- A
- A
- A
Co smog zrobił krakowskim zabytkom
Smog niszczy nasze zabytki, alarmują konserwatorzy dział sztuki. Problem osadzającej się sadzy i wnikających w tynki i kamień siarczanów i substancji toksycznych, dotyczy szczególnie ścisłego centrum Krakowa.
Szczególnie niebezpieczne są związki, które powstają w wyniku spalania węgla: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki i związki azotu. Pod wpływem tych związków powstają charakterystyczne białe plamy, zacieki i powolne niszczenie tynków.
Skutki wpływu zanieczyszczonego powietrza na architekturę w Krakowie są trudne do oszacowania, problem najbardziej odczuwalny jest w ścisłym centrum miasta, gdzie smog jest największy, przyznaje Monika Bogdanowska z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, konserwator dzieł sztuki. Jak dowiedziało się Radio Kraków, skuteczna ochrona zabytków w takiej sytuacji jest bardzo ciężka. Ochrona przed osadzaniem się sadzy szczególnie trudna jest w przypadku architektury drewnianej.
Konserwatorzy dzieł sztuki przyznają także, że problem smogu może powolnie niszczyć także zbiory i kolekcje muzealne, wszędzie tam gdzie nie zostały wprowadzone specjalne zabezpieczenia ograniczające dostęp powietrza z zewnątrz.
Podobny problem ma Florencja. Właśnie tam tworzy pewien artysta, który bezsilność na taki stan postanowił zamienić w sztukę. W 2011 roku zaczął zbierać wszystko to, co osadza się na pomnikach, budynkach i ulicach. w jego bardzo zabrudzonym mieście. Warstwy zanieczyszczeń służą artyście jako farb.
Mieszkańcy Krakowa także chcą walczyć o czyste powietrze i nie pozostają obojętni. W piątek organizują antysmogowy marsz żałobny, który wyruszy jutro o godzinie 18.00 z Rynku Głównego pod Urząd Miasta.
Czytaj także: Antysmogowa kampania w Krakowie wystraszy turystów?
Czytaj także: Krakowianie przeciwni smogowi. Marsz w Krakowie
Czytaj także: Kraków: Będzie pełen zakaz węgla i drewna. A jednak!
( Malgorzata Nieciecka /dw)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
09:42
Patryk Letkiewicz: Bardzo się cieszę, że mogłem zagrać przy takiej publiczności
-
09:02
Krakowscy policjanci zlikwidowali narkotykowe laboratorium na Śląsku
-
08:15
Rafał Komarewicz: Liczyliśmy na merytoryczną dyskusję prezydentów, a było spotkanie, żeby sobie zrobić zdjęcie
-
07:36
Sam Fender - People Watching
-
07:21
W Polsce jest prawie 300 tysięcy dłużników-gapowiczów. Najmłodsi mogą mieć z tego powodu spore problemy
-
06:56
Trzy lata temu Putin rozpoczął pełnoskalową wojnę na Ukrainie. Kraków będzie żółto-niebieski
-
06:29
Pogoda w Małopolsce stabilizuje się na lekkim plusie. W całym regionie może padać
-
06:10
Aktualności komunikacyjne 24.02
-
06:08
Fatalny weekend w Tatrach. To była prawdziwa plaga wypadków, niestety jeden był śmiertelny
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze