Radio Kraków

Unia Europejska

Dr Marcin Kędzierski: Politycy mówią o migracji coraz ostrzejszym językiem

Nie ulega wątpliwości, że głównym przesłaniem strategii migracyjnej ma być bezpieczeństwo i kontrola. To bardzo wyraźnie pokazuje, jakie są dzisiaj emocje społeczne. Społeczeństwo myśli o migracji nie w kontekście na przykład szansy dla rynku pracy, który boryka się z problemami, ale z perspektywy zagrożeń, które mogą być spowodowane napływem migrantów - mówił w rozmowie z Jackiem Bańką dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Koniec z wyrzucaniem zepsutych sprzętów? "W PRL-u naprawialiśmy nawet parasolki"

Unia Europejskiej wprowadziła właśnie dyrektywę o prawie do naprawy. Ma ona ułatwiać naprawę wadliwych sprzętów domowych i zachęcać konsumentów do ich reperowania, zamiast wymiany. "Skorzystamy na tym na pewno my, konsumenci" - przekonywał w rozmowie z Jackiem Bańką profesor Łukasz Mamica z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Czy Unii grozi rozpad? "To by się nikomu nie opłacało"

W sensie formalnym na pewno nie będzie rozpadu UE, bo kraje europejskie są włączone w mechanizmy unijne na miliard sposobów i nikomu się nie opłaca rozpad tych instytucji. Wiemy, że jest kryzys i wiemy, że kryzysy kończą się zazwyczaj nowymi rozwiązaniami, których sobie nie wyobrażaliśmy przed kryzysem. Wiemy więc, że będzie zupełnie inaczej, ale nie wiemy jak - mówił profesor Artur Wołek z Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie.

Ekspert z UJ tłumaczy powody wizyty Andrzeja Dudy w Chinach: „Może to próba budowania kariery politycznej?”

„Chiny prowadzą interesy z najbardziej rozwiniętymi gospodarkami Europy, krajami zamożnymi. Przed inwazją na Ukrainę Polska pełniła rolę tranzytową; myślę, że zostaliśmy sprowadzeni do roli pariasa. Czy to przypadkiem nasze nie wybujałe ego każe nam sądzić inaczej?” - mówi Jackowi Bańce prof. Łukasz Gacek, kierownik Zakładu Chin w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu

Kraków dyskutuje o sztucznej inteligencji. Czy AI zapracuje na nasze emerytury?

Sztuczna inteligencja nie zastąpi na razie człowieka, wszystko zależy jednak od rządzących i tworzonego przez nich prawa. Niekontrolowane wdrażanie AI może wpłynąć na przyszłość ludzi młodych, którzy będą wchodzić na rynek pracy, ale też na tych, który, niewiele brakuje do osiągnięcia wieku przedemerytalnego. Jest się czego bać?

Arkadiusz Mularczyk: "W przyszłości koalicja z Konfederacją jest możliwa"

Ta nasza "przegrana" to zaledwie 0,8 proc. PiS zdobyło 20 mandatów, KO 21. Gdyby wybory do Sejmu odbywały się dziś, koalicja, która rządzi Polską od 13 grudnia, już by nie powstała. Trzecia Droga jest na granicy progu, Lewica również. Formacje opozycyjne czyli PiS i Konfederacja miałyby większość, więc zwycięstwo KO jest raczej pyrrusowe - mówił Arkadiusz Mularczyk, europoseł PiS w Radiu Kraków.

Nowe uregulowania prawne dotyczące usług cyfrowych

Każdy z nas jest zarówno nadawcą, jak i odbiorcą

Odpowiedzialność prawna za wykorzystanie sztucznej inteligencji - nowe uregulowania Unii Europejskiej

Kto jest odpowiedzialny prawnie za wytwory sztucznej inteligencji? Czy prawo autorskie jest tu szczególnie wrażliwą dziedziną? Czy w wyniku błędnego działania sztucznej inteligencji ktoś trafił za kratki? W jakim stopniu potrafimy ujarzmić sztuczną inteligencję, by nie wymknęła nam się spod kontroli?

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię