Radio Kraków

ukraina

Jestem zawieszona po środku

Olga Marchuk mieszka w Krakowie od czterech lat. Mówi: przyjechałam tutaj, gdzie Kogoś mam.

Za rok zamieszkamy tu wszyscy razem

Andrii Myskoweć z synem Luczezarem przyjechali do Krakowa z Kijowa. W rodzinnym komplecie będą tu mieszkać dopiero za rok. Obecnie żona Andriia i matka Luczezara podróżuje między dwoma krajami, bo tego wymaga konieczność życiowa. W Ukrainie zostali bowiem nie tylko dziadkowie chłopca ale także zwierzęcy członkowie rodziny m.in. 9 psów, 27 kotów i konie, do tego też kilka wron,które w Ich rodzinnym schronisku dla zwierząt, prowadzonym pod Kijowem kurują złamane skrzydła.

Przyjechałam tu z wyboru, wielu moich rodaków go nie miało

Olha Menko przyjechała do Krakowa po wydarzeniach na Majdanie. Pełnoskalową wojnę w swoim ojczystym kraju obserwowała już z Krakowa. To Jej miasto od ponad sześciu lat.To tutaj założyła pierwszy portal dla Ukraińców w Krakowie, który miał być pomocny dla odwiedzających miasto rodaków. Po wybuchu wojny stał się osią pełnowymiarowej pomocy.

Ziemowit Szczerek: Ukraińcy w Polsce nie są na obcej ziemi

Opowiadają swoim rodakom Polskę. Mówią co jest u nas fajnego, zachwycają się, ale bywają również krytyczni. Dobrze znają nasz kraj i interesują tym, co tutaj się dzieje. Doskonale wiedzą, czym Polska żyje - mówił w Radiu Kraków Ziemowit Szczerek, pisarz i felietonista, autor, między innymi, książki „Tatuaż z tryzubem”. Na stronie www.radiokrakow.pl można przeczytać jego najnowszy tekst. Przez cały tydzień będziemy też rozmawiali o życiu Ukraińców w Polsce i o tym, jak wyglądają nasze relacje.

Czasami myślę, że już nie mam siły ale idę dalej

Myślałam,że to potrwa dwa tygodnie, moje dzieci zobaczą jak jest w Polsce, w Krakowie, pospacerujemy i wrócimy.

Zagraniczne dzieci w polskich szkołach. Jaki jest ich status prawny?

Prawie 20 tys. ukraińskich uczniów rozpoczęło dziś naukę w polskich szkołach. Tak szacuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, a organizacje pozarządowe mówią nawet o 80 tys. To największa, ale nie jedyna grupa zagranicznych dzieci uczących się w polskich szkołach. Co na ten temat mówią przepisy? Jakiemu systemowi edukacji podlegają? Z adwokat Agatą Mierzwą specjalizującą się w prawie oświatowym rozmawia Marzena Florkowska

Prof. Grzegorz Przebinda o ukraińskiej ofensywie w Rosji: Ukraińcy wykorzystali międzyczas

Włodymir Zełeński mówił o dwóch celach ukraińskiej ofensywy: poprawić sytuację Ukrainy przy ewentualnych rozmowach pokojowych i zwiększyć fundusz wymiany więźniów oraz jeńców. Dla prezydenta Ukrainy ten fundusz jest bardzo ważny - tłumaczył prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, który był gościem Jacka Bańki.

Prof. Pamuła-Behrens: Jak uczyć ukraińskie dzieci w polskiej szkole? Z wrażliwością wielokulturową

Przez wiele lat w polskiej szkole nie zajmowano się uczeniem wielokulturowym, więc nie mamy wrażliwości międzykulturowej. Nie zdajemy sobie sprawy, że nawet jeśli dzieci są z tak bliskiego kraju, jak Ukraina, uczenie ich wymaga dostosowania, patrzenia przez okulary wrażliwości kulturowej - mówiła prof. Małgorzata Pamuła-Behrens z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w rozmowie z Jackiem Bańką. Przypomnijmy: 1 września dzieci uchodźcze z Ukrainy będą podlegać obowiązkowi szkolnemu i nauki w polskim systemie oświaty.

"Niezależnie od wszelkiej pomocy materialnej najważniejsza jest obecność". Czy Ukraina może liczyć na naszą pomoc?

Czy już przyzwyczailiśmy się do wojny w Ukrainie i wszystkie informacje z frontu nam spowszedniały? O faktach życia w miejscu otoczonym wojną dowiadujemy się czasami z drugiej ręki. Gościem Sylwii Paszkowskiej była Agnieszka Tombińska prezeska Stowarzyszenia "Xenia", które pomaga osobom żyjącym na zagrożonych terenach w Ukrainie.

Może komuś posłuży moja opowieść, będzie wsparciem

Kilkanaście lat temu podjęła decyzję, która być może uratowała całą rodzinę. Zajęło 7 lat,by poczuć, że chce do domu, do Krakowa.

Co mówi nam podwórko o sytuacji ukraińskich dzieci w Polsce? Serial dokumentalny w Radiu Kraków

Gdzie są dzieci z Ukrainy, które nie wychodzą na polskie podwórka?

Kultura i język ukraiński są wsparciem działań zbrojnych w walce przeciwko Rosji

Ukrainka z urodzenia. Od 2012 roku mieszka w Małopolsce, Krakowie i Ptaszkowej i wychodzi na pole

Wsparcie dzieci i młodzieży w obliczu wojny i doświadczenia uchodźstwa

Pedagodzy UJ dla Ukrainy

Onko-skarbonka dla uchodźców z Ukrainy

Spotkała ich podwójna tragedia: walczą z chorobą nowotworową, która dla każdego w normalnych warunkach jest koszmarem. Teraz przez wojnę zostali zmuszeni do zaprzestania swojego leczenia, opuszczenia szpitali, swojego kraju, swojego domu.

Nowy Sącz. Tkanie siatek maskujących

Joe Biden: Czeka nas długa batalia o demokrację

Płomienne przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie zakończyło dwudniową wizytę prezydenta USA w Polsce.

Nie sądziłam, że będę uchodźcą

Kiedy wrócimy na Ukrainę, będziemy pamiętać o pomocy Polaków.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię