Choć z przeprowadzonych badań wynika, że mieszkańcy województw małopolskiego i świętokrzyskiego nie różnią się pod kątem deklarowanego udziału w wyborach (ok. 65%), mają zdecydowanie inne preferencje wyborcze. W Małopolskiem przewaga PiS nad PO jest zdecydowana. 25% deklarujących udział w wyborach Małopolan zamierza zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość, a 13% na Platformę Obywatelską. W Świętokrzyskiem PiS i PO uzyskały po 17% wskazań.
Frekwencja jest ważna
Przypomnijmy: Polska podczas wyborów do PE jest podzielona na 13 okręgów wyborczych. Małopolanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego głosują w okręgu wyborczym nr 10, który obejmuje tereny województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. W 2009 wybrano z niego 7 eurodeputowanych : Zbigniewa Ziobrę, Pawła Kowala i Jacka Włosowicza z PIS, Różę Thun i Bogusława Sonika z PO, Joannę Senyszyn z listy Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy i Czesława Siekierskiego z PSL. PiS uzyskało 3, PO 2, Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy i PSL po jednym.
Mandaty zostaną rozdzielone między komitety, które osiągną 5-procentowy próg wyborczy. Głosy oddane na listy w skali kraju będą przeliczane metodą d'Hondta, sprzyjającą dużym ugrupowaniom; dopiero później rozdzielane pomiędzy okręgi w zależności od proporcji głosów oddanych na listę w danym okręgu. W odróżnieniu od wyborów krajowych okręgi wyborcze nie mają przypisanej określonej liczby mandatów. Liczba mandatów przyporządkowana okręgom wyborczym zależy od frekwencji wyborczej w danym okręgu. Ponieważ frekwencja jak na razie zapowiada się wysoka, mandatów w okręgu 10 może być 7. Trzeba przy tym pamiętać, że wyników badania nie można traktować jako prognozy frekwencji w wyborach. Wg TNS Polska faktyczna frekwencja jest wyższa niż udział osób, które deklarują zdecydowaną chęć udziału w wyborach, ale niższa niż łączne potraktowanie odpowiedzi "zdecydowanie i raczej tak". Poza tym preferencje wyborcze mogą się jeszcze zmienić w czasie.
W okręgu 10 spośród badanych, którzy zamierzają głosować w wyborach, ponad jedna trzecia (36%) nie jest zdecydowana, na kogo zagłosuje.
Na kogo zagłosujemy?
23% deklarujących udział w wyborach w okręgu 10 zamierza zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość, 14% na Platformę Obywatelską, 7% na PSL i 5% na Twój Ruch Europa Plus. W badaniu SLD uzyskało 4% wskazań, a Polska Razem Jarsoława Gowina 3%, Solidarna Polska 3%, natomiast Nowa Prawica - 2%.
W Małopolsce preferencje wyglądają następująco: 25% deklarujących udział w wyborach Małopolan zamierza zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość, 13% na Platformę Obywatelską, 6% na PSL i 6% na Twój Ruch Europa Plus. SLD uzyskało 3% wskazań, a Polska Razem Jarosława Gowina 4%, Solidarna Polska 3%, natomiast Nowa Prawica - 2%.
Zobacz też: Małopolanie nie znają swoich europosłów SONDAŻ
Zdecydowaną chęć udziału w wyborach w okręgu 10 potwierdziła jedna trzecia badanych (33%). Mniej więcej tyle samo osób (32%) jest mniej zdecydowanych w swych deklaracjach.
Do wyborów nie zamierza iść 24% badanych, w tym 10% jest zdecydowanych nie oddać głosu, a 14% osób zadeklarowało, że raczej nie weźmie udziału w głosowaniu.
Co dziesiąty uczestnik badania (11%) nie jest pewny swojego udziału wyborach.
Przeczytaj: Bogdan Klich: "PiS ma przewagę, ale to się zmieni"