Edytuj
share
49 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie 1389. 27.03.2020. RELACJA
Do 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. Tylko wczoraj odnotowano 170 nowych zakażeń - to największy wzrost od początku epidemii.
Fot. Marek Lastk
11.34 - Cztery osoby, które w Lipnicy Wielkiej (małopolskie) przejechały samochodami terenowymi przez granicę państwową ze Słowacją, zostały ukarane 500 zł mandatami i zostały poddane kwarantannie domowej – poinformowała PAP w piątek mjr Dorota Kądziołka, rzecznik prasowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
11.26 - Samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie zdecydował o przedłużeniu co najmniej do 12 kwietnia ograniczeń w kursowaniu pociągów. Od poniedziałku zawieszona zostanie także większość połączeń na odcinku Kraków Główny - Kraków Lotnisko. WIĘCEJ
11.21 - W laboratoriach w Polsce przebadano dotąd 34 067 próbek pod kątem wykrycia koronawirusa. 1 244 z nich dało wynik pozytywny, a 32 823 negatywny – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu doby wykonano ponad 4,5 tys. testów.
11.16 - W odpowiedzi na najnowsze badanie pracowni CBOS, w którym prawie połowa młodych respondentów nie widzi większego zagrożenia w trwającej epidemii koronawirusa, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży apeluje do ludzi młodych w całej Polsce, aby nie bagatelizowali zagrożenia w jakim znaleźliśmy się jako społeczeństwo.
11.11 - Nie wszyscy respektują ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią. Do sądu w Oświęcimiu trafi wniosek o ukaranie trzech mieszkańców Zatora, którzy mimo zakazu zgromadzeń, pili przed blokiem alkohol. Mężczyzn pijących piwo i wódkę na ławce przed blokiem zauważył patrol policji. Funkcjonariusze wylegitymowali "biesiadników" i nałożyli na nich mandaty za picie alkoholu w miejscu publicznym i złamanie zakazu zgromadzeń. Ponieważ mężczyźni odmówili ich przyjęcia, sprawa trafi do sądu.
11.08 - Jeden z kierowców autobusów jest zarażony koronawirusem – powiedział w piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Poinformował, że prawdopodobnie część pracowników, która miała z nim kontakt będzie musiała pójść na kwarantannę.
10.48 - Zamek Królewski na Wawelu jest kolejną instytucją kulturalną, która na czas epidemii przeniosła swoje działania do Internetu. W ramach akcji "Przez dziurkę od klucza" publikuje na swoim facebookowym profilu krótkie filmy, umożliwiające wirtualne zwiedzanie.
10.46 - Polskie teatry i opery pomagają służbom medycznym m.in. udostępniając szwalnie na szycie masek ochronnych - poinformowało w piątek MKIDN. W liście z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podziękował społeczności teatralnej za zaangażowanie w walkę z epidemią.
10.37 - Do 44 wzrosła liczba zmarłych we Włoszech lekarzy, którzy byli zakażeni koronawirusem - ten nowy bilans podała w piątek krajowa federacja lekarska. Kolejny zgon zanotowano w Bergamo w Lombardii na północy kraju, czyli w ognisku epidemii.
10.31 - Ruch na drogowych przejściach na granicy z Niemcami i Czechami będących w nadzorze Nadodrzańskiego Oddziału SG odbywa się na bieżąco. Od północy Polacy wracający do kraju, nawet pracujący na co dzień za granicą, są kierowani na 14-dniową kwarantannę. Nie muszą jej odbywać m.in. kierowcy transportu kołowego.
10.24 - 9270 litrów alkoholu, pochodzącego z przemytu, pomorska Krajowa Administracja Skarbowa przekazała Szpitalowi Zakaźnemu w Kościerzynie (Pomorskie). Alkohol zostanie wykorzystany do dezynfekcji.
10.23 - Około 4,8 tys. obywateli Ukrainy wracających do swojego kraju odprawionych zostało minionej nocy pieszo na przejściach granicznych w Dorohusku i Hrebennem (Lubelskie) – poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, por. Dariusz Sienicki.
10.08 - Osoby cierpiące na astmę i alergiczny nieżyt nosa są bardziej narażone na skutki zakażenia koronawirusem. Tacy pacjenci nie powinni przerywać zalecanej terapii, bo to zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 – wyjaśnia prof. Marek Jutel, prezydent Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI).
12.08 - Sejm wznawia obrady - posłowie zajmą się ustawami związanymi z koronawirusem. W czasie obrad przedstawiony zostanie rządowy projekt pakietu antykryzysowego. To między innymi rozwiązania skierowane do przedsiębiorców. Procedowane maja też być zmiany w czternastu ustawach dotyczących ochrony zdrowia.
12.03 - W Iranie o 2 926 wzrosła liczba infekcji koronawirusem w ciągu ostatniej doby; przybyły też 144 ofiary śmiertelne - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur. Od początku epidemii w kraju wykryto już 32 332 zakażenia, 2 378 osób zmarło.
11.57 - Ograniczyliśmy do minimum prowadzenie przez PSP czynności kontrolno-rozpoznawczych - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. Chodzi o prowadzenie planowych kontroli przeciwpożarowych, a także odbiory, opinie i operaty.
11.51 - Lotos przekaże 2 mln zł na paliwo dla 19 jednoimiennych szpitali zakaźnych w całej Polsce - poinformowała w piątek spółka. Wskazała, że chodzi o placówki wyznaczone przez resort zdrowia dla pacjentów chorych na COVID-19, a akcja jest współkoordynowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.
11.42 - Krakowska policja sprawdza liczbę pasażerów w pojeździe. fot: Policja
7.20 - UE musi wzmocnić walkę z fake newsami w kontekście pandemii koronawirusa, gdyż zagrażają one bezpieczeństwu naszych obywateli – poinformowała w czwartek na konferencji w Brukseli szefowa KE Ursula Von der Leyen.
7.18 - W Niemczech z powodu koronawirusa zmarły do tej pory 253 osoby - przekazał w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 55 w porównaniu z czwartkiem i największy dotychczas dobowy wzrost liczby zgonów.
7.12 - Od północy w piątek osoby, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju przekraczają granicę, po znalezieniu się w Polsce są obejmowane czternastodniową kwarantanną. Więcej
Relacja z 26.03.2020 r.
Relacja z 25.03.2020 r.
Relacja z 24.03.2020 r.
Relacja z 23.03.2020 r.
Relacja z 22.03.2020 r.
Relacja z 21.03.2020 r.
Relacja z 20.03.2020 r.
Relacja z 19.03.2020 r.
Relacja z 18.03.2020 r.
Relacja z 17.03.2020 r.
Relacja z 16.03.2020 r.
Relacja z 15.03.2020 r.
Relacja z 14.03.2020 r.
PAP/IAR/RK
8.47 - Resort podał, że 23 nowe przypadki dotyczą: czterech osób z woj. wielkopolskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, trzech osób z woj. podlaskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego oraz dwóch osób z woj. kujawsko-pomorskiego.
8.45 - Witold Kozłowski: W nadzwyczajnych sytuacjach musimy korzystać z nadzwyczajnych rozwiązań
8.39 - Ministerstwo Zdrowia: 23 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie 1244.
08.30 - Szpital Żeromskiego w Nowej Hucie podsumował akcję zbierania pieniędzy na sprzęt. Prawie dwa tysiące darczyńców przekazało w sumie prawie 740 tysięcy złotych! Dzięki temu udało się kupić trzy urządzenia wspomagające oddychanie. Są sprowadzane z Nowej Zelandii i powinny dotrzeć do szpitala na początku kwietnia. Oprócz tego zamówiono między innymi 20 reduktorów, 20 dozowników tlenu i przenośny sprzęt do USG. Szpital cały czas prosi również o wsparcie w postaci przekazywania sprzętu chroniącego przed zakażeniem - między innymi kombinezonów, maseczek i przyłbic oraz środków dezynfekujących. Dokładna lista potrzebnych artykułów można znaleźć na profilu facebookowym nowohuckiej lecznicy.
8.25 - Kraków kontynuuje akcję podświetlania obiektów miejskich w geście solidarności z krajami, które najmocniej dotknięte są epidemią koronawirusa. Jak podał Urząd Miasta w piątek Tauron Arena Kraków zostanie podświetlona w barwach Hiszpanii, Centrum Kongresowe ICE w barwach Niemiec, a kładka o. Bernatka - w narodowych barwach Francji. Więcej
8.18 - 20 przyłbic ochronnych trafi dziś do szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie w ramach akcji zorganizowanej w mediach społecznościowych "Druk 3D dla szpitali".
8.17 - Ratownicy z tarnowskiego pogotowia ratunkowego proszą o przekazywanie maseczek oraz innego sprzętu ochrony osobistej. Jak podkreśla rzecznik Krzysztof Krzemień - nie chodzi o zbiórkę pieniędzy, bo tarnowskie pogotowie je ma, ale jest też problem z zakupieniem takiego sprzętu. Dlatego ratownicy apelują szczególnie do osób, które mogłyby przekazać maseczki, przyłbice, kombinezony czy gogle.
8.03 - Na jedynym otwartym na Podkarpaciu przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej w piątek rano kierowcy tirów na wyjazd z Polski czekają dziewięć godzin, a około 17 godzin na wjazd do naszego kraju.
8.02 - Rozwiązania zawarte w rządowym projekcie nowelizacji o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 są wystarczające dla ochrony szeroko pojętej służby zdrowia – wynika ze stanowiska Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej opublikowanego na stronach.
7.52 - W Stanach Zjednoczonych więcej przypadków koronawirusa, niż w Chinach. Liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 1300 i szybko rośnie. Poza Nowym Jorkiem, gdzie są dziesiątki zakażonych, na mapie USA pojawiają się kolejne ogniska epidemii.
7.49 - Wirus SARS-CoV-2 nie został wykryty we łzach pacjentów i dlatego jest mało prawdopodobne, by się przenosił tą drogą – wynika z najnowszego badania, które publikuje pismo „Ophthalmology”. Więcej
7.45 - Kraków solidarny z Włochami
Odśwież relację
22.59 - Na stan Nowy Jork przypada niemal połowa wszystkich przypadków Covid-19 w USA. Gęstość zaludnienia, masowo przeprowadzane testy, spóźniona reakcja władz miasta i stanu oraz wielu podróżujących przyczyniają się do wyjątkowo szybkiego rozwoju epidemii - podaje w piątek na swym portalu CNN.
W czwartek łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 83 tys. USA, wyprzedzając Chiny, stały się najbardziej dotkniętym pandemią krajem na świecie.
22.51 - Wokalista zespołu rockowego Rammstein Till Lindemann nie jest jednak zakażony koronawirusem - poinformował w piątek wieczorem dziennik "Bild", który kilkanaście godzin wcześniej podał, że artysta jest zainfekowany i przebywa na oddziale intensywnej terapii.
22.34 - Prezydent Włoch Sergio Mattarella w orędziu do narodu w piątek powiedział, że najstarsze pokolenie płaci "najwyższą cenę" w czasie pandemii. Mówił, że najważniejsze dla demokratycznego państwa jest to, by mogło liczyć na poczucie odpowiedzialności obywateli.
Mattarella oddał hołd osobom, które zmarły w czasie pandemii i przypomniał o ofiarach wśród pracowników służby zdrowia.
22.17 - W piątek uruchomiony został dodatkowy numer Telefonicznej Informacji Pacjenta dla osób dzwoniących z zagranicy w sprawie koronawirusa – podał Narodowy Fundusz Zdrowia.
NFZ otrzymywał sygnały o trudnościach z połączeniem się z bezpłatnym numerem infolinii NFZ 800 190 590 poza Polską. Od teraz osoby korzystające z usług zagranicznych operatorów mogą zadzwonić pod całodobowy numer: (+48) 22 125 66 00
22.10
22.03 - Zgodnie z piątkowymi danymi Ministerstwa Zdrowia, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 168 osób. Łączny bilans wynosi 1389 osób, z których 16 zmarło.
W poniedziałek liczba nowych zakażeń wynosiła 116, we wtorek - 152, w środę – 151, w czwartek – 170. W piątek po godz. 21 było 168 nowych przypadków. Najwięcej potwierdzonych zakażeń jest obecnie w woj. mazowieckim – 318, a najmniej w woj. podlaskim – 17.
21.58 - Wojewoda będzie mógł zmienić zasady selektywnej zbiorki odpadów, tzn. zmniejszyć liczbę frakcji w zależności od potrzeb lub uznać wszystkie powstające odpady za nieposegregowane - wynika z przepisów tzw. tarczy antykryzysowej. Nowe przepisy będą miały zastosowanie w sytuacji, kiedy przez koronawirusa branża odpadowa nie będzie mogła normalnie działać, np. ze względu na mniejszą liczbę pracowników. Chodzi np. o zachorowania, kwarantannę itd.
21.44 - Proszę o to, byśmy nie rozluźniali dyscypliny, bo do zwycięstwa wciąż daleka droga, ale ono nadejdzie - głęboko w to wierzę - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, dziękując Polakom za to, że pozostają w domach w czasie epidemii koronawirusa.
Szef rządu pod swoim wpisem zamieścił zdjęcia wykonane w Warszawie, na której widać puste ulice, aleje i place stolicy.
21.29 - Po wprowadzeniu ograniczeń związanych z Covid-19 na Ukrainie ok. 0,5-0,7 mln ludzi zostało bez pracy - poinformował szef Ukraińskiej Izby Handlowo-Przemysłowej Hennadij Czyżykow. Ogólna liczba osób niezatrudnionych szacowana jest na ok. 2-2,2 mln.
21.10 - W żadnym wypadku nie jest zagrożona wypłata emerytur ani rent; jesteśmy przygotowani - powiedziała w piątek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertruda Uścińska. Dodała, że rozpoczęte zostały także przygotowania do wypłat 13. emerytury.
20.56 - Po tym jak Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek wieczorem o kolejnych 49 potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadkach zakażenia koronawirusem, ogólny bilans wzrósł do 1389.
Resort przekazał, że nowe przypadki dotyczą 27 osób z woj. mazowieckiego, sześciu z woj. zachodniopomorskiego, czterech z woj. wielkopolskiego, czterech z woj. świętokrzyskiego, czterech osób z woj. dolnośląskiego, trzech osób z woj. podkarpackiego oraz jednej z woj. opolskiego.
Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd 1389, z których 16 zmarło.
20.49 - 299 osób zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby z powodu zakażenia koronawirusem - poinformowały w piątek władze francuskiej służby zdrowia. W sumie we Francji na Covid-19 zmarło już 1995 osób.
Piątkowy bilans dzienny oznacza nieznaczny spadek w porównaniu z danymi z poprzedniego dnia.
20.38 - MZ: 49 nowych przypadkówzarażenia koronawirusem; łącznie 1389
20.29 - 345 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych - podał w piątek w raporcie Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Według raportu w całym kraju do tej pory na Covid-19 zmarło 1438 osób.
20.14 - Krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki prof. Marek Rękas oraz Główny Inspektorat Sanitarny rekomendują, aby w związku z epidemią koronawirusa używać okularów zamiast soczewek kontaktowych.
Eksperci podnoszą, że ochrona oczu, tak jak ust i dłoni, może spowolnić szerzenie się wirusów powodujących choroby oddechowe, takich jak SARS-CoV-2.
20.07 - Tradycyjna uroczysta parada wojskowa z okazji urodzin brytyjskiej królowej - znana jako Trooping the Colour - nie odbędzie się w tym roku w tradycyjnej formie w związku ograniczeniami dotyczącymi zgromadzeń publicznych - ogłosił w piątek Pałac Buckingham.
19.58 - Od 27 marca do odwołania, samochody powyżej 7,5 t nie wjadą na Słowację. Zamknięte zostają przejścia graniczne z Polską, Czechami, Węgrami i Austrią - poinformował resort infrastruktury na Twitterze.
19.39 - Dzięki akcji "Lot do domu" pomogliśmy ok. 37 500 Polakom i prawie 400 obywatelom innych państw, a ta liczba stale rośnie - poinformował w piątek na Twitterze resort spraw zagranicznych.
19.25 - W przestrzeni publicznej, w szczególności w internecie pojawia się coraz więcej ofert produktów, m.in. suplementów diety, reklamowanych jako mające właściwości przeciwwirusowe i chroniące przed SARS-Cov-2. GIS ostrzega przed korzystaniem z takich produktów.
19.12 - Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner poinformował, że francuska policja odnotowała 32-proc. wzrost liczby przypadków interwencji w związku z przemocą domową w tygodniu po wprowadzeniu administracyjnego nakazu pozostawania w domu.
19.04 - W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest obecnie ok. 1,7 tys. osób, a ponad 94 tys. objętych jest kwarantanną – podało w piątek wieczorem Ministerstwo Zdrowia.
Resort przekazał, że hospitalizowanych jest 1696 osób. Kwarantanną objęto 94 tys. 297. Zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju jest 161 tys. 859 osób. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 58 tys. 306. Zakażenie potwierdzono dotąd u 1340 osób, 16 z nich zmarło.
18.55 - Epidemia koronawirusa to także akcje społeczne. Od kilku dni niemal codziennie w całej Małopolsce mieszkańcom - głównie osobom starszym - pomagają harcerze. Zaczynało się skromnie od 60 osób, teraz to już ponad 200 wolontariuszy. O pomocnej dłoni harcerzy Marek Mędela rozmawiał z komendantem chorągwi krakowskiej ZHP harcmistrzem Mariuszem Siudkiem. Posłuchaj
10.00 - W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej w czwartek skontrolowano 32,6 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 27,3 tys. na granicy wewnętrznej - z krajami UE – poinformowała w piątek Straż Graniczna.
9.50 - Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu wspiera nauczycieli pracujących zdalnie i otwiera się na zwiedzających w Internecie. Dzięki platformie Google Arts & Culture można obejrzeć główną wystawę "Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia". Na ekranie komputera lub smartfona można obejrzeć przedwojenne archiwalia i wykopaliska archeologiczne. Zdjęciom towarzyszą opisy w języku polskim i angielskim. Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu przygotowało także programy o historii i prawach człowieka dla nauczycieli. Aktualnie Akademia Edukacji Antydyskryminacyjnej z powodu koronawirusa została przekształcona w kurs online.
9.48 - Ponad 700 tysięcy złotych zebrała społeczność akademicka i darczyńcy na rzecz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. To trzy razy więcej, niż zakładał pierwszy cel zbiórki. Największy szpital w Polsce, będący w czasie zagrożenia koronawirusem placówką zakaźną, boryka się z brakami sprzętu oraz niedoborem personelu. Dzięki hojności darczyńców, kupione zostaną dwa zestawy do dezynfekcji sal, a także dodatkowe urządzenia z myślą o zakażonych koronawirusem - mówi Adrian Ochalik - rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej
9.47 - Szyją maseczki, dostarczają za darmo posiłki – wielu Polaków w ostatnich dniach stara się wesprzeć personel medyczny. Aby usystematyzować i skoordynować tę oddolną pomoc naukowcy stworzyli darmową aplikację "Wsparcie dla szpitala". Korzysta z niej już ponad 100 placówek.
Twórcy platformy to grupa informatyków i ekonomistów pracujących w ramach Wirtualnego Instytutu Kryzysowego (WIK), powstałego przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
9.45 - Samorząd lekarski sprzeciwia się kierowaniu obojga rodziców małoletnich dzieci lekarzy do pracy przy zwalczaniu epidemii. Zaś oddelegowywanie lekarzy stażystów oraz lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne powinno być możliwe jedynie za ich zgodą – to jedne z uwag zawartych w stanowisku Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej dotyczącym rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19. Więcej
9.39 - Do pięciu tysięcy złotych grzywny grozi pięciu nastolatkom, którzy wbrew zakazowi spotkali się parku przy ul. Ciepłej w Malborku. Wobec dwóch nieletnich dziewcząt (16 l.) policja skierowała wnioski do sądu rodzinnego.
9.32 - Kierowcy MZK Oświęcim - mogą wyprosić z autobusu pasażerów w razie przekroczenia dopuszczalnej liczby. Pojazdami komunikacji zbiorowej może jechać maksymalnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Kierowca w Oświęcimiu, w razie przepełnienia pojazdu, będzie mógł wstrzymać kurs i poprosić o opuszczenie autobusu nadliczbowych pasażerów. W krakowskiej komunikacji miejskiej kierowcy i motorniczowie nie stosują takich praktyk, bo ze względów bezpieczeństwa nie opuszczają pojazdów. Kontrolą zajmują się inspektorzy lub patrole policji.
9.31 - Cięcia w miejskiej komunikacji w Zakopanem. Od jutra po mieście będzie jeździło mniej autobusów. Zmieniony rozkład jazdy ma obowiązywać do trzynastego kwietnia. W Krakowie natomiast od poniedziałku zwiększy liczbę kursów komunikacji miejskiej. Więcej autobusów i tramwajów pojawi się na większości linii. MPK uruchomi też od poniedziałku dodatkową linie autobusową 704, która będzie kursowała z Czerwonych Maków do Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu. Dyrekcja szpitala zgłaszała, że z powodu ograniczeń, pracownicy mają kłopot z dotarciem do pracy.
9.29 - Po wielu małopolskich miastach, także w Nowym Sączu rozpoczęło się regularne odkażanie miejsc, w których gromadzą się duże grupy ludzi. Specjalne ekipy mają każdego dnia spryskiwać środkiem odkażającym przystanki autobusowe, ławki, kosze na śmieci i chodniki wokół miejsc postoju autobusów. Do dezynfekcji używany jest płyn na bazie alkoholu. Wcześniej wprowadzono codzienne gruntowne odkażanie autobusów, a w ciągu dnia kierowcy dezynfekują w nich specjalnym płynem poręcze i uchwyty.
9.28 - Nie ma żadnych nowych unijnych środków na walkę z koronawirusem; UE zwiększyła elastyczność wydatkowania środków, które Polska i tak miała przyznane w ramach funduszu spójności - mówił w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
9.19 - Nie ma chętnych lekarzy do pracy w tarnowskim centrum kwarantanny zbiorowej. Magistrat zdecydował, że rolę takiego miejsca będzie pełnił internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Udało się zatrudnić personel administracyjny i pielęgniarki. Niestety, pracą w takim miejscy nie był zainteresowany żaden z tarnowskich lekarzy. Odbyliśmy kilkadziesiąt rozmów, niestety bezskutecznych rozmów, by przekonać ich do podpisania umowy - wyjaśnia Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.
9.15 - Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali 126 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W 494 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował w piątek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.
9.01 - Ostatniej doby strażacy działający w 60 granicznych punktach kontroli zmierzyli temperaturę u prawie 21 tys. osób - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.
8.55 - Prawo musi służyć ludziom; terminy procesowe w sądach będą zawieszone - zapewnił w środę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Zaznaczył przy tym, że sprawy pilne nadal będą rozpatrywane przez sądy.
8.49 - Władze woj. małopolskiego sfinansowały zakup nowoczesnego i wydajnego aparatu do diagnostyki laboratoryjnej, który będzie wykorzystywany do testów w kierunku koronawirusa. Pozwoliło to na zwiększenie z 80 do 160 liczby próbek analizowanych w Pracowni Mikrobiologii Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Więcej
14.04 - Ministerstwo Zdrowia: 45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie 1289. 6 nowych przypadków w Małopolsce.
14.00 - Droga Krzyżowa z papieżem na Placu Św. Piotra, Wielki Tydzień w Watykanie bez wiernych.
13.51 - Przygotowaliśmy rozwiązania, które mają sprawić, że przez ten trudny okres przeprowadzimy zarówno pracowników, jak i pracodawców, w miarę możliwości suchą stopą - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Nie zabraknie środków na dostarczenie pomocy tym, którzy spełniają dzisiaj kryteria - dodała.
13.42 - Covid-19 to wielki kryzys zdrowotny, który w wielu krajach świata przekształcił się już w głęboki kryzys gospodarczy; my przygotowaliśmy najwłaściwsze rozwiązanie gospodarcze - mówił w piątek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
13.36 - Na początku kwietnia w zakładzie w Trzebini w ramach Grupy Orlen ruszy produkcja płynu do dezynfekcji powierzchni. Początkowa wielkość produkcji wyniesie do 3 mln litrów na miesiąc. Płyn trafi do sprzedaży hurtowej i instytucji publicznych - podał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
13.29 - 39-latek z miejscowości w gminie Wolbrom zapewniał policjantów, że sumiennie przestrzega zasad kwarantanny, tymczasem jak ustalili funkcjonariusze wychodził z domu na zakupy m.in. po alkohol.
13.22 - Ruszyła akcja, której celem jest produkcja i dostarczenie 2 tys. przyłbic ochronnych dla krakowskich szpitali. Organizatorzy projektu – studenci Collegium Medicum UJ – przekonują, że przyłbicę każdy może zrobić w domu i zachęcają do włączenia się do projektu. WIĘCEJ
13.15 - Premier: deficyt budżetowy nie jest "świętym Graalem", będziemy używać pieniędzy budżetowych do takiego stopnia do jakiego będzie to konieczne, a który zarazem da nam przekonanie co do stabilności naszej polityki fiskalnej i regulacyjnej.
13.03 - Wokalista zespołu rockowego Rammstein, Till Lindemann, z powodu zakażenia koronawirusem znajduje się na oddziale intensywnej terapii – poinformował dziennik „Bild”. Artysta jeszcze 15 marca grał koncert w Moskwie. Po powrocie do Berlina trafił do szpitala z powodu bardzo wysokiej gorączki.
12.56 - Morawiecki: Proszę Sejm, żeby w zgodzie przyjął Tarczę Antykryzysową; musimy działać błyskawicznie, żeby instrumenty działały w najblizszych dniach
12.50 - Brytyjski premier Boris Johnson ma lekkie objawy koronawirusa i poddaje się izolacji, ale nadal będzie kierował rządem - poinformowało w piątek jego biuro na Downing Street.
12.44 - W czasie epidemii koronawirusa prowadzone przez kapucynów Dzieło Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie pomaga bezdomnym: codziennie wydaje kanapki i paczki z żywnością. Organizacja potrzebuje wsparcia, by wznowić działalność łaźni, zawieszoną dwa tygodnie temu. WIĘCEJ
12.40 - Co w polskiej i światowej gospodarce zmieni epidemia koronawirusa?
12.33 - Festiwal Muzyki Filmowej planowany w Krakowie pod koniec maja z powodu epidemii koronawirusa został przeniesiony o rok i odbędzie się między 25 a 30 maja 2021 – poinformowało w piątek Krakowskie Biuro Festiwalowe, organizator wydarzenia.
12.25 - O uwagę na drodze zaapelowało krakowskie schronisko, do którego od tygodnia trafia więcej futrzaków po wypadkach. Z kolei inspektorzy dokarmiają gołębie w centrum miasta i zarekomendowali to również mieszkańcom. WIĘCEJ
12.16 - Polska chce, by importowany sprzęt medyczny był zwolniony z VAT-u z powodu pandemii koronawirusa. Jak informuje Polskie Radio - Warszawa taki wniosek zgłosiła już w Brukseli, a Komisja Europejska ma wyrazić zgodę. Jest ona oczekiwana już wkrótce.
15.50 - W czasie ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło w Wielkiej Brytanii 181 osób, w efekcie łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 759 - podało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia. To kolejny dobowy rekord liczby zgonów w Wielkiej Brytanii. Czwartek był pierwszym dniem od początku epidemii, w którym zmarło więcej niż 100 osób w ciągu 24 godzin.
15.40 - Do Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych docierają liczne sygnały dotyczące wykorzystywania epidemii przez nieuczciwe osoby, które proponują m.in. pseudo testy lub testy o bardzo niskiej wykrywalności koronawirusa – ostrzega prezes KRDL Alina Niewiadomska.
15.24 - Lekarze rodzinni udzielają porad telefonicznych tylko pacjentom zapisanym do poradni, a nie wszystkim, którzy dzwonią – przypomniała zasady Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
15.18 - Świadczenia postojowe, prolongatę ważności udzielonych pozwoleń na pracę dla obcokrajowców i ubezpieczenia obrotu handlowego KUKE m.in. takie rozwiązania przewiduje dla branży meblarskiej "Tarcza antykryzysowa" - poinformował w piątek resort rozwoju.
15.09 - Respiratory, termometry bezdotykowe oraz środki ochrony osobistej – tego najbardziej brakuje dziś medykom walczącym z epidemią koronawirusa. Największa organizacja pomocowa w Polsce wychodzi naprzeciw tym potrzebom i ogłasza akcję #WdzieczniMedykom - poinformowało PAP w piątek biuro prasowe Episkopatu Polski.
15.02 - W ten sposób też można :)
14.54 - W szpitalu w Kaliszu zmarł 85-letni mężczyzna z powiatu krotoszyńskiego, zakażony koronawirusem. Jednakże bezpośrednią przyczyną zgonu w przypadku zmarłego pacjenta nie był COVID-19, tylko choroby współistniejące - poinformował w piątek rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.
14.47 - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ogłosiła w piątek, że każdy miesiąc zastoju dużej gospodarki, spowodowany pandemią koronawirusa oznacza spowolnienie rocznego wzrostu o 2 proc. PKB tego państwa.
14.40 - Życzę mu szybkiego powrotu do zdrowia i dużo siły do walki! Jak mówią Anglicy: Boris – keep calm and carry on! - napisał w piątek premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych, natychmiast po tym, gdy dowiedział się, że premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson jest zakażony koronawirusem.
14.31 - W ciągu ostatnich 24 godzin w Belgii potwierdzono 1049 nowych infekcji koronawirusem i 69 nowych zgonów - poinformowało w piątek federalne centrum kryzysowe. Łączna liczba osób, u których stwierdzono do tej pory zakażenie koronawirusem, wynosi 7284. W całym kraju z powodu Covid-19 zmarło 289 osób.
14.16 - Nowe przypadki to: 10 osób z woj. łódzkiego, 9 osób z woj. dolnośląskiego, 8 osób z woj. wielkopolskiego, 6 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. lubelskiego oraz po jednej osobie z pomorskiego, opolskiego, podlaskiego i zachodniopomorskiego.
18.39 - 3 tys. przyłbic ochronnych dla lekarzy pracujących w 31 szpitalach w Małopolsce chcą wykonać osoby, które w mediach społecznościowych rozpoczęły akcję "Przyłbica w koronie". Pierwszych kilkadziesiąt przyłbic trafiło w piątek do Szpitala Uniwersyteckiego i do Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.
18.24 - Papież Franciszek przyszedł w piątek na opustoszały, zamknięty plac Świętego Piotra, by przed bazyliką watykańską modlić się o zakończenie pandemii koronawirusa. Na zakończenie tego nadzwyczajnego, sugestywnego wydarzenia udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Do tego specjalnego błogosławieństwa dołączona będzie możliwość otrzymania odpustu zupełnego.
To bezprecedensowe wydarzenie, scena, jakiej świat nie widział - podkreślają watykaniści; papież modli się sam, bez wiernych, na całkowicie pustym placu, który od kilku tygodni jest zamknięty z powodu pandemii SARS-CoV-2.
Na godzinną modlitwę przed bazyliką Świętego Piotra przywieziono pochodzący z XIV wieku krucyfiks z rzymskiego kościoła San Marcello al Corso, przed którym papież modlił się tam 15 marca w intencji ustania epidemii.
W 1522 roku krucyfiks był niesiony w procesji pokutnej w Wiecznym Mieście w związku panującą wówczas epidemią dżumy.
18.07 - Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 18 osób z Małopolski.
W tej grupie jest 11 osób z Krakowa (2 młode kobiety, 5 kobiet w sile wieku, 1 starsza kobieta, 2 mężczyzn w sile wieku, 1 starszy mężczyzna), po 2 osoby z powiatów: wielickiego (2 kobiety – starsza i młoda) i bocheńskiego (dwie kobiety – starsza i w sile wieku) i 3 osoby z powiatu krakowskiego (2 kobiety w sile wieku i mężczyzna w sile wieku).
13 osób z tej grupy przebywa w izolacji domowej. Pozostałe osoby zostały skierowane do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie lub już tam przebywają; jedna osoba jest w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie.
Aktualnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 93 osób.
18.01 - Przypominamy - tak jak wczoraj, również i dziś krakowskie obiekty miejskie będą podświetlone w geście solidarności z krajami obecnie najmocniej dotkniętymi pandemią koronawirusa. Między 18.30 a 19.30 Tauron Arena zostanie podświetlona w barwach Hiszpanii, Centrum Kongresowe będzie się mienić barwami niemieckimi, a kładka Bernatka rozbłyśnie w kolorach francuskich
17.51 - Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek po południu o kolejnych 51 potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadkach zakażenia koroanwirusa w Polsce. Łączny bilans wzrósł do 1340.
Nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych, dotyczą 18 osób z woj. małopolskiego, 15 z woj. dolnośląskiego, 10 z woj. śląskiego, pięciu z woj. wielkopolskiego oraz po jednej osobie z woj. lubelskiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.
W sumie zakażenie potwierdzono dotąd u 1340 osób, 16 z nich zmarło.
17.40 - MZ: 51 nowych przypadków koronawirusa, łącznie 1340.
17.33 - Przypominamy - tak jak wczoraj, również i dziś krakowskie obiekty miejskie będą podświetlone w geście solidarności z krajami obecnie najmocniej dotkniętymi pandemią koronawirusa. Między 18.30 a 19.30 Tauron Arena zostanie podświetlona w barwach Hiszpanii, Centrum Kongresowe będzie się mienić barwami niemieckimi, a kładka Bernatka rozbłyśnie w kolorach francuskich
17.19 - 3 miliony złotych na zakup środków ochrony osobistej dla szpitali, przeszło 230 tysięcy na urządzenie do badania próbek na obecność koronawirusa czy 150 tysięcy złotych dla ochotniczej straży pożarnej. Pojedynczych wydatków na walkę z koronawirusem jest bardzo dużo, a strat finansowych jeszcze więcej.
17.02 - Włoska minister oświaty Lucia Azzolina wyraziła przekonanie, że z powodu koronawirusa szkoły pozostaną zamknięte dłużej niż do 3 kwietnia. Do tego terminu nauka w szkołach została zawieszona na początku marca. Jej zdaniem zdalne nauczanie funkcjonuje.
16.48 - 30. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, który miał rozpocząć się 26 czerwca, został przeniesiony na przyszły rok - poinformował jego dyrektor Janusz Makuch. Jak dodał, jego zespół nie przerywa pracy, a przyszłość wydarzenia nie jest zagrożona. WIĘCEJ
16.36 - Ministerstwo pracy Francji poinformowało w piątek, że 1,6 mln pracowników przebywa na tzw. częściowym bezrobociu w powodu pandemii koronawirusa. Z rządowego mechanizmu wsparcia skorzystało już 150 tys. firm.
16.25 - Nie ma doniesień naukowych wskazujących na zakażenie koronawirusem drogą pokarmową, ale jeśli obawiamy się kupionego luzem pieczywa, włóżmy je do nagrzanego piekarnika na dwie minuty – radzi GIS.
16.14 - 17. festiwal muzyki dawnej Misteria Paschalia zostanie zorganizowany w wersji cyfrowej – poinformowali w piątek organizatorzy z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Tegoroczna edycja będzie polegała na internetowej i radiowej transmisji – od 5 do 13 kwietnia – koncertów z ubiegłych lat. WIĘCEJ
16.06 - Pod zarzutem spowodowania zagrożenia epidemiologicznego aresztowany został 27-letni mieszkaniec Zamościa, który nie przestrzegał kwarantanny i z premedytacją zakasłał w twarz kobiecie, która zwróciła mu uwagę – poinformowała w piątek policja. Za spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego grozi mu kara do 8 lat więzienia.
15.57 - W ciągu ostatniej doby w Holandii po raz kolejny stwierdzono ponad 1000 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - podał w piątek Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). 112 kolejnych osób zmarło.