Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tradycyjne kwesty na małopolskich cmentarzach

  • Aktualności
  • date_range Wtorek, 2017.10.31 11:32 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 23:16 )
1 listopada w całej Małopolsce na cmentarzach odbyły się tradycyjne kwesty. Wolontariusze prowadzili zbiórkę m.in. na renowację nagrobków.

Sądecka kwesta. Fot. Damian Radziak

Kraków

Na krakowskim Cmentarzu Rakowickim kwesta odbyła się już po raz 36. Wróciła po rocznej przerwie, a w ubiegłym roku nie odbyła się w ramach protestu przeciwko... zbyt dużej liczby kwest 1 listopada na cmentarzu.

Jak jednak ocenia Mikołaj Kornecki z Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, czuć, że jest potrzeba kontynuowania tej akcji. "Cmentarz jest kamienną księgą historii Polski, historii miasta. Od 35 lat wyremontowaliśmy ponad 500 grobów. Na renowację wciąż czeka kilka tysięcy nagrobków" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Kornecki.

To była już 36. kwesta na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W Krakowie zbiórka pieniędzy na renowację nagrobków odbyła się także na cmentarzu Podgórskim.

 

Kwesty na krakowskich cmentarzach 

 

Kwesta na tarnowskim starym cmentarzu
Kwesta na sądeckich cmetarzach

Tarnów

Już po raz 24. kwestowali wolontariusze na remont nagrobków na Starym Cmentarzy w Tarnowie. Tym razem pieniądze były zbierane między innymi na renowację mogiły Władysława Dziadosza, jednego z inicjatorów akcji ogłoszenia Tarnowa pierwszym niepodległym miastem - 30 października 1918 roku.

"Władysław Dziadosz zrobił wielką karierę w międzywojniu. Został wojewodą kieleckim. To była wielka postać. A jego grobowiec znajduje się przy głównej alei, jest jednak prawie niewidoczny" - mówił w Radiu Kraków Antoni Sypek, prezes komitetu opieki na Starym Cmentarzem w Tarnowie.

Dodajmy, że w ubiegłym roku kwestujący na tej jednej z najstarszych w Małopolsce nekropolii zebrali ponad 24 tysiące złotych.

 

 

Nowy Sącz

W Nowym Sączu pieniądze zbierane były na trzech cmentarzach. Po raz 17. odbyła się też akcja Ratujmy Sądeckie Nekropolie. Wolontariusze kwestowali na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu, na cmentarzu Gołąbkowickim i na nekropolii na osiedlu Helena.

"Liczy się każdy nawet najmniejszy grosz. Każdy datek jest na wagę złota, bo nawet złotówka w tej kweście zostanie przeznaczona na dobry cel. W zamian co roku dajemy kartkę pocztową. To tradycja, która co nieco zaniknęła, bo nikt już nie wysyła kartek. Ale z drugiej strony to przecież piękna pamiątka" – podkreśla Jakub Bulzak ze Związku Sądeczan.

Natomiast w Dzień Zaduszny zbiórka przeprowadzona zostanie tylko na cmentarzu komunalnym. Do tej pory w ramach akcji Ratujmy sądeckie nekropolie zebrano 230 tysięcy złotych. Za te pieniądze odrestaurowano 109 zabytkowych nagrobków.

 

Stary Sącz

W Starym Sączu kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków odbyła się po raz trzynasty - na starym i nowym cmentarzu. W ubiegłym roku udało się zebrać ponad 10 tys złotych.

"Dzięki temu wyremontowano kolejne dwie mogiły, ale nie tylko. Wyremontowaliśmy też tablicę pamiątkową poświęconą Ludwikowi Panczykowskiemu, który urodził się w naszym mieście w XIX wieku. Był aktorem teatrów warszawskich i to w stolicy na Starych Powązkach został pochowany" - opowiada Andrzej Długosz prezes Towarzystwa miłośników Starego Sącza.

W sumie od początku akcji na starosądeckich cmentarzach wyremontowano już 41 zabytkowych nagrobków. Od początku akcji zebrali już ponad 93 tysiące złotych.

 

 

Małopolska zachodnia

1 listopada 2017 r. już po raz siódmy Stowarzyszenie Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej prowadziło kwestę kwestę na odnowę zabytkowych nagrobków Cmentarza Parafialnego w Oświęcimiu. W zbiórce wzięli udział harcerze Oświęcimskiego Hufca ZHP. Zbiórka prowadzona była przed bramą Cmentarza Parafialnego od godz. 8:00 do ok. 20:00.

Kwestowanie odbyło się również w Wadowicach, Zatorze i Andrychowie.

 

Zakopane

W Zakopanem kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków odbyła się już po raz 26. Kwestujący zbierali pieniądze na cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, jak i na tzw. nowej nekropolii przy ul. Nowotarskiej. Co roku średnio udaje się zebrać ok. 18-19 tys. zł.

 

 

(Marta Jodłowska, Tomasz Bździkot, Marcin Golec/ew)

Zakopiańska kwesta
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię