- A
- A
- A
Co smog zrobił krakowskim zabytkom
Smog niszczy nasze zabytki, alarmują konserwatorzy dział sztuki. Problem osadzającej się sadzy i wnikających w tynki i kamień siarczanów i substancji toksycznych, dotyczy szczególnie ścisłego centrum Krakowa.
Szczególnie niebezpieczne są związki, które powstają w wyniku spalania węgla: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki i związki azotu. Pod wpływem tych związków powstają charakterystyczne białe plamy, zacieki i powolne niszczenie tynków.
Skutki wpływu zanieczyszczonego powietrza na architekturę w Krakowie są trudne do oszacowania, problem najbardziej odczuwalny jest w ścisłym centrum miasta, gdzie smog jest największy, przyznaje Monika Bogdanowska z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, konserwator dzieł sztuki. Jak dowiedziało się Radio Kraków, skuteczna ochrona zabytków w takiej sytuacji jest bardzo ciężka. Ochrona przed osadzaniem się sadzy szczególnie trudna jest w przypadku architektury drewnianej.
Konserwatorzy dzieł sztuki przyznają także, że problem smogu może powolnie niszczyć także zbiory i kolekcje muzealne, wszędzie tam gdzie nie zostały wprowadzone specjalne zabezpieczenia ograniczające dostęp powietrza z zewnątrz.
Podobny problem ma Florencja. Właśnie tam tworzy pewien artysta, który bezsilność na taki stan postanowił zamienić w sztukę. W 2011 roku zaczął zbierać wszystko to, co osadza się na pomnikach, budynkach i ulicach. w jego bardzo zabrudzonym mieście. Warstwy zanieczyszczeń służą artyście jako farb.
Mieszkańcy Krakowa także chcą walczyć o czyste powietrze i nie pozostają obojętni. W piątek organizują antysmogowy marsz żałobny, który wyruszy jutro o godzinie 18.00 z Rynku Głównego pod Urząd Miasta.
Czytaj także: Antysmogowa kampania w Krakowie wystraszy turystów?
Czytaj także: Krakowianie przeciwni smogowi. Marsz w Krakowie
Czytaj także: Kraków: Będzie pełen zakaz węgla i drewna. A jednak!
( Malgorzata Nieciecka /dw)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:42
Inwestycje drogowe, remont rynku i prace w szkołach. Dąbrowa Tarnowska ma budżet na 2025 r.
-
07:21
Czy mężczyźni i kobiety w taki sam sposób postrzegają Święta?
-
07:06
Kilkudziesięciu Ocalałych przyjedzie na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz
-
06:49
Cis, jemioła, gwiazda betlejemska... Niektóre rośliny mogą być niebezpieczne dla zwierząt
-
06:31
W poniedziałek będzie pochmurno, na południu Małopolski może spaść śnieg
-
06:17
Konsultacje ws. Strefy Czystego Transportu w Krakowie potrwają dłużej
-
20:41
Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1549 22.12.2024
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze