- A
- A
- A
Najwyższa palma ma prawie 38 metrów! Rekord z 2011 roku pobity...
Tłumy turystów, setki palm, w tym kilkadziesiąt najwyższych w Polsce. Po raz 61. w Lipnicy Murowanej odbył się konkurs Palm i Rękodzieła Artystycznego. Swoje prace na lipnicki rynek przynieśli zarówno doświadczeni twórcy oraz ci najmłodsi, którzy w przyszłości będą podtrzymywać lokalną tradycję wykonywania palm. W tym roku padł rekord wysokości palmy. Andrzejowi Gorylowi wraz z rodziną udało się uwić palmę o wysokości blisko 38 metrów. Rekord został pobity o ponad metr.W Lipnicy Murowanej po 8 latach padł nowy rekord. 37 metrów i 78 centymetrów - tyle mierzy najwyższa palma zakwalifikowana do 61. Konkursu Palm Lipnickich i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Jej autorem jest Andrzej Goryl, 21-latek z Lipnicy. Jak przyznaje rekordzista - palma waży około 400 kilogramów.
Jak mówił dziennikarzom Andrzej Goryl, z roku na rok konstruował na konkurs coraz wyższe palmy, aż w końcu udało mu się pobić rekord. Prace nad palmą – wyjaśnił – trwały od kilku miesięcy; pomagała mu cała rodzina - siostra wykonywała kwiaty z bibuły. „Teraz jest wielka radość” - zaznaczył.
Andrzej Goryl podczas przygotowań do konkursu - fot: Marek Lasyk
Wczesnym rankiem na rynku rozpoczęło się mierzenie, ocena i stawianie wielkanocnych kompozycji. Największe, mierzące ponad 20 metrów muszą być oparte o drzewa. Gigantyczne konstrukcje wykonane bez użycia drutów i gwoździ muszą być ustawione ręcznie, bez pomocy dźwigów i innych urządzeń mechanicznych. Wiele palm to efekt kilku tygodni pracy całych rodzin.
Do tegorocznej rywalizacji zgłoszono 48 palm w czterech kategoriach: oprócz najwyższych, mierzących powyżej 22 metrów, także wysokich: od 14 do 22 metrów - w tej kategorii Grand Prix zdobyła konstrukcja Jakuba Machała i Konrada Urbańskiego z Lipnicy Górnej.
W kategorii palm średnich (od 7 do 14 m) główna nagroda przypadła Iwonie i Mateuszowi Machałom z Lipnicy Murowanej, a w kategorii palm małych (od 3 do 7 m) Grand Prix otrzymało Przedszkole Samorządowe w Rajbrocie.
Na lipnickim rynku zaprezentowano też 122 palmy nieprzekraczające 3 metrów, wykonane przez dzieci.
Palmy oceniane są przez plastyków i etnografów. Liczy się nie tylko wysokość, ale też sposób wykonania i zdobienia, rodzaj tworzywa oraz harmonia kształtu. Klasyczna palma powinna być upleciona wyłącznie z wikliny, zdobiona naturalną roślinnością i kwiatami charakterystycznymi dla pory roku.
Słoneczna wiosenna pogoda sprzyjała konkursowi. Podczas ustawiania palm nie złamała się żadna konstrukcja. Dopisali też turyści, którzy licznie przyjeżdżają na konkurs często z odległych zakątków kraju. Wśród gości tegorocznego konkursu byli m.in. wicepremier Beata Szydło i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Najwyższa palma tegorocznego konkursu. Ma ponad 37 metrów!
Konkurs palm w Lipnicy Murowanej organizowany jest od 60 lat. Jego pomysłodawcą był poeta i wieloletni sołtys wsi, Józef Piotrowski. W ubiegłym roku konkurs wygrali dziadek i wnuk, Daniel Drąg i Andrzej Fielek, których konstrukcja mierzyła prawie 32 metry.
Tuż po Niedzieli Palmowej wykonawcy zabierają palmy z lipnickiego rynku do domów. Z wiklinowych witek robią krzyże, które w Wielki Piątek wbijają na granicach pól uprawnych, a także zawieszają na domach i stodołach. Wierzą, że krzyże wykonane z wielkanocnych palm chronią przed nieszczęściami.
Przypomnijmy, że do tej pory najwyższa w historii konkursu palma mierzyła 36 metrów i 4 centymetry. Rekord padł w 2011 roku.
Magdalena Zbylut-Wiśniewska/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:11
Co zostawią po sobie populiści? Wielkie budowy, absurdalne projekty i Państwo Środka
-
20:10
Niedosyt przy Reymonta. Wisła dzieli się punktami ze Stalą Rzeszów
-
19:19
Bardzo trudne warunki na małopolskich drogach! Pada śnieg, jest ślisko
-
18:35
Czy jesteśmy niebinarni jak motyle?
-
17:42
Bruk-Bet gromi rywali w Kołobrzegu. Cztery gole Kacpra Karaska!
-
21:05
Jak rozmawiać z nastolatkami o narkotykach?
-
14:05
W pomaganiu ważna jest ciągłość
-
14:05
Łucja Malec - Kornajew pokazuje swój Kraków
-
14:05
Seniorzy ją rozczulają
-
14:05
Stara się leczyć traumę transgeneracyjną
-
14:05
Wystawia sztuki na osiedlach, na klatkach schodowych, w oknach, by być bliżej ludzi
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze