Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Długi weekend majowy w Małopolsce. PROPOZYCJE

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2014.04.29 10:49 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:27 )
Trwa długi weekend. Ci, którzy wzięli w piątek wolne, mają przed sobą cztery dni odpoczynku. Na tych, którzy na urlop nie wyjechali z Małopolski, czeka sporo atrakcji.

Majówka w sądeckim skansenie
Wiosna w Krynicy


1 i 3 maja. Harmonogram obchodów w Krakowie - KODY MIASTA


Długi weekend majowy w Tarnowie - ZOBACZ

Górale zapraszają w Tatry na długi weekend majowy - KODY MIASTA

Sądecczyzna zaprasza na majówkę - KODY MIASTA

Majówka w Małopolsce Zachodniej
1 maja to Międzynarodowe Święto Pracy. W Polsce świętujemy go właściwie od końca XIX wieku, ale świętem państwowym i jednocześnie dniem wolnym od pracy jest od 1950 roku. W tym roku również 1 maja mija 10 lat przynależności Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji rusza Festiwal Funduszy Europejskich „Wstęp wolny”. Bezpłatnie swoje zbiory udostępnią muzea w Krakowie, Chrzanowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Dąbrowie Tarnowskiej. W Krakowie na bezpłatne oglądanie zbiorów zaprasza m.in. Muzeum Etnograficzne, Muzeum Armii Krajowej oraz MOCAK. Więcej o akcji znajdą Państwo TUTAJ .
W Święto Pracy Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na coroczny "SPACER", czyli festiwal prezentujący różnorodne formy tańca, szczególnie zaś skupiający się na tańcu współczesnym i improwizacji. Harmonogram imprezy znajduje się TUTAJ .

Podczas wizyty w Nowej Hucie warto zajrzeć do Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje Nowej Huty na Os. Słonecznym. Oprócz stałej ekspozycji zobaczyć tam można wystawę "Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej". Zaskoczyć może koncepcja plastyczna autora wystawy, Piotra Urbanika. Nowohucką historię pokazuje, nawiązując do estetyki... komiksu. Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej

2 maja to święto Flagi Narodowej. Wprowadzono je na mocy ustawy z 2004 roku. W wielu oknach naszych domów i instytucjach zawisną polskie flagi. Flagi rozdawane będą też w centralnych punktach różnych miast Małopolski, m.in.: Krakowie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej, Wadowicach, Bochni, Nowym Sączu i Chrzanowie.

Forum Młodych Ludowców Województwa Małopolskiego i PSL zaprasza wszystkich mieszkańców Małopolski na wspólne świętowanie dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej:
8:00 - w Dąbrowie Tarnowskiej, przed Urzędem Miasta
9:00 - w Tarnowie, Rynek

10:00 - w Wojniczu, Rynek

11:00 - w Brzesku, Rynek

12:00 - w Bochni, Rynek

12:30 - w Suchej Beskidzkiej, Rynek

13:00 - w Myślenicach, Rynek

13:00 - w Nowym Sączu, Rynek

13:45 - w Wadowicach, Rynek

15:00 w Limanowej, Rynek

W Krakowie biało-czerwone flagi będzie rozdawał o godz 12 na Starym Kleparzu poseł PIS Andrzej Duda
2 maja to też otwarcie festiwalu Off Plus Camera, który jest stałym punktem na mapie wszystkich kinomaniaków, nie tylko z Polski, ale i zagranicy. Na program tegorocznej edycji złożą się cykle poświęcone najciekawszym produkcjom z całego świata. W czasie tegorocznej edycji Festiwalu projekcje filmowe odbędą się również na wodzie i na dachach krakowskich kamienic. Święto niezależnego kina potrwa do 11 maja. KODY MIASTA
Przed nami także święto Konstytucji 3 maja. Z tej okazji wokół krakowskich Plant przejedzie specjalny patriotyczny tramwaj. To akcja zorganizowana w ramach programu "Młodzież pamięta". W tramwaju mieszkańcy i turyści wspólnie z młodzieżą będą mogli zaśpiewać polskie pieśni historyczne i patriotyczne. W pojeździe będzie można otrzymać patriotyczne materiały, które uczniowie szkół krakowskich będą także rozdawać na Rynku Głównym i ulicach Starego Miasta.
W 223 rocznicę podpisania majowej Konstytucji nie mogło w Krakowie zabraknąć Lekcji Śpiewania . To już 52 edycja tej akcji. Odbędzie się na Małym Rynku o godzinie 17. Śpiewniki można pobrać ze strony Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki .
Koncert pieśni patriotycznych organizuje także Filharmonia Krakowska. Zaśpiewa chór Filharmonii oraz Krakowska Młoda Filharmonia. Początek o godzinie 18.

Podczas majówki w mieście można przeznaczyć chwilę na zapoznanie się z Literacką Mapą Krakowa. Przypominamy, że Kraków został wliczony do Miast Literatury UNESCO. Mapa, w wersji polskiej i angielskiej, dostępna będzie m.in. w punktach InfoKraków. W ramach zwiedzania literackiego Krakowa nie można zapomnieć o tzw. "kodach miasta". Na krakowskich Plantach pojawiło się 50 literackich ławek. Radio Kraków objęło patronat nad wydarzeniem. KODY MIASTA

W trakcie majowego weekendu proponujemy również odwiedzenie krakowskich kopców – pieszo lub rowerowo. W Radiu Kraków w audycji Przed Hejnałem Sylwia Paszkowska gościła miejskiego przewodnika, Stanisława Jarosa. Zaproponował on kilka ciekawych tras po czterech kopcach oraz opowiedział o faktach i legendach z nimi związanych. ZOBACZ
Krakowianom przypominamy o zmianach w komunikacji miejskiej w dniach 1-4 maja. 1 maja oraz 3 maja (czwartek, sobota) obowiązywać będą świąteczne rozkłady jazdy bez dodatkowych ograniczeń, natomiast (piątek) obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy. Ponadto zostaną uruchomione dodatkowe kursy w godzinach porannych na liniach aglomeracyjnych 202, 203, 213, 222, 253, 263 i 283. Linie nocne w okresie od nocy 30 kwietnia/ 1 maja (środa/czwartek) do nocy 3/4 maja (sobota/niedziela) funkcjonować będą tak jak w weekendy. Od 1 maja zostanie zwiększona częstotliwość kursowania linii 134 w soboty i święta do 15 min w godzinach ok. 9:00–18:30.



Zobacz:Szlakiem krakowskich kopców. KONKURS



RK/mat. prasowe/ew/bk
Majówki przed laty/fot: www.audiovis.nac.gov.pl

Haftu lachowskiego, malowania na szkle i pieczenia kukiełki mogą nauczyć się dziś ci, którzy pierwszy dzień maja postanowili spędzić w Sądeckim Parku Etnograficznym.
WAKACJE2012 - Schroniska - Turbacz
Wakacje 2012 - Osobliwe miejsce: Czakram Niepołomice
WAKACJE ZE SMAKIEM - TRASA DOLINĄ PRĄDNIKA
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię