Łużna strażacy pracują przy wypompowywaniu wody z piwnic. Jak informuje reporterka Radia Kraków, strażacy mają pełne ręce roboty w powiecie tarnowskim. Na terenie gminy Pleśna podtopionych zostało kilka budynków.Sytuacja powodziowa w Mszanie Dolnej
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 12
Po nawałnicy w Chełmcu (fot. Damian Radziak)
Zniszczenia w Kasinie Wielkiej
Podobnie było w Zborowicach. W Brzesku woda zalała niewielki odcinek drogi powiatowej. A w Dąbrowie Tarnowskiej po nawałnicy nieprzejezdne były ulice Jagiellońska i Emilii Plater.
W powiecie tarnowskim tym razem skończyło się na strachu. Intensywne opady deszczu, które przeszły 7 sierpnia nad regionem, spowodowały nieliczne lokalne podtopienia. Wieczorem tarnowscy strażacy interweniowali na terenie gminy Pleśna w Rzuchowej, gdzie woda z zatkanych przepustów dostała się do budynków mieszkalnych czterech gospodarstw i zalała piwnice oraz dojazd do posesji. O pomoc strażaków poprosili także mieszkańcy podtarnowskich Zborowic z obawy przed zalaniem domu. Rodzina część rzeczy wyniosła na wyższe kondygnacje budynku jednak na szczęście do wylania potoku Borowianka nie doszło.
Na terenie gminy Brzesko w Łękach i w Dąbrowie Tarnowskiej tymczasowo zalało drogę powiatową. W powiecie dąbrowskim w Oleśnicy wiatr powalił konar drzewa. Nikomu nic się nie stało.
W nocy z wtorku na środę gwałtowne ulewy przetoczyły się przez okolice Dobczyc. "Tej katastrofy można było uniknąć"- mówią mieszkańcy miejscowości, które ucierpiały najbardziej. W okolicach Dobczyc wylał potok Krzyworzeka, niszcząc drogi i domy w Skrzynce, Stadnikach i Czasławiu.
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 10
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 20
Centrum Szczyrzyca po ulewie
- Do takiej sytuacji by nie doszło, gdyby w porę tę rzekę uregulowano - powiedzieli Radiu Kraków okoliczni mieszkańcy. Podobnie mówią mieszkańcy Mszany Dolnej, przez którą przepływa potok Słomka. Domagają się oni od Zarządu Gospodarki Wodnej podniesienia muru oporowego. Na to brakuje jednak pieniędzy.
Przypominamy: Trwa szacowanie strat po ulewach w Małopolsce
Plany regulacji Krzyworzeki ma z kolei Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Wszystko rozbija się o finanse. Prace na 16 kilometrowym odcinku tej rzeki to koszt kilkudziesięciu milionów złotych.
Sposobem na uchronienie się od skutków nawałnic może być reagowanie na ostrzeżenia, które przekazuje IMGW i centra zarządzania kryzysowego. Ale nawet synoptycy czasem nie są w stanie przewidzieć, jak zachowa się natura. Stąd prognozy nie zawsze się sprawdzają. "Niekiedy ogromna ulewa przychodzi niespodziewanie" - przyznaje Jan Brodowski z Urzędu Wojewódzkiego.
Posłuchaj Jana Brodowskiego
Mieszkańcom trudno poważnie traktować ostrzeżenia właśnie dlatego, że spora część z nich się nie sprawdza. Zawsze jednak, po otrzymaniu takiego komunikatu, w gotowości powinny być służby, czyli powiatowe centra zarządzania kryzysowego i straż pożarna.
(Maciej Skowronek/ko)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 30
Podtopienia w Małopolsce
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 16
Szczyrzyc po nawałnicy (fot. D. Radziak)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 22
Kasinka Mała. Zniszczenia po nawałnicy (fot. Damian Radziak)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 21
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
18:24
Abp Jędraszewski w 40-lecie protestu głodowego w Bieżanowie: „masy wierzących” nie uległy
-
17:27
Topnieje klub radnych PiS w sądeckiej Radzie Miasta
-
17:12
Termalica walczy o utrzymanie przewagi. Relacja minuta po minucie.
-
16:45
W połowie roku gotowa będzie nowa wystawa polska w Muzeum Auschwitz
-
16:13
Tarnów wciąż kocha piłkę ręczną. Młodzież odnosi wiele sukcesów
-
15:50
Alpejski PŚ: Brignone ponownie najlepsza w Sestriere, 19. miejsce Gąsienicy-Daniel
-
14:57
Wyjątkowe miejsce spotkań ludzi z przyrodą. Pięć lat krakowskiej Symbiozy
-
13:58
Pogrom w Meczu Mistrzów. Na trybunach ponad 53 tysięcy kibiców
-
13:56
Tragiczny wypadek w Tatrach. Nie żyje turysta
-
13:26
(NIE)CODZIENNA sztuka w holu Radia Kraków. Te rzeźby wywołują emocje
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze