Przeczytaj o akcji Świadkowie 25-lecia
Jedynie 15% ankietowanych uważa, że UE pogorszyła jakość życia w regionie oraz pozycję Polski na świecie. Najwięcej euroentuzjastów jest wśród ludzi młodych, do 30. roku życia. Najbardziej rozczarowane jest starsze pokolenie. Pozytywne zmiany dostrzega jedynie 35% respondentów. Nie bez znaczenia jest też wykształcenie. Zmiany pozytywnie oceniło 73% badanych z wykształceniem wyższym. Wśród osób z wykształceniem zawodowym odsetek ten wynosił 28%.
Profesor Arkady Rzegocki o sondażu RK: "Przed młodymi stoją abitniejsze cele"
Również ocena ostatnich 25 lat wolnej Polski zależy od wieku i wykształcenia pytanych mieszkańców regionu. Ci młodsi i lepiej wykształceni pozytywnie ocenią transformacje ustrojową. Ponad połowa dwudziestokilkulatów uważa, że ich rodzinom żyje się teraz lepiej niż 25 lat temu. Jednak wielu z tych, którzy ponieśli największe koszty transformacji, jest rozczarowanych. Jedynie 30% 60-latków uważa, że ich poziom życia się poprawił.
Badanie zrealizowano od 12 do 14 lutego 2014 roku wśród pełnoletnich mieszkańców województw małopolskiego i świętokrzyskiego. W badaniu wzięło udział 1200 osób, w tym 700 z województwa małopolskiego.
Zobacz też: Eurowybory: w Małopolsce PiS miażdży PO. SONDAŻ
Zobacz też: Małopolanie nie znają swoich europosłów SONDAŻ
RK