Szef Szpitala Uniwersyteckiego nie mówi już o wzroście zachorowań, ale o fali zachorowań, którą właśnie przechodzimy. Obłożenie placówki wynosi już 2/3. Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zaapelował o wskazanie w regionie kolejnego szpitala, który będzie spełniał funkcję placówki jednoimiennej, gdzie trafiać będą pacjenci z koronawirusem. Od poniedziałku Szpital ogranicza funkcjonowanie niektórych poradni.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jarosław Foremny wskazał, że przyrost liczby zachorowań w Małopolsce to wypadkowa: demografii, położenia geograficznego, atrakcyjności turystycznej i uprzemysłowienia regionu. Jak podał, w Małopolsce zlokalizowane zostały 93 ogniska SARS-CoV-2, z czego 53 są określane przez służby sanitarne jako istotne.

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski mówił, że sytuacja jest poważna. W placówce przebywa obecnie 206 pacjentów z koronawirusem. "Wszyscy lekarze zajmujący się tymi pacjentami jednoznacznie stwierdzają, że przebieg tej fali zachorowań w Małopolsce jest inny. Mamy do czynienia z przypadkami cięższymi. Na 206 osób ponad 80 korzysta z tlenoterapii, a 12 jest pod respiratorami. W marcu i kwietniu nie zbliżaliśmy się do takich liczb" – mówił Jędrychowski.

Dodał, że należy już obecnie szukać w Małopolsce placówki, która będzie kolejnym szpitalem zajmującym się pacjentami z COVID. Wojewoda małopolski i dyrektor Jędrychowski zaapelowali o przestrzeganie obostrzeń: noszenie maseczek, dezynfekcję rąk, utrzymywanie dystansu społecznego.

Jak poinformował wojewoda Piotr Ćwik, jedyne w regionie izolatorium od piątku działa w nowej lokalizacji w hotelu WM System, w którym jest 170 miejsc. W Małopolsce najwięcej zachorowań na COVID-19 notują obecnie powiaty nowosądecki, tatrzański i bocheński. W regionie są aż 93 ogniska koronawirusa. Tylko w powiecie nowosądeckim przybyło w piątek 20 nowych przypadków. Liczba chorych lawinowo rośnie od kilku dni. - Teraz kontaktujemy się z szefostwem dużych firm na terenie powiatu nowosądeckiego. Będziemy chcieli w poniedziałek przeprowadzić badania przesiewowe wszystkich pracowników tychże firm, po to, aby zdiagnozować ogniska, które wystąpiły. My możemy tylko apelować i zwracać uwagę na to, aby przestrzegać reżimu i to też na co dzień robimy. Też prosiłem na to prezydenta Nowego Sącza i takie apele i sygnały są wysyłane. Jeśli chodzi o zachowanie podstawowych zasad związanych z tym reżimem, to jest odległości, maseczki, stosowanie płynów do dezynfekcji - to wszystko jest trochę lekceważone. Widać pewne rozluźnienie. My się nie uporaliśmy z koronawirusem, myśmy się z nim trochę oswoili - podkreśla Piotr Ćwik.

15 procent wszystkich zakażonych pacjentów w Małopolsce to podopieczni i personel domów pomocy społecznej. Najpoważniejsza sytuacja jest obecnie w Domu Opieki Całodobowej w Grobli, w powiecie bocheńskim, gdzie zarażonych zostało 167 osób. WIĘCEJ


 

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Dominika Kossakowska/PAP/ko)